80,000
تومان
افزودن به سبد خرید
1
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

نویسنده در این کتاب ابتدا به ذکر ادیان پیش از اسلام پرداخته و سپس در مباحث مربوط به اسلام، با اصل قرار دادن دو فرقه ی شیعه و اهل سنت، به توضیح حدیث افتراق و شمارش شاخه های متعدد این دو فرقه اصلی و اثبات ناجی بودن مذهب اثناعشریه پرداخته است.

تبصره العوام در 26 باب تنظیم شده است. در باب های اول تا سوم، به ذکر ادیان پرداخته و نظریات و گفته های فلاسفه، مجوس، جهودان، ترسایان و صابیان را نقل می کند. مؤلف درباره ی مجوس بیشتر به اساطیر ایران نظر دارد. وی در بیان فرق اسلامی، بنابر حدیث افتراق، تعداد فرقه ها را 73 فرقه می داند؛ اما معتقد است که در اصل همه ی فرقه ها شاخه های دو فرقۀ اهل سنت و شیعه اند که دشمنان هر یک آن ها را به ترتیب نواصب و روافض خوانده اند.

مؤلف پس از طرح مسأله جانشینی پیامبر اکرم (ص) و ردّ نظر اهل سنت در فصول بعدی به ذکر فرقه های خوارج، معتزله، مشبّهه و مجسّمه و اصحاب تناسخ می پردازد. مؤلف مذاهب فقهی اهل سنت را در فصل مشبهه طرح می کند و آنها را در تقسیم بندی نه چندان مرتبی هفت فرقه برمی شمارد. وی همچنین گزارشی نسبتا مفصل از عقاید اشعری ارائه می نماید.

مؤلف در باب شانزدهم به فرقه های صوفیه نظر دارد و آنها را شش فرقه می داند و جالب آن که حلاج را ساحر می خواند. در باب بعد، به طعن، اقوال بزرگان تصوف را از رساله ی قشیریه نقل می کند. به نظر وی، صوفیان همه از اهل سنت اند و این دلیل محکمی بر محکومیت آنها است.

در باب های بعدی به قومی که مدعی اهل سنت و جماعت بوده اند، تعریض دارد، از جمله به عبدالقاهر بغدادی که در الفرق بین الفرق خود را ناجی می داند.

اطلاعات کتاب

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام