loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

رسالت ما: تقریب در اندیشه، وحدت در عمل

ناشر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

نویسنده محمدعلی تسخیری

مترجم محمد مقدس

سال نشر : 1391

تعداد صفحات : 272

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

نویسنده در کتاب حاضر به بررسی و شرح موضوع «تقریب در اندیشه» به عنوان یکی از مهم ترین وظایف در راستای تقویت و تحکیم وحدت مواضع عملی مسلمانان پرداخته است.

در این راستا با استناد به قرآن کریم و سنّت شریف نبوی مباحثی چون: محور های وحدت اسلامی، ضرورت پیروی از سنّت و عمل به حدیث، هم زیستی ملت ها در دیدگاه اسلامی، نحوة شکل گیری مذاهب اسلامی، اصول و ارزش های جنبش تقریب مذاهب اسلامی، خود انتقادی از حرکت اندیشمندان اسلامی معاصر، ایجاد توازن میان ویژگی های فرد و کشور و جنبه های عام امت و... مورد مطالعه قرار گرفته است.

در این مسیر برخی از پرسش ها و شبهات مطرح در این زمینه نیز پاسخ داده شده است. از میان آن پرسش ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد: «آیا فتنه انگیزی مذهبی میان شیعه و سنّی راه به جایی می برد؟»، «آیا تقریب سنّی و شیعه امکان پذیر است؟» و ... .

کتاب حاضر دارای سه فصل است:

در فصل اول این کتاب به مفاهیم وحدت، تقریب و گفت و گوی منطقی پرداخته تا معنای صحیح این مفاهیم برای مخاطب تبیین شود. ایشان سپس از محور های وحدت صحبت به میان آورده و این محور ها را قرآن کریم، سنت شریف نبوی و مرجعیت علمی و تفسیری اهل بیت (ع) معرفی کرده است.

در فصل دوم کتاب به راهبرد های مدیریت اختلافات مذهبی پرداخته شده است. آیت الله تسخیری در این فصل به اصولی که تقریبی ها باید بدان پایبند باشند اشاره کرده و نمونه هایی از تجربیات مثبت و منفی تعامل میان مذاهب را بیان می کند.

فصل سوم کتاب به پیشنهاد هایی برای عمق بخشیدن به تقریب اختصاص دارد. در این فصل پیشنهاداتی در جهت تحکیم تقریب میان مذاهب اسلامی بیان می شود.

نویسنده در پیشگفتار کتابِ «رسالت ما» می ­نویسد:
«می توان به برشماری این اشترکات فرهنگی ادامه داد، زیرا مسلمانان از شالوده های معرفتی یکسانی برخوردارند. پس بکوشیم این شالوده ها را تقویت کنیم و نتایج گرفته شده را توضیح دهیم و در راستای تحقق تقریب، آن ها را با دل و جان مسلمانان عجین کنیم. تقریب در اندیشه از مهمترین وظایفی است که در راستای تقویت و تحکیم وحدت مواضع عملی مسلمانان، باید بر آن انگشت گذارد؛ هدف اصلی این کتاب نیز چیزی جز این نیست».
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما