فراخوانی فراخوانی ...

سرگذشت تقریب: یک فرهنگ، یک امت

مولف : محمدتقی قمی

مترجم : محمد مقدس

تحقیق و تنظیم کتاب : سید هادی خسروشاهی

نویسنده مقدمه کتاب : سید هادی خسروشاهی

ناشر کتاب : مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 560

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022

معرفی کتاب

کتاب حاضر درباره تقریب مذاهب اسلامی و وحدت مسلمانان است که به همت استاد خسروشاهی، محقق و چهره برجسته تقریبی معاصر، گردآوری و تنظیم شده است که به رغم فشردگی، گامی است در راستای احیای این طرح راهبردی و هر مقاله آن، اصلی بنیادی در عرصه تحکیم و تقویت تقریب و بالا بردن میزان وحدتِ بخش های گوناگون مسلمانان با یکدیگر است.

کتاب "سرگذشت تقریب" از یک پیشگفتار مفصل از استاد خسروشاهی درباره تقریب و بنیانگذار آن و شش بخش و پیوست هایی مستند، و خواندنی تشکیل شده است.

معنای تقریب، ساز و کار تقریب، اهمیت تقریب، تاریخچه تقریب، زندگینامه آیت الله قمی، علمای الازهر و نهضت تقریب و سجایای اخلاقی علامه قمی مهمترین موضوعاتی هستند که در پیشگفتار مفصل کتاب طرح شده است.

بخش اول کتاب مقاله های هدفمند آیت الله قمی در مجله «رساله الاسلام» (چاپ دارالتقریب در قاهره) است که در سه قسمت «دین و دنیا: رابطه علم و ایمان»، «حکایت تقریب، تولد و شکل گیری» و «فرهنگ تقریب: دیدگاه ها و تجربهها» تنظیم شده و هر یک شامل چندین یادداشت و مقاله جداگانه است.

بخش دوم کتاب که «میراث و تقریب، اصالت و تجدد» نام دارد به گرفتاری تجدد گرایان برای میراث اسلامی می پردازد. «برنامه های تقریب؛ گفتمان عقلی نه احساسی»، بخش سوم کتاب را تشکیل میدهد.

مقدمه های علامه قمی بر چاپ کتاب های مجمع البیان لعلوم القرآن، المختصر النافع فی فقه الاسلامیه و شرح اللمعه الدمشقیه فی فقه الامامیه که هر سه از میراث های برجسته تفسیری و فقهی شیعه هستند و از سوی دارالتقریب در قاهره منتشر شده اند.

این کتاب به رغم فشردگی گامی است به پیش در راستای احیای این طرح راهبردی و هر مقاله یا واژه ای در آن، اصلی بنیادی در عرصه تحکیم و تقویت تقریب و بالا بردن میزان وحدت بخش های گوناگون مسلمانان با یکدیگر است. دراین کتاب، علاوه بر تبیین اندیشه های تقریبی و ضرورت بسط آنها در میان امت واحدی ـ که دارای فرهنگ واحد است ـ سرگذشت تقریب و هدف از تأسیس دارالتقریب نیز روشن می شود.

این کتاب نخست به زبان عربی تحت عنوان "قصه التقریب" از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منتشر شده که هم اکنون به همت محمد مقدس ترجمه فارسی آن در اختیار علاقمندان قرار دارد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط