فراخوانی فراخوانی ...

حرکت اسلامی سودان: تاریخ و اهداف، از آغاز تا کنون

17 بازدید

مولف : سید هادی خسروشاهی

ناشر کتاب : مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : سید هادی خسروشاهی

ناشر کتاب : مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

وزن(گرم) : 297

شابک : ‏‫978-964-167-178-7‬

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1390

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 248

تاریخ ثبت : پنج‌شنبه 7 تیر 1397

تاریخ ویرایش : دوشنبه 11 تیر 1397

کد : 66838

40,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
کتاب حاضر مجموعه ای از مقالات، گفتار ها و ترجمه‏ هایی از استاد خسروشاهی است مربوط به سال های پیشین در رابطه با سابقه و تاریخ حرکت‏های اسلامی و سیاسی سودان، به ویژه حرکتی که توسط دکتر حسن الترابی در نیم قرن گذشته رهبری شده است.

این کتاب از هفت بخش و دو ضمیمه تشکیل شده است؛ که عناوین آنها عبارتند از:
نگاهی به تاریخ حرکت اسلامی سودان، پرسش ‏ها و پاسخ‏ ها، بیداری اسلامی معاصر، تأسیس جبهه ملی ـ اسلامی، بیداری اسلامی و حکومت‏ های محلی در دنیای عرب، جبهه ملی ـ اسلامی چه می‏خواهد، گفتگو درباره حرکت اسلامی سودان و دنیای اسلام، مواضع حرکت اسلامی، سودان اسلامی، مسأله جنوب.

بخش اول این کتاب، متن سخنرانی استاد خسروشاهی در سمینار دفتر مطالعات سیاسی و بین‏ المللی وابسته به وزارت امور خارجه است که در سال 1367 در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شده است و نویسنده در آن به مسئله حرکت مهدی‏ سودانی و حرکت اخوان‏ المسلمین در سودان و کودتای نظامی و احزاب آن دوران می ‏پردازد.

بخش دوم پاسخ‏ های استاد به پرسش‏ های دانشجویان و شرکت کنندگان در آن سمینار است که در نشریه ویژه دفتر مطالعات سیاسی در همان سال به چاپ رسیده است.

بخش سوم و چهارم، ترجمه دیدگاه ‏های دکتر حسن الترابی، رهبر حرکت اسلامی، درباره تاریخ پیدایش حرکت اسلامی سودان، علل تأسیس «جبهه ملی اسلامی» و تبیین اهداف این جبهه است.
شیخ ترابی در بخش سوم دوران‏ های: تکوین، پیدایی، کمون نخست، قیام عمومی، مجاهدت و رشد، آشتی و تطور و باروری این حرکت اسلامی را بیان می‏کند و در ادامه دیدگاه های وی درباره بیداری اسلامی و حکومت ‏های محلی در دنیای عرب می ‏آید. مسائلی چون امت و منطقه در تاریخ اسلام، امت و حکومت محلی در اروپا، ره‎آورد فقهی جنبشی بیداری، تشکیلات توحیدی بیداری میان وحدت گرایی و حل‏ گرایی و روش ایجاد وحدت و میهن عربی از جمله مسائلی است که در این بخش بیان می‏شود.

در بخش چهارم هم ترجمه کامل بیانیه جبهه ملی ـ اسلامی و مشکلات عملی فعالیت آن آورده شده است.

بخش پنجم کتاب، ترجمه گفتگو هایی از شیخ حسن الترابی درباره رابطه حرکت اسلامی سودان با دنیای اسلام و انقلاب اسلامی ایران است و وی به 26 سئوال در این زمینه پاسخ می‏دهد. این بخش تلفیق چند مصاحبه وی با روزنامه «السفیر» بیروت، مجله «نیوزویک» آمریکا و روزنامه «القدس» چاپ لندن و هفته ‏نامه «البلاد» ارگان حزب‏الله لبنان است.

بخش ششم، مواضع کلی حرکت اسلامی سودان در گفتگویی دیگر با شیخ حسن الترابی تبیین می‏شود و هفته ‏نامه «المحرر» (چاپ پاریس)، طی مصاحبه ‏ای با رهبر حرکت ملی ـ اسلامی سودان، موضوعات مختلفی از جمله موقعیت جنبش اسلامی در سودان را مورد بحث قرار می‏دهد.

در بخش هفتم، نمونه ‏هایی از مقالات استاد خسروشاهی درباره سودان و مسأله جنوب می ‏آید که مربوط به دو سه دهه پیش است که در مطبوعات وقت نیز منتشر شده است و از لحاظ تاریخی دارای اهمیت است.

در بخش ضمائم، هم دو مطلب تحت عنوان: «اشتاینر، مزدور استعمار در قاره سیاه» و «سازش با شورشیان جنوبی» ضمیمه شده است.
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر