loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

سینما و فلسفه

ناشر افراز

نویسنده ژولیت سرف

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 136

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

افلاطون با نشان دادن افسانه ی غار، بی آنکه خود بداند ارتباطی میان سینما و فلسفه به دست می دهد که گدار آن را به شکلی آمرانه بیان می کند: «من فکر میکنم، پس سینما وجود دارد ».

بااینحال سینماگر تصاویر و صداهایی کاملًا مادی می سازد، درحالیکه فیلسوف از مفاهیمی ناپیدا و انتزاعی استفاده می کند. زمانی که سینما در اواخر قرن نوزده متولد می شود آن را به عنوان سرگرمی ای عامیانه در نظر می گیرند و فلاسفه هرگز به آن توجهی نشان نمی دهند. چگونه این دو حوزه ی نامتجانس، یکی هنر جوانِ حرکت، دیگری معرفت مفهومیِ اجدادی، سرانجام به هم می رسند؟

این چیزی است که ژولیت سِرف به سبک یک «کمدی ازدواج مجدد» که موردعلاقه ی استنلی کاوِل بود برایمان حکایت می کند. زمان ناسازگاری ها به سر آمده، موعد سازش های دوباره فرارسیده. آندره بازن، یا به قول ژاک رانسی یرفیلسوف «موقعیت »، درباره ی جوهر سینما سؤال می کند. در دوره ی سینمادوستی، گدار، ریوت، رومر، دوشه و دنی اقدام به فراخواندن افلاطون، کیرکگارد یا مرلوپونتی بر بالین «مؤلفانی » چون روسلینی، لانگ، هاکس یا هیچکاک می کنند.

فلسفه زینپس سینما را تصرف می کند، دولوز با ازسرگیری اندیشه های برگسون مفهوم تصویر زمان را می آفریند، و ماتریکس متناسب با اندیشه ی یونانی ارزیابی می شود.

این کتاب روابطی پرشور و غالباً تعجب آور میان سارتر و جان هیوستون، هایدگر و رنه، ژیژک و جان وو را آشکار می کند. و نباید از یاد برد بحثهای «سینمافلسفه » را که امروزه در غارهای مدرنی جای خود را باز کرده اند که همانا سالن های هنر و آزمایش و نیز سالن های بسیار مجهز هستند.

ژولیت سِرف منتقد سینما و روزنامه نگار Philosophie Magazine است. وی با نشریات Magazine littéraire و Regards نیز همکاری می کند. او برای مجموعه داستان موسیقی برای آفتاب پرستان اثر ترومن کاپوتی مقدمه نوشته و در دایره المعارف شهر سینما (انتشارات کایه دو سینما، 2005 )همکاری کرده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما