فراخوانی فراخوانی ...

کلیاتی از اقتصاد اسلامی

1550 بازدید

مولف : غلامرضا مصباحی

ناشر کتاب : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید:
9810003022

مولف : غلامرضا مصباحی

ناشر کتاب : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

وزن(گرم) : 145

شابک : 964-476-135-9

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

شمارگان : 1000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 80

تاریخ ثبت اطلاعات : شنبه 13 مهر 1387

تاریخ ویرایش اطلاعات : دوشنبه 21 اسفند 1396

کد : 701

موجود شد باخبرم کن
معرفی کتاب
در فصل اول کتاب مفاهیم اقتصاد، مکتب اقتصادی، انواع مکاتب اقتصادی و مقصود از اقتصاد اسلامی تشریح شده است.

در فصل دوم به اختصار مبانی فلسفی ـ کلامی اسلامی و مقایسه ی آن با مبانی فلسفی ـ کلامی اقتصاد لیبرالیستی و اقتصاد سوسیالیستی، مبانی شناخت شناسی اسلامی و مقایسه ی آن با مبانی شناخت شناسی و مبانی انسان شناسی اسلامی با دو مکتب اقتصادی دیگر مطرح گردیده است.

در فصل سوم از سه رکن اقتصاد اسلامی سخن به میان آمده که عبارت اند از: 1- مالکیت چندگانه یعنی مالکیت دولتی، عمومی و خصوصی و مقایسه ی آن با مالکیت در دو مکتب اقتصادی لیبرالیستی و سوسیالیستی، 2- «آزادی اقتصادی» در قلمرو محدود در اسلام و مقایسه آن با آزادی در اقتصاد سرمایه داری و اقتصاد سوسیالیستی، 3- «عدالت اجتماعی» در اسلام و مقایسه ی آن با جایگاه عدالت در اقتصاد سرمایه داری و اقتصاد سوسیالیستی.

در فصل چهارم از دو وصف «واقع گرایی اقتصاد اسلامی» و «اخلاقی بودن اقتصاد اسلامی» در هدف و روش بحث می شود و با واقع گرایی و اخلاقی بودن دو اقتصاد لیبرالیستی و سوسیالیستی به طور مختصر مقایسه می گردد.

در فصل پنجم از ده شاخص سخن گفته می شود. 1- جایگاه دولت در اقتصاد 2- جایگاه بخش غیر دولتی در اقتصاد 3- اشتغال کامل سرمایه ها، نیروی انسانی و منابع انسانی 4- عدالت در توزیع ثروت 5- جمع بین عدالت و کارآیی 6- حذف کامل ربا، 7- برقراری قوام در مصرف 8- حاکمیت اخلاق بر روابط اقتصادی 9- فراوانی نعمت های مادی ناشی از ایمان و تقوای مردم 10- رشد مادی همراه با تعالی معنوی.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر