فراخوانی فراخوانی ...

موج دوم انقلاب

نگرشی بر فرایند تدوین و تصویب سیاست های کلان اصل 44 قانون اساسی

954 بازدید

مولف : محسن رضایی

ناشر کتاب : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید:
9810003022

مولف : محسن رضایی

ناشر کتاب : دفتر نشر فرهنگ اسلامی

وزن(گرم) : 130

شابک : 964-476-164-2

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1385

شمارگان : 3000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 72

تاریخ ثبت اطلاعات : شنبه 13 مهر 1387

تاریخ ویرایش اطلاعات : سه‌شنبه 5 شهریور 1392

کد : 704

5,600 ریال
افزودن به سبد خرید
گزیده کتاب
یکی از موانع قانونی برای رشد و توسعه اقتصادی در کشور، اصل 44 قانون اساسی بوده است که طبق مفاد این اصل، کلیه صنایع بزرگ، صنایع مادر ، معادن بزرگ، بانکداری ، بیمه و ... در انحصار دولت باید قرار داشته باشد. بر اساس این اصل از قانون اساسی، بسیاری از مصوبات مجلس که با این اصل تضاد داشتند فرصت تصویب و اجراء نمی یافتند. از سوی دیگر حجم بالای تصدی گری دولت و عدم امنیت برای سرمایه گذاری خارجی و عدم امنیت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بسیاری از زمینه ها باعث رکود و فساد اقتصادی گشته بود. در نهایت در سال 1376 مجمع تشخیص مصلحت نظام این موضوع را مورد بررسی قرار داده و با تدوین سیاستهای کلی اصل 44 به دنبال حل این مشکل قانونی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی شد. این سیاستها در چند نوبت به محضر مقام معظم رهبری رسیده و نواقص آن برطرف گشت.
این کتاب به بررسی روند شکل گیری اصلاحات اقتصادی در نظام جمهوری اسلامی در قالب تهیه، تدوین، تصویب و ابلاغ سیاستهای کلی اصل 44 به ویژه فرایند طی شده در ابلاغ بند «ج» سیاست های مزبور می پردازد
این کتاب در 5 فصل تدوین شده است: فصل اول در مورد چرایی و ضرورت این مساله است. فصل دوم به آسیب شناسی اجرای این سیاستها می پردازد. در فصل سوم فرایند و روند تصویب این سیاستها را بازگو می کند. در فصل چهارم به وظایف قوای سه گانه و مجمع تشخیص مصلحت در تحقق این سیاستها اشاره دارد. فصل پنجم نیز به ذکر تجربه هایی از خصوصی سازی در برخی کشور ها اشاره می کند. در نهایت در پیوست کتاب متن سند چشم انداز 20 ساله و سیاستهای کلی اصل 44 و ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص بند «ج» این سیاستها آمده است.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر