فراخوانی فراخوانی ...

قرآن و علوم طبیعت

ویراست سوم

3568 بازدید

مولف : مهدی گلشنی

ناشر کتاب : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید. همچنین می توانید از QRCode بالا جهت ارسال پیامک استفاده نمایید:
9810003022

مولف : مهدی گلشنی 880

ناشر کتاب : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

وزن(گرم) : 560

شابک : 978-964-426-249-4

نوع جلد : جلد نرم

قطع : وزیری

سال نشر : 1392

شمارگان : 1500

چاپ جاری : 5

تعداد صفحات : 261

تاریخ ثبت : شنبه 13 مهر 1387

تاریخ ویرایش : چهارشنبه 4 بهمن 1396

کد : 707

موجود شد باخبرم کن
معرفی کتاب
این کتاب به مباحثی همچون بعد علمی امت اسلامی، نقش علم و صنعت در جامعه اسلامی، بعد علمی قرآن کریم، نگرشی بر آیات علمی قرآن کریم، پیام قرآن برای دانش پژوهان مسلمان، شناخت طبیعت از نظر قرآن کریم، هدف فضیلت شناسی، امکان شناخت طبیعت و مسائل مهم طبیعت شناسی پرداخته شده است.

بیش از ده درصد آیات قرآن اشاره به پدیده ای طبیعی دارد که می توان آنها را «آیات علمی» قرآن کریم نام نهاد. این قبیل آیات پیام های مهمی برای دانشمندان و فرهیختگان مسلمان در بر دارد و بر مطالعه تمامی ابعاد طبیعت و کشف اسرار خلقت تأکید می ورزد.

کتاب حاضر توسط دکتر مهدی گلشنی در چهار فصل و 261 صفحه نگارش یافته و از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی چاپ و منتشر گردیده است. در فصل اول تصور اسلام از دانش مطرح شده و هدف نویسنده آن بوده که نشان دهد توصیة اسلام برای کسب دانش منحصر به معارف خاص شریعت نیست، بلکه مشتمل بر هر دانشی است که وسیلة نزدیکی انسان به خدا را مهیا سازد. تمام دانش ها، چه علوم طبیعت و چه علوم خاص شریعت همه وسائل قرب به خدا هستند و تا وقتی که این نقش را ایفا می کنند اهمیت دارند.

در فصل دوم دلایل اهمیت علوم طبیعی از دیدگاه اسلام بیان می شود و دو دلیل عمده برای آن ذکر می شود. یکی نقشی که این علوم در شناخت خداوند ایفا می کنند و دیگر نقشی که این علوم در استقلال و اعتلای امت اسلامی دارند. در فصل سوم برداشت نویسنده از دلایل اشاره به پدیده های طبیعی در قرآن مجید آمده است.

فصل آخر مسأله شناخت طبیعت از دیدگاه قرآن مطرح می شود و هدف مؤلف از ورود در آن تشویق پژوهشگران به تأمل و تدبر درباره مسائل شناخت از دیدگاه قرآن است.
شخصیت های مرتبط
اخبار مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر