رسائل حجابیه: شصت سال تلاش علمی در برابر بدعت کشف حجاب - دفتر اول
رسائل حجابیه: شصت سال تلاش علمی در برابر بدعت کشف حجاب - دفتر دوم
ناموجود
این کالا فعلا موجود نیست اما می‌توانید زنگوله را بزنید تا به محض موجود شدن، به شما خبر دهیم.
موجود شد باخبرم کن

رسائل حجابیه: شصت سال تلاش علمی در برابر بدعت کشف حجاب (دوره دو جلدی)

دسته بندی: زنان و جنسیت

ناشر: دلیل ما

نویسنده: رسول جعفریان

سال نشر: 1390

تعداد صفحات: 1450

1
فروش پیامکی این محصول
معرفی کتاب
مشخصات
نظرات کاربران
بریده های انتخابی شما

معرفی کتاب

رسائل حجابیه (شصت سال تلاش علمی در برابر بدعت کشف حجاب) مجموعه 33 رساله و کتاب است که از سال 1290 تا 1348ش درباره حجاب نوشته شده و توسط جناب آقای رسول جعفریان به زبان فارسی گرد آمده است.

به دلیل طرح کشف حجاب که پس از مشروطیت اوج گرفت، بسیاری از علما و دانشمندان اسلامی به دفاع از حجاب پرداختند و آثار زیادی در این باب تدوین شد. مؤلف، این آثار را از منابع مختلف گردآوری و ضمن تحقیق و تصحیح، آنها را به چاپ رسانده است.

رساله ها و کتاب های این مجموعه دو جلدی مختلف است. برخی رساله ها به جنبه های اجتماعی حجاب پرداخته اند و تعدادی از آنها نیز به مباحث علمی و فقهی اختصاص دارند.

مؤلف، بر این باور است که بحث حجاب همچنان بحثی رایج و مهم است که گاه تحت عناوینی مانند دفاع از حقوق زنان و نهضت آزادی زنان مورد هجمه قرار می گیرد. حجاب، امروزه در میان زنان کشورهای در حال توسعه که روزگاری کمتر زمینه مقبولیت داشته، مورد استقبال مجدد قرار گرفته است و حتی خود غرب نیز به نوعی با رویکرد جدید زنان به حجاب مواجه است.

مؤلف، ضمن آن که برخی از دیدگاه های مطرح شده در این آثار را افراطی می داند، طرح چنین دیدگاه هایی را به دو دلیل مفید و سازنده خوانده است: نشان دادن تلاش مدافعان سنت دینی در برابر بدعت ها (از جمله بدحجابی) و آشنایی محققان با دیدگاه های متفاوتی که در این باره مطرح شده است.

مؤلف، ضمن مأخذ یابی منابع این رساله ها، در ابتدای هر رساله مقدمه ای در شرح حال نویسنده و ارائه برخی از دیدگاه های وی تدوین کرده است. رساله ها به ترتیب تاریخی تنظیم شده و تعداد 28 رساله در جلد اول و پنج رساله باقی مانده در جلد دوم درج شده است.

مؤلف، در مقدمه مفصلی که بر این رساله ها نگاشته است به نخستین برخوردها با پدیده بی حجابی اشاره می کند.

وی معتقد است رساله "ناصریه"، رساله "میزان الملل" و رساله "اتحاد اسلام" از جمله اولین آثاری است که در زمینه مبارزه با بی حجابی به نگارش درآمده است.

اطلاعات کتاب

  • زبان کتاب: فارسی
  • سال نشر: 1390
  • چاپ جاری: 3
  • نوع جلد: جلد سخت
  • قطع: وزیری
  • تعداد صفحات: 1450
  • ناشر: دلیل ما
  • نویسنده: رسول جعفریان

برای ارسال دیدگاه لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام

برای ثبت بریده ای از کتاب لازم است وارد شده یا ثبت‌نام کنید

ورود یا ثبت‌نام