بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. معارف قرآن و حدیث (1)
  4. شرح و تفسیر متون اصلی (3-1)
  5. داستان آفرینش: نخستین خطبه نهج البلاغه
  • داستان آفرینش: نخستین خطبه نهج البلاغه

داستان آفرینش: نخستین خطبه نهج البلاغه

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 7251110003022
26,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

نهج البلاغه، چون بوستانی پرثمر برای هر یک از میهمانان خویش تحفه ای دارد و هر تشنه ی هدایت و معرفتی را به میزان استعداد و ظرفیت وجودی اش، جرعه ای می نوشاند و سیراب میگرداند. امام علی (علیه السلام) در نخستین خطبه با بیان استدلال و ارائه ی واقعیات آنچه در هستی از بدو پیدایش رخ داده است، درصدد آگاه کردن مردم و راهنمایی آنان به سوی حقیقت، یعنی شناخت پروردگار و اطاعت و پیروی از فرامین ذات اقدس الهی است. با نگاهی کلی و اجمالی به مفاهیم خطبه درمی یابیم که امام علی (علیه السلام) از انواع شیوه های پرورش عقلانیت وحیانی در استخراج گنجینه ی خرد مردم بهره جسته است.به عنوان نمونه در شیوه استدلال عینی و منطقی، با ذکر شگفتی خلقت آسمان و زمین، مخاطب خویش را متوجه رابطه دقیق علمی می گرداند که مجموعه ای با چنین نظم پیچیده و دقیق در موجودات عالم، قطعا محتاج ناظم و مدبری است که آن را پدیدآورده و مدیریت نماید. یا در روش برهان استقرایی با شرح حال حضرت آدم(ع) و سنن الهی در امت های گذشته، مردم را با قواعد و اصول حیات معقول انسانی آشنا می فرماید. همچنین می توان به استدلال امام (علیه السلام) در بحث توحید اشاره کرد که از برهان قیاسی استفاده فرموده اند. در این خطبه شریف می توان نمونه هایی از براهین حکمی و تمثیلی یافت ولی در میان همه ی این روش ها، برهان استدلال دریافت های شخصی و شهودی امام (علیه السلام) چشمگیرتر و بارزتر است.
این اثر گرانقدر که با همت موسسه فرهنگی هنری عاشورا تهیه و تنظیم و توسط نشر هاجر در 180 صفحه به چاپ رسیده است به زیبایی داستان آفرینش را با زبان حکمی و تمثیلی ترسیم نموده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط