فراخوانی فراخوانی ...

فدک در تاریخ

426 بازدید

مولف : سید محمدباقر صدر

مترجم : سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)

ناشر کتاب : دارالصدر

جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید:
9810003022

مولف : سید محمدباقر صدر

مترجم : سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا)

ناشر کتاب : دارالصدر

وزن(گرم) : 233

شابک : 978-964-5860-61-3

نوع جلد : جلد نرم

قطع : رقعی (21*14)

سال نشر : 1397

شمارگان : 2000

چاپ جاری : 1

تعداد صفحات : 235

تاریخ ثبت اطلاعات : دوشنبه 1 بهمن 1397

کد : 73582

200,000 ریال 180,000 ریال
افزودن به سبد خرید
معرفی کتاب
«فدک در تاریخ» به عنوان یکی از آثار مهم و ارزشمند آیت الله محمدباقر صدر درباره تاریخچه فدک است و مؤلف در این کتاب، سرگذشت فاطمه زهرا (س) پس از درگذشت پیامبر اسلام (ص)، گوشه هایی از سخنان وی و گفت وگوهایش با خلیفه اول درباره میراث انبیاء را مطرح و نیز تاریخچه جغرافیایی و سیاسی فدک و ارزش مادی و معنوی این سرزمین را بیان کرده است.

این اثر که در ۵ فصل گردآوری شده، به تحلیل رویدادهای و روایات جریان فدک با نوشتاری منصفانه می پردازد و «بر صحنه قیام»، «معنای حقیقی و رمزی فدک»، «رقابت سیاسی خلفا با حضرت علی (ع)»، «گوشه هایی از کلام فاطمه الزهرا(س)» و «ارزیابی نهایی ماجرا» عناوین این فصول را تشکیل می دهند.
گزیده کتاب
این اشاره ای کوتاه به تاریخ آشفته فدک بود؛ تاریخی که روند مستقیمی ندارد و بر مدار یک قاعده نمی شود. در بیشتر موارد، هوس و آرزو سرنوشت فدک را رقم می زد و غرض ها و سیاست های حاکمان روزگار، وضعیت فدک را مشخص می کرد. با این حال، این تاریخ از میانه روی و درست کرداری خالی نبود و در برخی موارد فدک به صاحبان واقعی خود سپرده شد.

مسئله فدک در نظر جامعه اسلامی و سران آن، دارای اهمیتی بسزا بوده و از این رو، تصمیم گیری درباره آن به تناسب سیاست حاکمان تفاوت می کرده و به رویکرد عمومی خلیفه در برابر اهل بیت(ع) ارتباط داشته است. هر گاه خلیفه رویکردی سزاوار و اندیشه ای عادلانه داشته، فدک را به فاطمیان بازگردانده و هر گاه چنین نبوده، بازپس گیری فدک در ردیف نخستین کارهای خلیفه قرار داشته است.
محصولات مرتبط
شخصیت های مرتبط
اخبار مرتبط

نظر دهی
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر