بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
 1. خانه
 2. کتاب
 3. تاریخ (14)
 4. خاطرات، زندگینامه و سفرنامه (4-14)
 5. گفتمان عدالت و معنویت: جستاری نشانه شناسانه در گفتمان سیاسی دکتر محمود احمدی نژاد
 • گفتمان عدالت و معنویت: جستاری نشانه شناسانه در گفتمان سیاسی دکتر محمود احمدی نژاد

گفتمان عدالت و معنویت: جستاری نشانه شناسانه در گفتمان سیاسی دکتر محمود احمدی نژاد

ناشر : هومن نوائی

نویسنده : سپهر حکمت

سال نشر : 1389

تعداد صفحات : 616

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 761910003022

معرفی کتاب

در این کتاب دیدگاه های دکتر محمود احمدی نژاد و فعالیت های وی از دوران دانشجویی، استانداری اردبیل، شهرداری تهران و ریاست جمهوری مورد تحلیل قرار گرفته است.

کتاب گفتمان "عدالت و معنویت" به بررسی اندیشه سیاسی محمود احمدی نژاد می پردازد. این اثر با تبیین آرای سیاسی احمدی نژاد و آیین کشورداری از منظر او گفتمان سیاسی وی را جلوه ای از گفتمان انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی معرفی می کند که در شرایط جدید به صورت های متفاوت جلوه گر شده است. هر چند وجود برخی نقدها به رئیس جمهور انکار نشده اما رسالت این اثر تبیین آرای احمدی نژاد است و نه نقد او.
بخش نخست که عموم جامعه را مخاطب خود می داند از 6 فصل تشکیل شده و به زندگی سیاسی احمدی نژاد از آغاز تا پیش از دوران ریاست جمهوری می پردازد.

فصل اول به جامعه پذیری سیاسی و شکل گیری شخصیت سیاسی وی تعلق دارد و از تولد تا دانشگاه را بررسی می کند. این فصل جامعه پذیری احمدی نژاد را متعلق به یک محیط مذهبی و به ویژه شرایط سیاسی، اجتماعی پس از قیام 15 خرداد می داند.
فصل دوم دوران دانشجویی احمدی نژاد است و به تبیین فعالیتهای وی در این دوره و نقش او در تاسیس دفتر تحکیم وحدت می پردازد.
فصل سوم (دوران آغاز خدمتگزاری) دوران استانداری اردبیل و انتخاب وی به عنوان استاندار نمونه در سه سال پیاپی را در بر گرفته است.
فصل چهارم نقد و بررسی دوران اصلاحات و حاکمیت جبهه دوم خرداد را از منظر احمدی نژاد واکاوی کرده و فعالیتهای وی را در آن دوره بررسی می کند.
فصل پنجم به مدیریت شهری احمدی نژاد در شهرداری تهران (1382-84) پرداخته است. مدیریتی که به پیروزی وی در انتخابات نهم ریاست جمهوری انجامید.
فصل ششم انتخابات نهم ریاست جمهوری و دلایل پیروزی احمدی نژاد را بر اساس نظریه "فرهنگ سیاسی ایرانیان" مورد بازشناسی قرار داده است.

بخش دوم کتاب که نخبگان را مخاطب خود قرار داده است به بررسی اندیشه سیاسی احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری (سالهای 88-1384) می پردازد.
در این بخش در فصل هفتم "نظام معرفت شناسی" احمدی نژاد در 9 بند واکاوی شده تا بر اساس آن نظام فکری وی مشخص تر شود. در این فصل همچنین به رابطه فکری احمدی نژاد با روحانیت صحه گذاشته شده و بخش مهمی از نظام معرفت شناسی وی متاثر از روحانیون پیشرویی چون شهید بهشتی و استاد مطهری دانسته شده است.
فصل هشتم به شخصیت سیاسی احمدی نژاد پرداخته و گفته است که وی به سه الگوی سیاسی مهم اعتقاد دارد: الگوی پیشوایان دینی؛ الگوی علمانی دینی و الگوی معاصر همجنس. بر این اساس این فصل به نشانه شناسی از شخصیتهایی چون پیامبر اکرم (ص)، حضرت علی (ع) و امام حسین (ع) از یکسو و امام خمینی (ره) از سوی دیگر پرداخته و در ادامه نیز به نشانه شناسی از شخصیتهایی چون رجایی، چمران و مفاهیمی مانند "شهادت" و "بسیج" در نظام فکری احمدی نژاد می پردازد.
فصل نهم مسائل توسعه یافتگی در ایران را در خود جای داده است؛ چالشهای پیش روی توسعه در ایران مورد بررسی قرار گرفته و از موانع فرهنگی، اداری و سیاسی سخن به میان آمده است. بر اساس این فصل روشهای توسعه یافتگی مورد نظر احمدی نژاد هفت اصل را شامل می شود:

1- تمرکز زدایی؛2- گسترش صنعت و فرهنگ گردشگری؛3- اصلاح نظام مدیریت و برنامه ریزی؛4- اصلاح نظام پولی و بانکی؛5- توسعه بنگاه های زودبازده اقتصادی؛ 6- خصوصی سازی یا مردمی سازی اقتصاد و7- اصلاح نظام های هفت گانه ( یا طرح تحول اقتصادی).

در این فصل همچنین سفرهای استانی دولت احمدی نژاد واکاوی شده است.

ابتکار فصل دهم بررسی مباحث اندیشه بین المللی و سیاست خارجی احمدی نژاد است. این فصل به شناخت موضوعاتی چون "اندیشه مهدویت"، "نظریه صدور انقلاب اسلامی"، هویت شناسی "ایرانی - اسلامی" و سیاست نگاه به شرق در نظام فکری احمدی نژاد می پردازد.

در این فصل از ظهور نظریه ای جدید با عنوان "عدالت، معنویت" سخن به میان می آید که رقیبی جدی برای سایر تئوریهای بین المللی شمرده شده است.

در نهایت باید گفت "گفتمان عدالت و معنویت" نخستین اثری است که به شیوه پژوهشی و علمی، به بازشناسی اندیشه سیاسی محمود احمدی نژاد پرداخته است.
 • زبان کتاب
  فارسی
 • شابک
  978-964-94334-0-6
 • سال نشر
  1389
 • چاپ جاری
  1
 • تاریخ اولین چاپ
  1389
 • شمارگان
  5000
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  وزیری
 • تعداد صفحات
  616
 • ناشر
 • نویسنده
 • وزن
  862
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  چهارشنبه 12 آبان 1389
 • شناسه
  7619
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
نظرات

رضا فداییه

سلام و درود خدا براین مرد بزرگ که عزت و ابروی ایرانی را به قله های رفیع رساند خدایا هر جا هست نگهدارش باش. برایش عزت و سلامت از خداوند خواستاریم . اگر چه از زمانی که با مشائی به هم ریختند کارارو خراب کرد . در عین حال خدا حفظش کنه
که خشم امریکا را اذنابش را صد چندان کرد . افرین بر این مرد بزرگ که ذره ای در مقابل اکبر رفسنجانی کوتاه نیامد .مرگ بر اکبر رفسنجانی و باند منفورش.لعنت خدا بر اصلاح طلبان امریکایی

4 فروردین 1393

محصولات مرتبط
اخبار مرتبط