بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

جامعه شناسی سیاسی نابسامانی های اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر مفهوم و مصادیق فتنه

ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده : مسعود رحمتی | مهدی عبداللهی ضیاالدینی

سال نشر : 1394

تعداد صفحات : 320

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 7648410003022
13,000 12,350 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

نابسامانی‌های اجتماعی به‌ویژه فتنه، یک مقوله عام علوم اجتماعی و انسانی است. از جهتی جامعه‌شناختی، از جهتی معرفت‌شناختی و از جهتی ارتباطی است. به همین دلیل فتنه به‌عنوان یک مقوله اسلامی بایستی به علوم انسانی و مقوله‌های دیگر تحویل شود تا به ابعادش پی برده شده و به نتیجه برسد. فتنه زمانی رخ می‌دهد که یک قوم یا کشور در حال رشد و تحولات اجتماعی باشد. در مسیر رسیدن به ساختاری خلاق و پویا و نیل به تمدن و پیشرفت مستقر، واقعیات جدید به وجود می‌آیند درحالی‌که ساختار معرفتی، ارتباطی و اجتماعی نمی‌تواند جوابگوی این واقعیات باشد. در واقع اولین آبشخور فتنه در جریان تحول اجتماعی، یک نوع بازگشت سنت‌های ماقبل تحول است که به‌وسیله اشرافیت رخ می‌دهد. آنان که در جریان تحول، خود را در خطر می‌بیند، دست به بازتولید سنت‌های ماقبلی خود زده و با نوعی نوآوری آن‌ها را در قالب جدیدی ریخته و به صورت الگوهای مرجع به جامعه ارایه می‌دهند. از این جاست که بدعت‌ها به‌وجود می‌آیند و این بدعت‌ها، فتنه‌ها را شکل می‌دهند. از جهتی نیروی محرکه اولیه نابسامانی‌های اجتماعی به ویژه فتنه، ارضای غرایز انسانی به صورت بی‌حد و مرز و افراطی آن می‌باشد که با عقلانیت موجود در تحولات انسانی و اجتماعی موجود جامعه نمی‌سازد. اینجاست که سعی می‌کند با دستیابی به منابع قدرت به هنجارشکنی اجتماعی دست بزند و آن را در جامعه تبدیل به یک گفتمان غالب و مرجّح کند. جامعه در اثر قدرت‌یابی افراد هنجارشکن دچار نابسامانی می‌شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط