بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

ظرفیت فقهی قاعده لاضرر در رفع ضرر و زیان ناشی از روابط زوجین

ناشر : دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده : مریم مهاجری

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 210

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 7689210003022
25,000 23,750 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

در کتاب پیش رو موضوع محل بحث، بررسی ظرفیت قاعده فقهی لا ضرر در روابط زوجین از نگاه فقهای امامیه است. اهم سوالاتی که در این کتاب قصد پاسخ گویی به آن را داشته، عبارتند از این که قاعده لا ضرر چه مفهومی دارد و از چه جایگاهی در فقه برخوردار است؟ گشتره کاربرد قاعده لاضرر در دفع ضرر ناشی از روابط زوجین در نهاد خانواده تا چه حدی است؟

بنابراین با دقت نظر در مصادیقی از روابط زوجین و احکام ناظر بر آن، سعی خواهد شد که جایگاه قاعده لاضرر و نقش آن در رفع اضطرار به زوجین تبیین گردد. بسیار از احکام ناظر بر روابط فی ما بین زوجین، مستقیما از قاعده لاضرر متاثر شده اند و برخی نیز تاثیر گرفته از قواعدی هستند که فلسفه وضع آن قواعد، قاعده لاضرر است؛ لذا این قاعده ظرفیت فقهی وسیعی دارد که ضرر ناشی از روابط زوجین را در بر گیرد.
به بیان بهتر، بر اساس قاعده لاضرر، روابط زوجین مبتنی بر نفی ضرر است؛ به این معنا که اگر وضع حکم یا اجرای قاعده ای منجر به ایراد ضرر به یکی از زوجین گردد، قاعده لاضرر جاری و در نتیجه آن حکم اولیه نفی و حکم دیگری که مانع اضرار است جایگزین آن می شود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط