loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

گل سر: فیلمنامه سینمایی (برداشتی آزاد از شخصیت، زندگی و آثار پروین اعتصامی)

ناشر کتاب نیستان

نویسنده سیروس همتی | لیلا نوری

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 60

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 77294 10003022
14,000 13,300 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

داستان با روایتی عاشقانه همراه است. رحمان دلداده سابق چیمن، نوازنده قره نی که خانواده اش از قربانیان حملات شیمیایی سردشت است در حالی که خود از عوارض ناشی از این حملات به شدت بیمار شده است، روبرو می شود. رحمان در زمان حملات با حمایت مالی عمویش از ایران خارج شده و مبدل به یکی از تاجران ثروتمند در حوزه تولید عطر شده است و از علاقه مندان به موسیقی. او حالا به بهانه دیدار دوباره با چیمن سعی دارد تا گروه موسیقی که او در آن می نوازد را برای اجرای یک برنامه به لندن ببرد که این اقدام چندان با موافقت چیمن همراه نیست.

این فیلم نامه اثری است متشرک به قلم سیروس همتی و لیلا نوری که با اقتباسی آزاد از زندگی و آثار پروین اعتصامی تالیف شده است. آنچه از زندگی پروین در این اثر می توان ردیابی کرد حلول تنهایی و اندوه یک زن تنها و نیز حس و حال هنری حلول کرده او در این فضای ویژه است و در کنار آن بهره مندی از برخی اشعار او در دل متن. چیمن در مقام یک هنرمند حسی از تنهایی و در عین حال هنرمندی را به مخاطب خود منتقل می کند که علاقه مندان به ادبیات فارسی پیش از این رگه هایی از آن را در سرگذشت نامه پروین اعتصامی نیز خوانده اند.

فضای این فیلم نامه کوتاه فضای یک درام عاشقانه آرام است، با این همه نویسندگان تلاش قابل اعتنایی به خرج داده اند تا بتوانند به دل شخصیت های این اثر راه پیدا کرده و تصویری قابل باور و مبتنی بر شخصیت پردازی منطقی از تک تک آنها ارائه کنند. در این میان تصویری که متن از رحمان و چیمن و نیز بهروز و مادرش به عنوان دو عضو گروه موسیقی ارائه می کند، تصویری پخته و قابل اعتناست.

این فیلم نامه بیشتر از هر چیز از یک قصه قابل توجه استفاده می کند، داستانی که قرار نیست با تعلیق خود مخاطب را به خود جلب کند، بلکه هدفش انتقال حس و تحریک زیباشناسی عاطفی مخاطب خودش است و با همین حربه نیز مخاطب را با خود همراه می سازد. شاید به همین دلیل نیز فیلم نامه در قالب یک متن کوتاه منتشر شده است و نویسندگان آن تلاش نداشته اند تا داستان و حس موجود در آن را در قالب یک قصه پرتعلیق به دید مخاطب بنشانند. آنچه در این فیلم نامه مورد توجه است ترسیم شخصیت های داستانی و تلاش برای ترسیم و ساخت چهره ای جذاب و قابل اعتنا از آنها در قالب یک فیلم نامه و حضور دادنشان در یک میزانسن سینمایی است که به نظر می رسد بتوان نمره قابل قبولی از این حیث به این متن داد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما