loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

آینده پژوهی خانواده در ایران با تاکید بر سیاست های فرهنگی تحکیم آن

ناشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده رحیم کارگر

سال نشر : 1397

تعداد صفحات : 599

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 79145 10003022
110,000 99,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

موضوع تحقیق حاضر بررسی آینده خانواده و ارائه سیاستهای فرهنگی تحکیم آن در جمهوری اسلامی ایران با رویکردی آینده پژوهانه و با توجه به جایگاه خانواده در آرمانشهر مهدوی است. روش تحقیق در این پژوهش ترکیبی از روش های آینده پژوهی و سیاست گذاری است ودر دو سطح اکتشافی و هنجاری انجام گرفته است. برای شناسایی مسائل اساسی خانواده در آینده و ارائه سیاست های فرهنگی مطلوب تحکیم خانواده در ایران ، ابتدا از الگوی منتخب چشم انداز استفاده شده است؛ یعنی، تعیین ارزشهای اساسی خانواده، پویش منابع (شامل قرآن و روایات و احادیث مهدویت و اسناد بالادستی)، پیمایش محیطی (شامل روند ها و پیشران های خانواده ) و تصویر آینده مطلوب خانواده (شامل اهداف متهورانه و توصیف شفاف و چشم انداز خانواده).

سپس با بهره مندی از روش تاپسیس ، مسائل اساسی آینده خانواده، شناسایی و اولویت گذاری شده و برای این مسائل، سیاست های فرهنگی تحکیم خانواده توصیه شده است. تحکیم خانواده درآینده به دلایل و عوامل مختلف، دچار چالش شده که در این تحقیق، روندهای تغییر خانواده و پیشران های موثر بر آن و تغییرات خانواده در آخرالزمان (قبل از ظهور) ، مورد بررسی قرار گرفته و پیامدهای آنها بر خانواده به دست آمده است. در واقع خانواده در ابعاد مختلف (ارزشها ، اطلاعات ، کارکردها ، ساختار و ارتباطات ) دچار مشکلاتی شده و فاصله جدی با منابع ارزشی خانواده و آینده مطلوب آن یافته است.

این مسئله در آینده حادتر شده و استحکام آن در این ابعاد، با چالش های جدی رو به رو خواهد بود. بر این اساس مسائل اساسی خانواده (شصت مسئله) در آینده، شناسایی و اولویت گذاری شده که عمدتا مربوط به مسائل ارزشی و کارکردی و دانشی خانواده هستند. این اولویت ها (بیست مسئله) تمرکز سیاست گذاران را بر مسائل اساسی آینده خانواده متمرکز می کند و امکان ارائه سیاست هایی روشن برای حل آنها در اختیار قرار می دهد.در این تحقیق سیاست های فرهنگی توصیه شده ، هم ناظر به کلیت مسائل تحکیم و تزلزل خانواده است و هم ناظر به حلّ تک تک مسائل بیست گانه است؛ از جمله سیاست های فرهنگی حل ارزش زدایی از خانواده، قبح زدایی از طلاق ، حاکمیت فرهنگ مادی ، کم رنگ شدن ارزشهای خانوادگی، فاصله گرفتن از خانواده آرمانی و... .
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما