loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

فیزیک و فلسفه

ناشر ققنوس

نویسنده برنارد دسپانیا

مترجم رسول رکنی زاده

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 695

چاپ تمام شده ؛ درصورت چاپ مجدد به من اطلاع بده notify me

معرفی کتاب

بنیادهای مفهومی مکانیک کوانتومی هم برای فیزیک پیشگان که هر روز آن را به کار می برند غریب است، و هم فلسفه پیشگان اغلب از آن بی خبرند.

در این کتاب دسپانیا نشان می دهد که چگونه فیزیک کوانتومی ما را به تجدیدنظر در مفاهیمی مانند فضا، اشیای مادی، علیت و دیگر مفاهیمی که در فلسفۀ سنتی بدیهی انگاشته می شود، وا می دارد.

در این کتاب نویسنده، بدون بهره گیری از روابط پیچیدۀ ریاضی، مبانی فلسفی انقلاب کوانتومی در مفاهیم فیزیک کلاسیک را در دسترس اندیشه ورزان قرار می دهد.

دسپانیا گزارشی از اصول بنیادین فیزیک معاصر به ویژه مکانیک کوانتومی را همراه با استلزامات فلسفی آن ارائه می کند. مهم ترین مشخصۀ فیزیک کوانتومی از دیدگاه نویسنده «جدایی ناپذیری (در هم تنیدگی)» است، که مستلزم مرزبندی روشن میان تعاریف گوناگون از واقعیت و معرفت به آن است. از این رو با نظریه های گوناگون معرفت مانند کانتیسم، نئوکانتیسم، ماتریالیسم و مانند آن ها از منظر فلسفۀ کوانتومی مواجه می شود.

مهم ترین نتیجۀ این کتاب آن است که گرچه معرفت علمی هرگز نمی تواند واقعیت مستقل از ذهن (فی نفسه) را حقیقتاً توصیف کند، وجود این واقعیت غایی (واقعیت مستور) از لحاظ مفهومی ضروری است. با نظریۀ واقعیت مستور (در برابر واقعیت تجربی)، وی فضای فراخی برای دین، شعر و دیگر شیوه های بیان واقعیت می گشاید که نه تنها جذابند، بلکه در فهم مبانیِ نظری فیزیک نیز راهگشا هستند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما