بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. جامعه (15)
  4. فرهنگ و ارتباطات (2-15)
  5. راه و رسم طلبگی - دفتر سوم: طلبه در دوران رشد و تحصیل
  • راه و رسم طلبگی - دفتر سوم: طلبه در دوران رشد و تحصیل

راه و رسم طلبگی - دفتر سوم: طلبه در دوران رشد و تحصیل

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 807210003022

مؤلف کتاب «راه و رسم طلبگی» تلاش کرده تا با جمع آوری دغدغه های مشترک طلاب مبتدی، آنها را با هدف و رسالت حوزه آشنا سازد و در برنامه ریزی برای استفاده بهینه از فرصت ها و امکانات به آنان یاری برساند.

دوره اول حیات صنفی حوزویان دوره رشد و تحصیل آنان است. در این دوره، طلبه به فراگیری و بهره جویی می پردازد و وجود خود را به علم و تقوا و مهارت گسترش می بخشد. اطلاق عنوان طلبه بر او، نیز اشاره به همین معنای جستجو گری و طلب دارد و ماهیت بایسته او را آشکار می سازد.

در این دفتر، دوره رشد طلبه را به دقتی بیشتر ملاحظه شده است. ابتدا در باب کلیات فعالیت های علمی و آموزشی و سپس در معنای جامع رشد که شامل رشد علمی، معنوی، اخلاقی، اجتماعی، هنری، جسمی، و صنفی است مطالبی گرد آمده که طلبه را در برنامه ریزی جامع و ترسیم الگوی متوازن حیات یاری رساند.

فهرست مطالب این کتاب شامل: «دانش آموزی و تحصیل برای طلبه»، «ضرورت تحصیل»، «دورنمای برنامه ریزی»، «نیازهای طلبه و ابعاد رشد»، و ضمائم که شامل: «باز اندیشی در دانش نحو»، «جایگاه شرح لمعه در متون حوزوی»، «نقش تکرار آموخته ها در فرآیند تحصیل»، «طرح آشنایی با قرآن» و «سیر مطالعه آثار شهید مطهری» است.

در بخشی از این کتاب با موضوع تدریس علوم حوزوی آمده است: «از میان همه فعالیت های جانبی، تدریس علوم حوزوی مزیتی ویژه دارد. زیرا طلبه در ضمن تدریس به تعمیق اطلاعات و احاطه کامل بر آن علم دست پیدا می کند و ضمن تکرار آموزه ها موضوعات گذشته را در ذهن خود تثبیت می نماید. از این رو تدریس نسبت به سایر امور، رنگ تحصیلی بیشتری دارد و با هویت کاری طلبه، هماهنگ تر است. لذا گفته اند اگر امر بین تحصیل و تدریس دائر شود، تدریس مقدم است. زیرا تدریس، فرایند تحصیل را به سامان و نتیجه کامل می رساند.»
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط