loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

درویش خان: یک رمان عاشقانه درباره موسیقی

روایتی از زندگی استاد موسیقی، غلامحسین درویش خان

ناشر شرکت انتشارات علمی و فرهنگی

نویسنده حسن هدایت

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 258

هم اکنون غیرقابل سفارش!

معرفی کتاب

«درویش خان»، یک رمان عاشقانه درباره موسیقی و روایتی از زندگی استاد موسیقی غلامحسین درویش خان است که به قلم حسن هدایت، کارگردان، تهیه‌ کننده و فیلم ‌نامه‌ نویس مطرح کشورمان به رشته تحریر درآمده است. حسن هدایت از چندین داستان‌ صادق هدایت اقتباس کرده است؛ اما هیچ نسبتی با صادق هدایت ندارد.

این رمان بسیار گسترده است و از کودکی تا مراسمهای پس از مرگ درویش خان را در خود دارد. او سعی کرده در این رمان جنبه ‌ها و زوایای پیدا و پنهان زندگی این موسیقیدان نامی را به تصویر بکشد.

غلامحسین درویش معروف به درویش‌ خان در سال 1251 خورشیدی در تهران متولد شد. پدرش حاجی بشیر اهل طالقان و مادرش از ترکمانان تکه بود. علت شهرت وی به درویش‌ خان هم به این نکته باز می ‌گشت که پدرش هنگـام صدازدن فرزندش همیشه از لفظ «درویش» استفاده می ‌کرد و همین نام بعدها به عنوان نام خانوادگی غـلامحسین برگزیده و او به درویش ‌خان یا غلامحسین ‌خان درویش معروف شد. درویش خان دوران کودکی را در خانواده دولتشاهی گذراند و در همین خانه مادر خود را از دست داد. پدرش که کمی با موسیقی آشنا بود و سه ‌تار می ‌نواخت، غلامحسین را در ده‌ سالگی به شعبه موسیقی مدرسه نظام، وابسته به دارالفنون سپرد که به سرپرستی موسیو لومر فرانسوی ایجاد شده بود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما