بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. ادبیات (29)
  4. مباحث نظری ادبیات (1-29)
  5. مبانی و دستور خط فارسی شکسته: براساس صد سال آثار داستانی و نمایشی (از 1298 تا 1397)

مبانی و دستور خط فارسی شکسته: براساس صد سال آثار داستانی و نمایشی (از 1298 تا 1397)

ناشر : پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

نویسنده : امید طبیب زاده

سال نشر : 1398

تعداد صفحات : 265

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 8597810003022
42,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

طبیب زاده در این کتاب بر اساس آثار داستانی و نمایشی فارسی در بازه ای صدساله، از 1298 تا 1397، کوشیده تا رسم الخطی برای فارسی شکسته به دست دهد. اساس کار او صد و دوازده اثر داستانی یا نمایشی است که یا پرفروش بوده اند یا مورد توجه منتقدان و روشنفکران ایرانی بوده اند.

طبیب زاده، دهخدا را اولین کسی می داند که در یکی از متن های «صوراسرافیل» از شکسته نویسی استفاده می کند و به طورکلی رواج یافتن شکسته نویسی در نثر فارسی را نتیجه طبیعی تغییرات اجتماعی و تاریخی انقلاب مشروطه می داند. جمال زاده را می توان مبدع نوعی گفتاری نویسی در ادبیات فارسی البته بدون شکسته نویسی دانست و پس از او، این صادق هدایت است که شکسته نویسی را در داستان هایش به کار می برد و گفتاری نویسی را کامل می کند.

رواج یافتن شکسته نویسی از همان آغاز با مخالفت بسیاری از اساتید ادبیات و زبان شناسان روبرو می شود اما داستان نویسی فارسی راه خود را ادامه می دهد و شکسته نویسی را به موضوعی سبکی بدل می کند. در سال های اخیر و با گسترش شبکه های اجتماعی، بار دیگر برخی از اساتید ادبیات و زبان شناسان از به خطر افتادن زبان فارسی گفتند و این موضوع یکی از دلایلی بوده است که طبیب زاده را به نگارش این کتاب واداشته است.

او معتقد است که جنس مخالفت ها با شکسته نویسی چه در حدود یک سده پیش و چه امروز از یک جنس است. طبیب زاده در کتابش، مروری بر نوشته های پیشین درباره شکسته نویسی می کند و به ایرادات مختلفی که به شکسته نویسی گرفته شده پاسخ می دهد و سپس بر اساس آثار داستانی و نمایشی معاصر به مبانی و دستور خط فارسی شکسته می پردازد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط