بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. کتاب
  3. سکه های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان

سکه های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 8617210003022
قابل تهیه از مراکز پخش
40,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

سکه در طول تاریخ علاوه بر نقش اصلی‌اش که تسهیل داد و ستدها بوده، ابزاری تبلیغاتی در دست حکومتها نیز بوده است. سکه‌شناسی از جمله علومی است که می‌تواند دانشمندان را در بازشناسی رویدادهای تاریخی یاری رساند و جنبه‌های مختلفی از وضعیت اجتماعی، اقتصادی، دینی، فرهنگی و هنری یک جامعه را در مقاطع مختلف تاریخی بازنمایاند. بررسی سکه‌ها فوایدی بسیار برای دانشمندان عرصه‌های گوناگون در پی خواهد داشت؛ عرصه‌هایی چون تاریخ، باستان‌شناسی، کتیبه‌شناسی، زبان‌شناسی، فلزشناسی، متن‌شناسی، دین‌شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد و هنر. بررسی تحول تاریخی اوزان و مقیاسها نیز ارتباطی تنگاتنگ با دانش سکه‌شناسی دارد. کتاب حاضر که به بررسی سکه‌های ایران در دوره اسلامی از آغاز تا برآمدن سلجوقیان می‌پردازد، شامل یک مقدمه و هفده فصل است. مقدمه به معرفی مختصر دانش سکه‌شناسی، تاریخچه ضرب سکه، و چگونگی ضرب آن در روزگار کهن می‌پردازد. پس از آن، در هر یک از فصلهای کتاب نخست اطلاعاتی تاریخی متناسب با موضوع هر فصل داده می‌شود و سپس ویژگیهای سکه‌های هر دوره به‌تفصیل و با ارائه تصاویر فراوان بیان می‌گردد. این کتاب نه تنها به معرفی و بررسی سکه‌های سلسله‌های مهم ایرانی و اسلامی می‌پردازد، بلکه سکه‌های حاکمان محلی و حتی مدعیان حکومت و شورشیان را نیز معرفی و بررسی می‌کند. انواع گوناگون سکه‌های عرب ـ ساسانی، سکه‌های اموی و عباسی، سکه‌های اسپهبدان و حاکمان عرب طبرستان، سکه‌های طاهری، صفاری، سامانی، باوَندی، زیاری، آل بویه و غزنوی، و سکه‌های علویان طبرستان و قزوین و هَوسَم از جمله سکه‌هایی هستند که این کتاب به بررسی آنها می‌پردازد.

کتاب حاضر برای دانشجویان رشته باستان‌شناسی به عنوان کتاب مبنایی برای درس سکه‌شناسی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل استفاده است، همچنین این کتاب برای دانشجویان رشته تاریخ به عنوان منبع درس اختیاری شناخت و نقد منابع و مآخذ تاریخ ایران پیش از اسلام در مقطع کارشناسی به ارزش 2 واحد نیز قابل استفاده است. امید می‌رود علاوه بر جامعه دانشگاهی، سایر علاقه‌مندان نیز از آن بهره‌مند شوند.
محصولات مرتبط