loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

حکم، سنت و شریعت؛ خوانشی از دیدگاه های اصولی آیت الله سیستانی

ناشر دانشگاه امام صادق (ع)

نویسنده علی الهی خراسانی | حمیدرضا تمدن

سال نشر : 1399

تعداد صفحات : 183

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 88427 10003022
40,000 38,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب حاضر پیرامون ارائه خوانشی از برخی دیدگاه ها و نوآوری های اصولی آیت الله سید علی سیستانی در احکام، سنت و شریعت اسلامی است که برای نخستین بار به زبان فارسی توسط نگارندگان آن مطرح شده است و نشان دهنده گوشه ای از جایگاه برجسته علمی ایشان است.

آن چه باعث تدوین این کتاب شده است، نوآوری ها و اندیشه های راهگشای آیت الله سیستانی در مباحث فقهی و اصولی و رجالی است که توجه و اهتمام به آن ها از سوی اندیشمندان علوم اسلامی می تواند این علوم را چند گام به پیش ببرد.

اندیشه هایی همچون اعتقاد به دگرگونی گفتمان اصول و اصول فقه و استظهار از متون با از بین رفتن نظام «عبد و مولا» و جایگزینی نظام قانونی یا توجه به متون دینی در پرتو اهداف ثابت و مسلم شریعت و ارزیابی اخبار و روایات با توجه به این اهداف و مقاصد است. همچنین ارائه تصویری از تاریخ فقه و فقیهان امامیه ضمن تبیین معنای قیاس و وجه نسبت دادن آن به فقیهان شیعی و نهایتا توجه به «مناطق فراغ تشریعی» و لزوم در نظر گرفتن «شأن ولایی امامان» و تأثیر آن بر «تعارض روایات» و نیز قانون گذاری های دنیای امروز، همگی نشان از لزوم طرح و تبیین اندیشه های نوآورانه ایشان و سپس نقد و بررسی آن توسط متخصصان این عرصه است.

کتاب حاضر در پنج فصل توسط نگارندگان آن تنظیم و سامان یافته است.
در فصل اول به شخصیت علمی و مکتب اصولی آیت الله سیستانی پرداخته می شود.
در فصل دوم از یکی از نظریات آیت الله سیستانی با عنوان نظریه اعتبار قانونی و ابعاد مختلف آن سخن به میان می آید.
فصل سوم نیز به بحث از نظریه روح شریعت در مباحث اسلامی همت گماشته می شود.
بحث ابن جنید و مسئله قیاس و دیدگاه آیت الله سیستانی در این مسئله در فصل چهارم بررسی می شود و در نهایت در فصل پنجم به تبیین شناخت حکم ولایی و مبحث منطقه الفراغ از منظر آیت الله سیستانی پرداخته می شود.

در نگارش این کتاب تقریرات دروس رجال، حدیث، فقه و اصول از ابتدا تا انتها مطالعه شده تا چنانچه نظری به ایشان منتسب می شود دارای پشتوانه قابل اتکا باشد.
بیان این نکته ضروری است که با وجود مستند بودن مطالب این کتاب به آراء ایشان، اما مطالب این کتاب در نهایت فهم و خوانش نویسندگان از این آراء و اندیشه هاست و تلاش شده از پرداختن تفصیلی به مسائل تا حد امکان پرهیز شود تا راه برای پژوهش های بعدی هموار شود.

لازم به ذکر است جناب اقای حمیدرضا تمدن یکی از نگارندگان این اثر، در زمینه اندیشه های آیت الله سیستانی پایان نامه ای را برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته فقه و مبانی حقوق در دانشگاه امام صادق (علیه السلام) با عنوان «نقش یابی مقاصد شریعت در اجتهاد شیعی» به رشته تحریر دراورده که علاقه مندان به دیدگاه های آیت الله سیستانی می توانند به این پایان نامه برای شناخت هر چه بیشتر این اندیشه های راهگشا در مباحث اسلامی مراجعه کنند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما