فراخوانی فراخوانی ...

یک لبنان مقاومت، یک اسرائیل ادعا

بررسی جنگ اسرائیل علیه لبنان و پیامدهای آن

مولف : حامد حجازی

تحقیق و تنظیم کتاب : موسسه علمی فرهنگی بصیرت

ناشر کتاب : بقیه العتره

سال نشر : 1385

تعداد صفحات : 311

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

معرفی کتاب

کتاب یک لبنان مقاومت، یک اسراییل ادعا به بررسی جنگ اسراییل علیه لبنان و پیامدهای این تجاوز وحشیانه می پردازد.
در شش بخش این کتاب با عناوین لبنان، رژیم اشغالگر قدس، حزب الله لبنان، جنگ مفتوح، لبنان پس از جنگ و ولایت فقیه و لبنان تلاش شده است تا تاریخچه ای مستند از لبنان، حزب الله و درگیریهای میان این کشور با اسراییل بیان شود.
نویسنده در فصل نخست با معرفی لبنان از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی آمار قابل توجهی را ارایه کرده است. در بخشی از این فصل آمده است:« در حال حاضر با وجود غلبه جمعیتی شیعیان برسایر مذاهب، پست ریاست جمهوری در اختیار مسیحیان و پست نخست وزیری در دست اهل سنت است. سنی ها مدعی اند در سرشماری سال 1932 میلادی ، جمعیت آنها بیشتر از شیعیان بوده است. بر همین اساس سهم آنها و مسیحیان از قدرت باید بیشتر باشد. این دو گروه از آمار بالای جمعیتی شیعیان در لبنان به خوبی آگاهی دارند ولی حاضر نیستند تا با سر شماری دوباره، قدرت خود را از دست بدهند. »
معرفی صهیونیسم، تاریخچه، عقایدو سابقه حمله های اسراییل به کشورهای مختلف از عناوین فصل دوم این کتاب است.
در این فصل نویسنده با اشاره به این که حمایت آمریکا از اسراییل تنها جانبداری یک دولت بزرگ از یک رژیم غاصب کوچک نیست، می افزاید:« این پشتیبانی به اصلی ثابت در سیاست های آمریکا تبدیل شده است به گونه ای که از اصول اساسی و پذیرفته شده دو حزب اصلی آمریکا یعنی دموکرات و جمهوری خواه است.»
فصل سوم کتاب به به بیان تفصیلی تاریخچه و سرگذشت حزب الله لبنان پرداخته و در آن احزاب و گروه های سیاسی لبنان ،جنبش امل، تشکیل حز ب الله ، ویژگی ها، اصول و حضور سیاسی حزب الله مورد بررسی قرار گرفته است.
جنگ مفتوح عنوان فصل چهارم و خواندنی ترین بخش این کتاب است که در آن با نگاهی همه جانبه به جنگ یک ماهه اسراییل علیه لبنان، از آغاز تا پایان پرداخته شده و با بیان میزان قدرت نظامی و توان دفاعی اسراییل، یک ماه مقاومت حزب الله در برابر این رژیم غاصب به عنوان معجزه ای الاهی معرفی شده است.در این فصل درباره ارتش اسراییل می خوانیم:« دربین کشورهای خاورمیانه بی شک هیچ ارتشی برای امنیت منطقه به اندازه ارتش اسراییل خطرناک نیست. این ارتش از نظر امکانات پیشرفته نظامی پس از کشورهای آمریکا، روسیه، چین و انگلیس، پنجمین ارتش قدرتمند جهان است . حمایت های بی حد و حصر از اسراییل در زمینه های سیاسی، اقتصادی، نظامی و دیگر زمینه ها ، این رژیم اشغالگر را قدرت به ظاهر شکست ناپذیر منطقه کرده است.»
نویسنده در فصل پنجم با بررسی قطعنامه 1701و پیامدهای آن، بازسازی لبنان، ویژگی ها و پیامدهای جنگ اسراییل علیه لبنان به بیان نکته های مثبت و منفی موجود در قطعنامه 1701 پرداخته است.
اعتراف شیمون پرز، معاون نخست وزیر اسراییل درباره این قطعنامه از مطالب خواندنی این فصل است:« تلاش فراوانی شد تا مواضع اسراییل در قطعنامه مورد توجه قرار بگیرد و ما تقریبا در جای جای قطعنامه 1701 به آن چه می خواستیم رسیده ایم. من نمی توانم متنی دلخواه تر از این برای اسراییل به یاد آورم.»
در فصل پایانی کتاب با عنوان ولایت فقیه و لبنان، پاره ای از سخنان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری درباره لبنان و مقاومت حزب الله گردآوری شده است که مطالعه آن، نمایی از سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران را در مبارزه با استکبار هویدا می سازد.
 • مولف
 • تحقیق و تنظیم کتاب
 • ناشر کتاب
 • شابک
  964-9914-59-5
 • نوع جلد
  جلد نرم
 • قطع
  رقعی (21*14)
 • تعداد صفحات
  311
 • سال نشر
  1385
 • چاپ جاری
  1
 • شمارگان
  10000
 • وزن(گرم)
  377
 • تاریخ ثبت اطلاعات
  شنبه 13 مهر 1387
 • تاریخ ویرایش اطلاعات
  شنبه 3 اسفند 1398
 • کد
  892
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط