بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

گفتارهایی پیرامون اقتصاد سیاسی: قواعد اساسی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 9273810003022
92,000 87,400 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مسئله اقتصاد سیاسی قواعد اساسی، تبیین نقش ساخت‌ های متفاوت حقوقی و نهادی اساسی است که انتخاب‌ های کنشگران را در سطح یک جامعه می‌ تواند در جهت مدیریت انواع فضاهای رانت‌ جویی، سوء استفاده از قدرت و … محدود کند. ‌بر همین اساس، سطح تحلیل از اصول انگیزشی مرتبط با بازیگران سیاسی به ساختارهای انگیزشی خود سیاست جا به‌ جا می‌ شود.

موضوعاتی نظیر تفکیک قوا و نقش پارلمان، دو مجلسی بودن یا تک مجلسی بودن، ریاستی یا پارلمانی بودن ساختار حکومت، شغل سیاسی و رگولاتوری آن (اقتصاد دولت‌ مردان)، نقش نیروهای مسلح در ساختار سیاسی، سهم و نقش نهادهای انتصابی (به‌ طور خاص قوه قضائیه) و نسبت آن با نهادهای انتخابی، مدل انتخابات و رأی‌ گیری، الگوی عزل و نصب کارگزاران سیاسی، الگوی مالیه عمومی، فدرالیسم یا تمرکزگرایی و …. که تا پیش از این عمدتاً در زمره موضوعات مطرح در دانشکده‌ های علوم سیاسی قرار داشت، به موضوعات محوری تحلیل‌ های اقتصاد توسعه و اقتصاد سیاسی تبدیل شده است.

این رویکرد توصیه‌ ای به کارگزارانی که ذیل قواعد فعلی مطلوبیت و سود سیاست‌ گذاران و رای‌ دهندگان در بازی سیاسی فعالیت می‌ کنند ندارد، بلکه مسئله‌ اش ارائه راهنمایی برای تغییرات اساسی و تغییر جرح و تعدیل محدودیت‌ ها و قواعد کنونی جهت بهتر شدن زمین بازی اقتصاد است.

این متن بصورتی هدفمند و گزینش شده تسهیل‌ گر و زمینه‌ ساز ورود علاقه‌ مندان و جامعه دانشگاهی به حوزه ادبیات اقتصاد سیاسی قواعد اساسی خواهد بود.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما