بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

دین و جامعه: الگوی الهیات اجتماعی اسلامی در اندیشه و آثار امام موسی صدر و شهید بهشتی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 9367310003022
72,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

طرح الهیات اجتماعی افزون بر ایجاد زمینه شناخت بهتر نظریات جامعه شناختی، می تواند برای نظریه پردازی در علوم اجتماعی- انسانی با تکیه بر علومی نظیر فقه، اخلاق، تفسیر، عرفان و کلام اسلامی راه جدیدی را بگشاید.

سیدموسی صدر و سید محمد حسینی بهشتی دو تن از برجسته ترین افراد در این زمینه هستند که با هوش سرشار، استعداد و فهم عمیق، سخت کوشی و پشتکار؛ مطالعات عمیق و تحصیل دقیق علوم و معارف اسلامی را با آشنایی با دنیای جدید و معارف دیگر مکاتب و مذاهب قرین ساختند. دانش آنان آمیخته ای از فنون مختلفه معقول، از فلسفه و کلام تا عرفان، فقه و حدیث بوده تا جایی که در میان صاحبن ظران به حد کمال می رسید. تاریخ گذشته را واکاوی کرده و نیاز امروز را خوب می شناختند. هر دو معلمانی آگاه و موفق بودند و چه در مدارس و حوزه های علمیه و چه در مقام تبلیغ اسلام و تشیع در ایران، لبنان و اروپا توفیقات شایانی یافته و خدمات ارزشمندی ارائه نمودند.
مطالعه و بررسی آراء و آثار موسی صدر و بهشتی به نحو مقایسه ای و تطبیقی، می تواند ما را در روشن تر شدن موضوع الهیات اجتماعی اسلامی یاری رساند.

فصل اول کتاب دین و جامعه در برگیرنده کلیات است و فصول بعدی به طور مفصل به نقش و جایگاه انسان، جامعه و دین از نظر این دو پرداخته شده است.
از دیگر نکات قابل توجه و دارای اهمیت این کتاب، تقدم معرفت شناختی نقش و جایگاه انسان و جامعه نسبت به دین است. هر دو عالم دینی مذکور برای انسان و به تبع آن جامعه چنان نقش قابل ملاحظه و ارزشمندی قائل هستند که تا شناسایی و اذعانی بر اهمیت انسان و جامعه صورت نگیرد، هرگز نوبت به نقش دین نخواهد رسید.

شهید محمد بهشتی نیز همچون امام موسی صدر دید بسیار واقع بینانه ای به بحث زنان و مشارکت اجتماعی آنان دارد. ایشان در این رابطه بر این باور بود که زنان در بینش اسلامی از کرامت خاصی برخوردارند و توصیه به پوشش اسلامی و رعایت حجاب از این کرامت و اصالت بانوان صیانت می کند.

اگر قرار باشد در جامعه ای رابطه زن و مرد، رابطه کار و فعالیت، همکاری، خلاقیت و سازندگی باشد باید از هر نوع شائبه دیگر پاک گردد و طبیعی است با آن پوششی که اسلام برای زن مشخص کرده است این مناسبات و ارتباطات می تواند منزه تر بماند. حجاب برای آشکار گردیدن زنان در فعالیت اجتماعی است و این بدان معنا است که به بانوان ارزشی والاتر اعطا می گردد، به زعم بهشتی زن باید برای رضایت خداوند و از روی بصیرت و آگاهی بخش عظیمی از جامعه را در میدان خانه و خانواده تربیت کند و اداره نماید و این خود یک نوع جهاد به شمار می رود…
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما