loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

حکمت، هنر و زیبایی (مجموعه مقالات)

ناشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی

نویسنده حسن بلخاری قهی

تعداد صفحات : 226

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 947 10003022
75,000 67,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

کتاب «کتاب حکمت، هنر و زیبایی»، شامل مجموعه مفالات این استاد دانشگاه در زمینه های مختلف هنری است.
عناوین مجموعه مقالات این کتاب بدین شرح هستند: «مایا، تخیل هنری خدا»، «تاملی در مبانی و مبادی فلسفه هنر در عصر روشنگری»، «نسبت عناصر اربعه با مربع و تاثیر آن بر هنر و معماری مقدس»، «مناقشه در وجود و ماهیت هنر اسلامی»، «حکمت یونانی، موسیقی ایرانی»، «نسبت میان اسطوره، فلسفه و موسیقی»، «هنر و معماری اسلامی، قابلیت های جهانی»، «انگاره انسان نورانی در نگارگری ایرنی»، «آغازین نقطه تلاقی دو فرهنگ ایران و هند»، «طبل شیوا، صور اسرافیل»، «عناصر گوهری هنر اسلامی».

نویسنده در بخشی از پیشگفتار کتاب چنین آورده است:
اندیشه و تعمق در مبانی نظری هنر، رشته ای نه چندان دیرپا در متن فرهنگ و هنر ماست.فلسفه هنر که در تمدن غرب، قدمتی به درازای تاریخ فلسفه دارد و حتی پیش از آن در اساطیر یونانی، هنر با اسطوره های ی چون "هفایستوس هنرمند" و موزهای شاعر و موسیقی نواز پیوند داشته و در جهان معاصر در آرای کسانی چون هایدگر با مفهوم روایتگری جهانی دیگر حضور دارد، در کشور ما چنان که ذکر شد سابقه ای چندان ندارد.
حکمت هنر اما با جان هنر ما چنان آغشته است که ادراک این هنر بی ادراک حکمت آن ممکن نیست، پیوندی که در حکمت بزرگانی چون غزالی،شیخ اشراق، مولانا و ملاصدرا از یکسو و فتوت نامه ها از دیگر سو نمود و ظهوری بارز دارد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
اخبار مرتبط
بازدیدهای اخیر شما