loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

م‍ص‍ل‍ح‍ت‌ در ف‍ق‍ه‌ ش‍ی‍ع‍ه‌ و س‍ن‍ی‌

5 (1)
خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 95414 10003022
31,000 27,900 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

این کتاب به طرح و تبیین مصلحت در فقه اهل سنت و طرح و تبیین آن در فقه شیعه (شیعه امامیه اثناعشریه) و سپس مقایسه و بیان امتیاز مصلحت در فقه فریقین اختصاص دارد. گفتنی است در اینجا مقصود از مصلحت: ‘خیر و فایده یا دفع مفسدهای است که خوب است انسان به آن برسد؛ بنابراین، مصلحت اعم از ‘تحصیل فایده’ و ‘دفع مفسده’ است’. بر این اساس، نخست کلیاتی در این زمینه مطرح گردیده است که عبارتاند از: بررسی مصلحت در لغت، مصلحت در عرف متکلمان و فقیهان، تبیین واژههای همسو با مصلحت، تبیین واژههای فقه و شریعت، تقسیمات مصالح، و تزاحم مصالح. سپس مصلحت از دیدگاه اهل سنت مطرح گردیده و قالبهایی که اهل سنت، تحت آنها را از مصلحت سخن راندهاند (شامل استصلاح، استحسان، سد ذرایع، و قیاس) بررسی میشود. در ادامه مصلحت از دیدگاه شیعه تحت این عناوین مطرح گردیده است: مصلحت در سیرهی معصومین (ع)، جایگاه مصلحت در فقه شیعه، و نقش مصلحت در صدور احکام حکومی. در پایان نیز، تفاوت مصلحت در فقه شیعه و اهل سنت بازگو شده است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما