loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

طبقه حاکم: خاستگاه ناکامی های ما

پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز 2020

5 (1)

ناشر دفتر نشر معارف

نویسنده ایزابل ویلکرسون

مترجم پیام درخشان فرد

سال نشر : 1400

تعداد صفحات : 248

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 95636 10003022
55,000 49,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

طی یکصد سال گذشته، صدها عنوان کتاب و مقاله درباره برده‌داری نگاشته شده است. بیشتر این آثار با زاویه‌ای تاریخی به ظلم‌هایی که بر بردگان آفریقایی رفته است پرداخته‌اند. کتاب طبقه حاکم، خاستگاه ناکامی‌های ما یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال 2020 میلادی در وبسایت آمازون و به انتخاب نیویورک تایمز و لس آنجلس تایمز بوده که ده‌ها جایزه را به خود اختصاص داده است.

نگارش این کتاب 15 سال به طول انجامیده و نویسنده برای جمع‌آوری مطالب، ده‌ها سفر به هند و اروپا انجام داده است. این کتاب به چند دلیل با بیشترِ کتاب‌های این حوزه متفاوت است و بر آنها ارجحیت دارد:

مهم‌ترین عنصر متمایزکننده این کتاب نگاه عمیق جامعه شناختی به مسئله برده‌داری و تبعیض‌نژادی است. نویسنده این کتاب تلاش کرده لایه‌های زیرین و نیمه پنهان سیاست و فرهنگ جامعه آمریکا را آشکار کند.

این کتاب جزو معدود کتاب‌هایی است که در آنها از نظام طبقاتی در ایالات متحده صحبت شده و به جزئیات آن پرداخته شده است.

نویسنده توانسته است با استفاده از وقایع تاریخی مستند یا تجربیات خودش، فهم مباحث جامعه شناسانۀ کتاب را سهل تر کند. از این رو، خواندن و فهم آن به اطلاعات تخصصی نیاز ندارد و افراد با هر تحصیلاتی می‌توانند از آن بهره ببرند.

این کتاب در زمره کتاب‌های سفارشی نیست و نویسنده با جان و دل و تمام وجودش این کتاب را نگاشته است. موضوع کتاب دغدغۀ ذهنی و قلبی او بوده و احتمالا سیاه پوست بودن نویسنده نیز یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بودنِ آن است.

اگر به دنبال کتابی هستید که از کلیشه‌های معمول درباره ایالات متحده فاصله بگیرد و لایه‌های پنهان حاکمیت، تاریخ و مردم در ایالات متحده را آشکار ‌کند، کتاب «طبقه‌ حاکم، خاستگاه ناکامی‌های ما» انتخابی است عالی. این کتاب نگاه شما را به سیاست و جامعه آمریکا تغییر می‌دهد.

این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین کتب سال 2020 (آمازون، نیویورک تایمز) قرار دارد و نویسنده آن چندین جایزه را از جمله (پولیتزر 1994 و نشان ملی علوم انسانی ایالات متحده 2015) به خود اختصاص داده است. لس آنجلس تایمز این کتاب را به عنوان کتاب برگزیده سال 2020 معرفی کرده است. این کتاب در اوج بحبوحه اعتراضات به تبعیض نژادی در آمریکا و پس از قتل جرج فلوید منتشر شد و توجهات زیادی را به خود جلب کرد؛ چرا که صراحت یک آمریکایی در آن قابل تحسین بوده است. همچنین بحث‌های سیاسی انتخاباتی میان ترامپ و بایدن و جانبداری نویسنده این کتاب از سیاست‌های بهتر اوباما نسبت به ترامپ، آن را پر سر و صدا ساخت.

همان‌گونه که سرپا ماندن هر بنایی متکی به ستون‌ها و پایه‌های آن است،‌ آمریکا دارای یک اسکلت پنهان و یک نظام طبقاتی بنیادین است. حیات و ممات و زیست این بنا به‌شدت به این نظام طبقاتی متکی است و با کوچک‌ترین آثار لرزش در این نظام طبقاتی، تمام روبنا و لایه‌های این سازه به لرزه می‌افتد.
طبقه، زیرساخت همۀ خط‌کشی‌ها بین انسان‌ها در ایالات متحده است. طبقه، معماری سلسله‌مراتب انسان‌ها در جامعۀ ماست. طبقه، قانون و قراردادی پنهان، برای حفظ یک نظام چهارصدساله است.
بررسی نظام طبقاتی آمریکا مثل قرار دادن یک عکس رادیولوژی در معرض نور است. نظام طبقاتی، ساختاری مصنوعی است که در آن ارزش انسان‌ها با معیارهای ساختگی معین و تغییرناپذیر، رتبه‌بندی می‌شود. کارکرد این نظام، تثبیت برتری مفروض یک گروه بر گروهی دیگر است که برای همیشه فرومایه فرض شده و همچنان نیز فرومایه فرض خواهند شد.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما