loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

مفتاح النجاح فی شرح دعاء الصباح (رساله توحیدیه) نهج النجاة (رساله معادیه)

ناشر بوستان کتاب قم

نویسنده محمدرضا کلباسی اشتری

تصحیح و تعلیق احمد کلباسی اشتری

سال نشر : 1401

تعداد صفحات : 128

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 99365 10003022
35,000 31,500 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مولف در جای جای کتاب‌ها و رسائل خود همواره بر استفاده همزمان از معارف وحیانی و آموزه‌های عقلی تأکید داشته است، تا اندیشه‌های دینی را به شکل جامع و علمی تبیین نماید.

محقق این اثر در تصحیح و تحقیق اثر مذکور، تمام آیات و روایات و شواهد مختلف را اعراب گذاری، مأخذیابی و ترجمه کرده است.

اثر حاضر در دو بخش «مفتاح النجاح فی شرح دعاء الصباح» و «نهج النجاه» تشکیل شده است. مؤلف در رساله اول شرح و معانی لغات و معارف نهفته در دعای صباح(منسوب به امیرالمؤمنین علیه السلام) پرداخته است؛ در این رساله، امام ابتدا با تبیین ولایت کلیه الهیه و توضیح اسراری از وحدانیت ذات ذوالجلال، معارفی را از دردگاه ربوبی درخواست می‌کند. سفارش امام برای قرائت این دعا در صبحگاهان بوده، زیرا ساعت بین‌الطلوعین، وقت توزیع ارزاق مادی و معنوی بین آدم‌ها است. البته مؤلف ابتدا در باب آداب و شرایط دعا مطالبی تدوین کرده و سپس به شرح دعا پرداخته است.

در رساله دوم که راه نجات آخرت نام‌گذاری شده، تبیین استدلالی معاد با تمسک به آیات قرآن کریم و احادیث اهل بیت(ع) است. مؤلف در این راستا از معارف عقلی نیز در اثبات معاد بهره برده است.

مرگ؛ قیامت صغرا

بعضی علما فرموده اند: موت، قیامت صغراست؛ چنان که در حدیث است: الْمَوتُ، الْقیامَة؛ مَنْ ماتَ، فَقَدْ قامَتْ قیامَتُهُ»؛ و هر چه در قیامت کبراست، از برای او نظیری و شبیهی است در قیامت صغرا؛ قیامت کبری عبارت است از موت تمام آنچه در عالم کبیر است؛ و هر چه در عالم کبیر است، نظیر و شبیه آن در عالَمِ صغیر موجود است. پس هر گاه که منهدم و خراب شد عالَمِ بدن شما به سبب مرگ، محقق می شود مفاد آیه: «إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا».

* ترسیم قیامت کبرا

و هر گاهی دو استخوان های شما - که به منزله کوه های عالَمِ بدن شماست – خاک شد، درست می شود معنای «اذا دکت الارض دکا».

و تاریک شد خورشیدِ قلب در وقت جان کندن، صدق می‌کند «إِذَا الشَّمْسُ کُوِّرَتْ».

و هر گاه باطل شد حواس ظاهر و باطن شما، ظاهر می‌شود مفاد آیه شریفه «وَ إِذَا النُّجُومُ انکَدَرَتْ».

و هرگاه شکافته شود دِماغ و مغزِ سر به واسطه بیرون آمدن جان، نمایان می‌شود مفاد آیه «إِذَا السَّمَاءُ انشَقَّتْ»؛ زیرا که آسمانِ تو شکافته شده است.

و هرگاه جاری شد از هول مرگ اشک چشمان شما و عرق پیشانی شما، بیان می شود مفاد آیه «وَ إِذَا الْبِحَارُ فُجِّرَتْ».

و هر گاه متفرق و پراکنده شود قوا و اعضای شما، پس به تحقیق که محشور شده است وحوش شما: «وَ إِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ».

و هرگاه روح مفارقت کرد از بدن، و امتداد و کشش پیدا نمود بدن، ظاهر می شود نمونه «وَ إِذَا الْأَرْضُ مُدَّتْ وَأَلْقَتْ مَا فِیهَا وَتَخَلَّتْ».
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما