loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

اصطلاح نامه مسائل جدید کلامی

ناشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

نویسنده جمعی از محققان

سال نشر : 1400

تعداد صفحات : 380

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 99431 10003022
100,000 90,000 تومان
افزودن به سبد سفارش

معرفی کتاب

مفاهیم و معقولات ابزار اصلی اندیشیدن و استدلال کردن اند ولی نقل و انتقال اندیشه ها و تفهیم و تفهّم های علمی، همواره به وسیله اصطلاحات صورت می گیرد، بنابراین اصطلاحات در ارائه مفاهیم علمی نقش اساسی را بر عهده دارند. در علم اصطلاح شناسی، اصطلاحات وسیله ارتباط بین علماست، همان طور که در علم زبان شناسی، زبان وسیله ارتباط بین انسانهاست. این اصطلاحات علمی، در اصطلاح نامه ها، در فرم استانداردی نمایان می شوند که با تنظیم روابط منطقی و نظام مند، نهایتاً درختواره علوم را شکل می دهند. ارتباط میان متون و مدارک علمی و نظام اصطلاح نامه، منجر به مدیریت اطلاعات علمی می شود و زمینه ارتقای دانش ها و تولید علم را فراهم می کند.

کاربرد اصطلاح"کلام جدید" به خصوص در زبان فارسی پیشینه زیادی ندارد با این حال، برداشت های های گوناگون از این واژه در میان دانشورانِ حوزه دین، این پرسش را پیش آورده است که آیا کلام جدید تفاوتی ماهوی با کلام سابق دارد و علمی جدید تلقی می شود؟ کلام جدید چنان چه از نامش پیداست به معنای تجدد، تحوّل و نوآوری در علم کلام است. اصل تحول و نوآوری در علم کلام، به اجمال مورد پذیرش صاحب نظران مسائل دینی در غرب و شرق است؛ با ورود مباحثی از قبیل: «فلسفه دین » در قرن اخیر و طرح دیدگاههای نو و بکلی متفاوت در الهیات سنتی مسیحی یهودی، بستر و زمینه ای برای شکل گیری این گمان شد که علم کلام و الهیات، دستخوش تحولی اساسی شده است و گویی دانشی نوین ظهور یافته است که از آن تلقی به علم جدید و به تعبیری کلام جدید شده است در حالی که این نو شدن و تجدد، ناظر به جریان سریع رشد مباحث و مسایل جدید کلامی و وجود تحولات و گرایش های نوینی است که در حجم وسیعی در میان متکلمین معاصر به وقوع پیوسته است.

نو شدنِ مباحث کلامی به معنای تجدد هویت علم کلام نیست. زیرا؛ تبیین پیش گفته، بیش از این را بدست نمی دهد که متکلم در فهم متون دینی و در القای مطالب به مخاطبین بایستی به مباحث، دانش ها و معارف عصری خویش توجه داشته باشد; و این نکته موجب نمی شود که لزوما موضوع، مبانی و اغراض و غایات علم کلام دچار تحولی اساسی شود تا در پرتو آن رشته اتصال قدیم و جدید گسسته شود و علمی نو با عنوان «کلام جدید» پدیدآید. نو شدن کلام به معنای گشودن افقهای جدید در میدان منازعات کلامی موجب می شود تا «کلام اسلامی » از برکت این چالشهای نوین، بالنده تر گردد،

در خصوص کتاب اصطلاح نامه مسائل جدید کلامی بفرمایید این کار از چه زمانی شروع شد؟ و چه خصوصیاتی دارد؟
طرح تدوین اصطلاح نامه مسایل جدید کلامی در سال1388آغاز و با بررسی و مطالعه بیش از 40 عنوان کتاب و مقالات متعدد و پس از طی مراحل تحقیق که عبارتند از : شناسایی منابع،( بیش از 100 عنوان) ارزش گذاری و درجه بندی آنها،(با مشورت اساتید و کارشناسان) تحقیق و استخراج اصطلاحات، ایجاد روابط بین اصطلاحات، بازنگری و اصلاحات لازم، بررسی و تصویب نهایی؛ (در قالب گروه علمی)، موارد ذیل به دست آمد:
تعداد کل واژه ها:4813- تعداد واژه های راس: 10- تعداد واژه های مرجح2825- تعداد واژه های نامرجح 1988- تعداد واژه های اعم 384- تعداد واژه های وابسته 2523
از چه روشهایی برای نمایش اصطلاحات استفاده شده است؟
این اصطلاحنامه به شکل سه ارائه شده است : 1ـ نمایش الفبایی: بخشی که در آن اصطلاحات در نظم الفبایی آورده شده که معمولاً حاوی تمام اصطلاحات مرجح و غیر مرجح است و استفاده برای هر گونه مراجعه کنندهای را آسان می کند. نمایه سازان ، فهرست نویسان وعموم مراجعان از این بخش بهره می گیرند.
2 ـ نمایش نظامیافته: بخشی که در آن، اصطلاحات در مجموعهها و گروههای هم موضوع ردهبندی شدهاند.این قسمت در واقع یک فهرست ردهبندی شده نسبت به بخش الفبایی اصطلاحنامه است با این تفاوت که در این صورت رابطه اعم و اخص با تورفتگی هر اصطلاح در مقایسه با دیگری نشان داده میشود و در ضمن از عبارت راهنما، برای تعیین ملاک دستهبندی اصطلاحات اخص استفاده میشود. دراین روش مرور تمامی موضوعات در حوزه موضوعی خاص، از بالا ترین رده تا پایین ترین زیر بخش، قابل مشاهده است
3- نمایش سلسله مراتبی: در این نمایش، اصطلاحات و روابط سلسلهمراتبی (اعم واخص) آنها به شکل دو بعدی (فراتر و فروتر، حاکم و تابع) منعکس میشوند؛ به گونه ای که ساختار و نظام معنایی حاکم برحوزه موضوعی، قابل مشاهده و پیگیری است.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
شما هم می توانید گزیده انتخابی خود از کتاب را ثبت کنید.
نام و نام خانوادگی
عنوان
برگزیده
کد امنیتی
محصولات مرتبط
بازدیدهای اخیر شما