بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  1. خانه
  2. مجله
  3. ماهنامه فرهنگی تقریرات شماره 2
  • ماهنامه فرهنگی تقریرات شماره 2

ماهنامه فرهنگی تقریرات شماره 2

سردبیر : علی اشرف فتحی

مدیر مسئول : علی اشرف فتحی

صاحب امتیاز : علی اشرف فتحی

دبیر تحریره : سید مجتبی خرمشاهی

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: کد محصول : 3330610003022
به من اطلاع بده

دومین شماره مجله فرهنگی تقریرات با پرونده هایی تحت عنوان «نوستالژی علمای بلاد» و «تقاطع مطهری – صدر»
این نشریه که در شماره نخست خود به بررسی تفاوت ها و اشتراکات مکاتب حوزوی نجف و قم پرداخته بود، در شماره دوم خود طی گزارشی از وضعیت مهم ترین علمای شهرستان ها و معرفی آن ها آورده است: «در دهه های اخیر با افزایش سرعت تحولات اجتماعی و تغییرات سیاسی و فرهنگی، به نظر می رسد که در کنار تقویت کمّی حوزه قم و رشد تمرکزگرایی در تهران، از حوزه های علمیه شهرستان ها غفلت شده و با درگذشت بسیاری از مجتهدین کهن سال محلی و منزوی شدن برخی دیگر از آن ها، خلأ بزرگ ناشی از این امر به تدریج در قالب برخی آسیب های اجتماعی و چالش های فرهنگی خودنمایی می کند».

در ادامه این پرونده با آیت الله سید علیرضا حیدری از علمای برجسته شهر یزد گفت وگو شده و ایشان به بازگویی خاطرات خود از دوره حضور در نجف و ارتباطش با علمای بزرگ این حوزه پرداخته است. آیت الله سید علیرضا حیدری از فعالان دفتر امام در نجف بوده و مدتی را نیز در زندان بعثی ها به سر برده است. برادر بزرگ وی آیت الله سید جواد حیدری از علمای محبوب یزد سال گذشته در سن ۸۸ سالگی درگذشت و تشییع باشکوهی برای وی برگزار شد.

دومین پرونده این شماره مجله تقریرات، به اشتراکات فکری و علمی شهیدان آیت الله مرتضی مطهری و آیت الله سید محمدباقر صدر اختصاص دارد. در این پرونده با دکتر رافائل مائوریلو (شیعه شناس ایتالیایی) درباره متدهای شهیدان مطهری و صدر گفت وگو شده است؛ وی در این مصاحبه به طور مفصل آرای شیعه شناختی خود را بیان کرده است. دکتر مائوریلو با اشاره به مثبت شدن نگاه افکار عمومی غرب به شیعیان پس از تندروی های گروه های سلفی، گزارشی از وضعیت شیعه پژوهی در مراکز پژوهشی غرب ارائه داده و از ایرانیان خواسته که غرب شناسی را جدی تر و واقع بینانه تر پی بگیرند.

گفت وگوی مهم دیگر این شماره مجله تقریرات، مصاحبه با سید حسین میردامادی؛ دایی مقام معظم رهبری است که اولین گفت وگوی مطبوعاتی وی محسوب می شود. وی در این مصاحبه به بیان خاطرات خود از ایام تحصیل در حوزه های مشهد، نجف و قم می پردازد و نکات ناگفته ای از تاریخ معاصر حوزه را بازگو می کند. آقای میردامادی که استاد بازنشسته علوم قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد است، زمینه های شکل گیری انجمن حجتیه را در مکتب تفکیک ردیابی می کند.

دکتر عبدالله نصری استاد برجسته فلسفه نیز در گفت وگو با تقریرات کوشیده «هرمنوتیک» اجتهاد در آرای شهید صدر را شناسایی کند. هم چنین دو پرونده حقوقی و جامعه شناختی درباره دولت رفاه اسلامی و نسبت جامعه دینی با عدالت از دیگر مطالب این شماره تقریرات است.

*تقریر اول
تردید در چند قدمی استقلال
*تصویر و تقریر
*تقریرات حوزوی
نوستالژی علماء بلاد
علماء خراسان
علماء تهران
علماء اصفهان
علماء یزد
گفتگو با آیت الله سید علیرضا حیدری
علماء آذربایجان
علماء فارس
علماء شمال
علماء زنجان
گفتگو با استاد سید حسین میردامادی
تقاطع مطهری-صدر
گفتگو با دکتر رافائل مائوریلو
صدر و مطهری؛برادران فکری در احیاء اندیشه دینی
یک رهبر اخوان المسلمین شهید صدر را بزرگترین متفکر معاصر مسلمان می دانست/مهندس سید موسی خویی
ساختار علم اصول و دیدگاه های انتقادی
تقریرات گعده
*تقریرات فکری
فیلسوف نجف
تمام قامت در مواجهه با غرب
فیلسوفی در شهر فلسفه گریزان
مفهوم آزادی در اندیشه شهید صدر
هرمنوتیک اجتهاد در آراء شهید صدر در گفتگو با دکتر عبدالله نصری
*تقریرات حقوقی
در پی آرزوی همیشگی؛درباره دولت اسلامی و رفاه
پیچ رفاه در جاده سعادت
دولت رفاه و مالیات اسلامی
ثمره رفاه در کارنامه کشور های اسلامی
ماحصل یک کشاکش تاریخی
*تقریرات اجتماعی
آرمان عدالت
مناسک عدالت
زمینی کردن عدالت آسمانی
خود و عدالت
اسلام و تأمین اجتماعی
انصاف ؛ مبنای عدالت
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی