فراخوانی فراخوانی ...

فصلنامه ترجمان علوم انسانی شماره 8

فصلنامه فرهنگ و اندیشه؛ پاییز 1397

سردبیر : مرتضی منتظری مقدم

صاحب امتیاز : ترجمان علوم انسانی

مدیر مسئول : مرتضی روحانی راوری

خرید پیامکی این محصول
جهت خرید پیامکی این محصول، کد محصول، نام و نام خانوادگی، آدرس و کد پستی خود را به شماره زیر ارسال نمایید: 10003022
موجود شد باخبرم کن

گزیده نشریه

در چند سالی که از فعالیت «ترجمان علوم انسانی» می گذرد، بسیاری از خوانندگان وب سایت ترجمان تمایل داشتند محتوای وب سایت مکتوب شود. بخشی از این نیاز با تأسیس انتشارات «ترجمان علوم انسانی» برطرف شد، اما همچنان تعداد زیادی از مطالب پُرمخاطب و ارزشمند سایت چاپ نشده باقی می ماند. بنابراین ترجمان تصمیم گرفته در پایان هر فصل و در قالب «فصلنامه» این مطالب را منتشر کند.

معرفی نشریه

دو پروندۀ شمارۀ هشتم

موضوع پروندۀ اصلی این شماره چیست؟ در هشتمین شمارۀ فصلنامه، به سراغ یکی از چالش های اخلاقی و شایع دوره زمانه مان رفته ایم: پرخاش و خشم در شبکه های اجتماعی، اینکه چگونه شبکه های اجتماعی شیوۀ بروز خشم ما را تغییر می دهند و اساساً چرا این اتفاق می افتد. در این پرونده، تلاشمان بر این بوده که به روزترین یافته های حوزۀ «اخلاق فضای مجازی» را گردآوری کنیم. علاوه براین، انسجام و یکپارچی مطالب پرونده، در کنار نو بودنِ ایدۀ تک تک آن ها، مؤلفه های مهمی بودند که کوشیدیم از آن ها غافل نشویم. باید گفت هشت مطلب از مطالب این پرونده تابه حال بر روی وب سایت قرار نگرفته و همچون پروندۀ «فردا هم روز خداست» به طور اختصاصی برای فصلنامه تهیه شده است. از میان نه مطلب آن، می توان به نوشتاری از مالی کراکت، روان شناس و عصب شناس برجستۀ دانشگاه ییل، اشاره کرد. کراکت، که در حوزۀ روان شناسیِ یادگیری و تصمیم گیری صاحب نظر است، در نوشتۀ «خشم اخلاقی در عصر دیجیتال» از پرسش و تجربۀ شخصی اش شروع می کند که چرا، همزمان با عضویت در این رسانه ها، عصبانیت و خشمِ او روزبه روز شدت گرفت. وقتی دقیق تر نگاه می کنیم، پرسش او را پرسشِ خود خواهیم دانست، و نه صرفاً دغدغه ای تفننی؛ یکی دیگر از نوشتارهای این مجموعه، برش مستقلی است از کتاب پس شما هم نزد عموم رسوا شده اید، نوشتۀ جان رانسون. رانسون، در این فصل از کتاب خود، ماجرای شخصی به نام جاستین ساکو را تعریف می کند و می گوید چگونه، تنها در عرض چند ساعت و فقط با ۱۷۰ فالوِر، به خاطر پرخاشی، جاستین ساکو به ترند اول جهانیِ توییتر بدل شد؛ پیشتر، به خوانندگان گرامی قول داده بودیم در هر شماره تغییراتی ملموس در فصلنامه احساس کنند: متفاوت ترین مطلب این پرونده ترجمۀ مدخل «شبکه سازی اجتماعی و اخلاق» دانشنامۀ فلسفۀ استنفورد است. مدخل های این دانشنامه حاصل تحقیق اساتید برجستۀ متخصص در آن موضوع است. این مدخل نوشتۀ شانون ولور استاد فلسفۀ تکنولوژی سانتاکلاراست. ولور مدت هاست که دربارۀ اخلاقیات ربات ها و فضای مجازی تحقیق می کند و این مدخل را می توان، در کنار کتابش، ماحصل مجموعه تحقیقات وی دانست. برای دست یابی به اجمالی از محتوای پروندۀ این شماره می توانید به سرمقالۀ مرتضی منتظری، سردبیر سایت و فصلنامۀ، در ابتدای همین شماره رجوع کنید.

هشتمین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان پروندۀ دیگری نیز دارد: پروندۀ کتاب اینک روشنگری، نوشتۀ استیون پینکر. اگر فهرست های پیشنهاد کتابِ افراد شاخص جهان امروز مثل مارک زاگربرگ و بیل گیتس را دنبال کرده باشید، حتماً اینک روشنگری در میان آن ها به چشمتان خورده است. کتاب های پینکر معمولاً نگاه آدم های بسیار موفق دنیا را به خود خیره می کند. هر جا نام کتاب را جست وجو کنید، به ناچار با عبارت عجیب بیل گیتس دربارۀ این کتاب مواجه خواهید شد: «تازه ترین کتابِ محبوبِ همۀ دوران های زندگی ام». در این پرونده، ابتدا نوشتۀ الیور برکمن را خواهید خواند. موضوع بحث برکمن مشخصاً دانشمندانی اند که طی چند سال اخیر به «خوش بینان جدید» شهره شده اند، افرادی مانند خودِ پینکر، چارلز داوکینز، سم هریس و دنیل دنت. پس از آن برشی کوتاه و کلیدی از خود کتاب را خواهید خواند. دو نقد از جان گری، مرورنویس شهیر، و یک مرور انتقادی از دنیل ای. بل مطالب پایانی این پروندۀ کتاب هستند.

نوشتار، گفت وگو و بررسی کتاب
بخش نوشتار هشتمین فصلنامه دارای نوزده مطلب است که، جز یکی از آن ها، همگی تألیف سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ هستند. در این بخش می توانید با چند چهرۀ تأثیرگذار علوم انسانیِ روز دنیا آشنا شوید، ازجمله مری بیرد، نویسندۀ محبوب این روزهای مطبوعات خارجی، ساموئل موین، مورخ جوان و خبرۀ دانشگاه ییل، و دیوید رایک، ژنتیک شناس و مورخِ دانشگاه هاروارد. اون هولات نیز در یکی از نوشتارها به شکلی مفصل و خواندنی، با ساختن دوگانۀ «باخ یا میکی موس»، نظر آدورنو را دربارۀ هنرهای عامه پسند شرح داده است. جولین باگینی نیز، با تعریف سرگذشت آشنایی خودش با آثار سورن کیرکگور، مروری خواندنی بر نوشته های این متفکر پیش رویمان می گذارد.

در بخش دیگر، سه گفت وگو با متفکران برجسته و تأثیرگذار جهان امروز خواهید خواند: دن آریلی در یکی از این گفت وگوها پنج کتاب مهمِ اقتصاد رفتاری را معرفی می کند؛ زیگمونت باومن، ایدۀ آخرین کتاب زندگی خود رتروپیا را شرح می دهد؛ و برونو لاتور روایت نسبتاً مختصری از حیات فکری و علمی اش را بازگو می کند.

گذشته از بخش پرونده، شاید بخش «بررسی کتاب» یکی از مهم ترین قسمت های فصلنامۀ ترجمان برای خوانندگانش باشد، چراکه با خواندن این بخش می توان مرورها و برش هایی از جدیدترین کتاب های روز جوامع علمی را پیدا کرد. ترجمان، این بار و در این بخش، ده کتاب تازه منتشرشده و پرفروش را بررسی کرده است. ماریا کونیکووا، ستون نویس باسابقۀ نیویورکر، بر کتابی مرور نوشته که برای دوستدارانِ حوزۀ روان شناسی بسیار تعیین کننده و کاربردی است: کتاب آزمایش مارشملو: تسلط بر خودمهاری نوشتۀ والتر میشل. اثر اخیر یاشا مونک یکی از مهم ترین های تازه های نشر است: مردم دربرابر دموکراسی: چرا آزادی ما در خطر است و چگونه نجاتش دهیم. فرانسیس فوکویاما دربارۀ این کتاب چنین عبارتی دارد: «تحلیل دقیقی از ظهور ملی گراییِ عوامانه و چالش های دموکراسی در زمانۀ ما». مرور این کتاب به قلم خودِ یاشا مونک است که می توانید در همین بخش مطالعه اش کنید؛ آندره اسپایسر هم از چهره های محبوب مدیرهاست که، بدون هیچ گونه تکلفی، مشکلات پیش پاافتاده اما جان سختِ فضاهای مدیریتی را به شکلی شسته رفته دسته بندی می کند و راه حل هایی پیش پای مدیران روشنفکر می گذارد. کتاب چرندیات مدیریتی کتاب اخیر وی است و نوشتۀ این بخش ایدۀ مرکزی این کتاب را بررسی می کند.
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
محصولات مرتبط