loader-img
loader-img-2
بعدی
بعدی بازگشت
بعدی بازگشت

کتاب فصل شکوفه های نخل، منتشر شد

انتشارات مرتبط : نیستان هنر

نویسندگان مرتبط : محدثه دلنواز

انتشارات نیستان کتاب «فصل شکوفه های نخل» نوشته محدثه دلنواز را در 256 صفحه روانه بازار نشر کرد. یکی از زیباترین و در عین حال جذابترین بخش‌های کتاب اما بازخوانی خطبه و گفتارهای سید الساجدین (ع) و حضرت زینب (س) در جریان اسارت در کوفه شام با مردم، ابن زیاد و یاران آن‌هاست

دوشنبه 27 شهریور 1402

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)؛ انتشارات نیستان کتاب «فصل شکوفه های نخل» نوشته محدثه دلنواز را در 256 صفحه روانه بازار نشر کرد. این کتاب روایتی است شنیده اما ناشنیده. داستانی است بلند از آنچه بر خاندان عصمت و طهارت و اهل بیت رسول اکرم (ص) پس از حادثه عاشورا گذشته است اما این داستان از زاویه دید اشقیا و به طور مشخص یکی از مرددین لشکر عمرسعد بازخوانی و روایت می‌شود.

روایتی از دل لشکر یزیدیان

کتاب فصل شکوفه های نخل، روایتی از عصر عاشورا و حمله لشکر یزدیدیان به خیام برجای مانده از اباعبدالله الحسین (ع) است و در ادامه ماجرای اسیری خاندان اهل بیت و حرکت و حضور در کوفه و… را بازگو می‌کند. این داستان از زبان یکی از لشکریان عمر سعد گفته می‌شود. سربازی که دلخوش دارد که در نبرد عاشورا حتی یک تیر نیز پرتاب نکرده است؛ اما از نزدیک شاهد واقعه بود و با مشاهده میزان خونخواری و نابکاری لشکر در برخورد با خاندان و یاران امام حسین (ع) دچار تردید در فعل و عملش شده است و سعی می‌کند در منازعه با همکاران خود به نوعی دست به توجیه خود بزند.

بازخوانی خطبه های سید الساجدین (ع) و حضرت زینب (س)

یکی از زیباترین و در عین حال جذابترین بخش‌های کتاب اما بازخوانی خطبه و گفتارهای سید الساجدین (ع) و حضرت زینب (س) در جریان اسارت در کوفه شام با مردم، ابن زیاد و یاران آن‌هاست. این بازنویسی شکلی شاعرانه، حماسی و در عین حال توام با شخصیت‌پردازی‌ داستانی است و همین موضوع بر تاثیرگذاری آن افزوده است.

روایت نویسنده محدثه دلنواز، از منازعه کلامی حضرت زینب (س) و ابن زیاد و منازعه پرشور کلامی امام سجاد (ع) با مردم کوفه در حالی که اسیر و در بند در کوچه های کوفه به سوی کاخ ابن زیاد در حرکت هستند از جذاب‌ترین بخش‌های این روایت داستانی است.

در کنار این ماجرا شرح جنایت لشکر یزیدی در منطقه حره و در ادامه حمله به مدینه النبی و شکستن حرمت حریم و مسجد رسول الله (ص) توسط آن در قالب تصویرسازی داستانی نیز از بخش‌های قابل اعتنای کتاب به شمار می‌رود.

تصویر سازی دهه 60 هجری

فصل شکوفه‌های نخل، کتابی موفق در تصویرسازی از اشخاص و موقعیت‌های سال‌های دهه 60 هجری است؛ سال‌هایی پرآشوب و آکنده از نزاع و خونریزی در میان حکومت بنی‌امیه و سالهای غربت آل رسول الله. هنر نویسنده کتاب اما این بوده که توانسته به کلمات در کتاب حرکت و جان ببخشد و صورتی تصویری به آنها ببخشد تا مخاطب اثرش با خوانش متن بتواند به سادگی آنچه بازگو می‌شود را پیش چشم خود ببیند و مرزهای تاریخ را با سرعت و دقت حس و درک کند.

پیشنهاد کتاب فصل شکوفه های نخل

کتاب فصل شکوفه های نخل، نوشته محدثه دلنواز است و در انتشارات نیستان هنر منتشر شده است. اگر به روایت داستانی درباره عاشورا و دانستن درباره اسارت سخت اهلبیت امام حسین (ع) علاقه‌مند هستید، کتاب فصل شکوفه های نخل را مطالعه کنید. این کتاب را می‌توانید از طریق سایت پاتوق کتاب فردا تهیه و خریداری کنید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط