فراخوانی فراخوانی ...

بررسی فقهی فلسفه ورزی و فلسفه آموزی

کتاب بررسی فقهی فلسفه ورزی و فلسفه آموزی اثر حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی با تحقیق و نگارش سید نقی موسوی و همچنین ترجمه عربی آن از سوی انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری اشراق و عرفان منتشر شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب بررسی فقهی فلسفه ورزی و فلسفه آموزی، اثر حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی همزمان با برگردان عربی آن با عنوان «الفلسفة؛ بحث فقهی فی دراسة الفلسفة» با ترجمه محمد جمعه منتشر شد.

(مؤسسه اشراق و عرفان) که فعالیت خود را از سال 1386 با نظارت علمی و ریاست عالی حجت الاسلام والمسلمین اعرافی آغاز کرده است، در عین تأکید بر اصالت های حوزوی، سعی در رفع نیازهای معرفتی انسان معاصر دارد؛ از این رو مأموریت های خود را (پژوهش در زمینه فقه های نو و فلسفه های مضاف بر مبنای روش اجتهادی در راستای نظام سازی اسلامی)، (پرورش پژوهشگران صاحب نظر در عرصه فقه های نو و فسلفه های مضاف و نظام سازی اسلامی) و (اسلامی سازی علوم انسانی) قرار داده است تا بتواند به ایفای نقشی مؤثر در این مجال بپردازد.

فلسفه ورزی و فلسفه آموزی اهمیت و سابقه دیرینی در اندیشه بشری دارد و مواضع گوناگونی در مورد آن اتحاذ شده است. اثر پیش رو در تلاش است تا از منظری فقهی به این بحث چالشی نظر افکند.

فلسفه از دیربار موافقان و مخالفانی داشته و این موضع گیری ها معمولا با تکفیر و تحریم هایی همراه بوده است.

این پژوهش در صدد استخراج حکم فقهی فلسفه ورزی (اشتغال به فلسفه و تفکر فلسفی) و تعلیم و تعلم آن (فلسفه آموزی) و پیش از آن توجه به حکم فقهی تأملات عقلانی و نظری و روش قیاسی خارج از محدوده فلسفه های موجود است.

این کتاب در سه فصل ساماندهی شده است؛ فصل اول به کلیات پژوهش می پردازد که شامل «مفهوم شناسی»، «بیان مسأله» و «پیشینه پژوهش» است. فصل دوم، «ادله ممنوعیت» را در دو بخش «ادله عامه» و «ادله خاصه» مطرح و بررسی می کند. فصل سوم نیز به بررسی «ادله جواز» در دو بخش «ادله عامه» و «ادله خاصه» می پردازد.

در بخشی از این کتاب آمده است: «همان طور که در (بیان مسأله) گفته شد، پژوهش حاضر در صدد بررسی فقهی سه سطح از فعالیت و رفتار اختیاری مکلفان یعنی (فلسفه ورزی)، (آموزش فلسفه) و ((یادگیری فلسفه)) در چهار قلمرو (تأملات عقلانی)، (فلسفه یونانی)، (فلسفه اسلامی) و (کاربرد روش فلسفی در فهم دین) است. به این منظور، دیدگاه های مخالفان، طبقه بندی و سخنان آن ها باز سازی و حتی در مواردی برای مستدل سازی برخی از ادعاها (که به شکل فقهی مستدل نشده اند) درباره حرمت (تأملات عقلانی)، (فلسفه ورزی) و (یادگیری فلسفه) در قلمرو (فلسفه یونانی) ، (فلسفه اسلامی) و (کاربرد این روش در فهم دین) به دلیل های (قواعد عامه)، (روایات)، و (شهرت بین اصحاب) استناد کرده ایم و به رغم تلاش، دلیل قرآنی قابل توجهی بر ممنوعیت (حرمت یا کراهت) تأملات عقلانی، فلسفه ورزی و فلسفه آموزی، در متون مخالفان نیافته ایم.»

کتاب بررسی فقهی فلسفه ورزی و فلسفه آموزی اثر حجت الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی با تحقیق و نگارش سیدنقی موسوی در سال 1391 با شمارگان 1500 نسخه در 250 صفحه و با قیمت 5000 تومان به همت انتشارات مؤسسه فرهنگی اشراق و عرفان منتشر شده است.

گفتنی است ترجمه عربی این کتاب همزمان با عنوان «الفلسفة؛ بحث فقهی فی دراسة الفلسفة» با تعریب محمد جمعه در سال 1391 با شمارگان 1500 نسخه در 384 صفحه با قیمت 7500 تومان به همت انتشارات مؤسسه فرهنگی اشراق و عرفان منتشر شده است.

دوشنبه 2 مرداد 1391
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط