بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • شاعران باید نسبت به تحولات سوریه حساس باشند
  • شاعران باید نسبت به تحولات سوریه حساس باشند

شاعران باید نسبت به تحولات سوریه حساس باشند

جمعه 9 خرداد 1399

علیرضا قزوه در اختتامیه نخستین اردوی بانوان شعر انقلاب اسلامی که به همت موسسه فرهنگی و هنری شهرستان ادب برگزار شده بود شاعران جوان را به خلق دیدگاه‌های تازه و بدیع دعوت کرد و با اشاره به پیروی شاعران جوان‌تر از مدهای شعری و استفاده آنان از واژگان و وزن‌های محدود و مشابه آنان را به شکستن این مدها فراخواند.

توصیه‌ای دیگر او به این جمع که تعداد زیادی شاعران جوان و تازه‌کار نیز حضور داشتند استفاده این گروه از وزن‌های کوتاه بود و گفت وزن بلند برای شروع کار خوب نیست چرا که در وزن بلند حشو زیاد داریم و در این مرحله شاعر جوان برای پر کردن وزن مجبور از استفاده از کلمات غیر ضروری می‌شود و در نهایت ما با یک زبان شل و ول در شعر مواجه می‌شویم.

او با طرح خاطره‌ای در این بیان گفت: من بعد از اولین تجربه شعری‌ام که در روزنامه‌ام چاپ شد که فکر می‌کنم نیمایی هم بود به سراغ مرحوم سیدحسن حسینی رفتم و ایشان مرا به سرودن رباعی و دوبیتی در آغاز کار تشویق کرد و گفت در قالب کوتاه دست شاعر بازتر است وزن کوتاه است حشو و اضافات کمتر است محدودیت قافیه نیست و در این قالب شاعر نفس کم نمی‌آورد.

این شاعر انقلاب در بخش دیگر سخنان خود ورود به حوزه‌های آئینی و بی‌تفاوت نبودن نسبت به اتفاقات روز جامعه مسلمانان را مهم‌ترین وظیفه شاعران خواند.

قزوه با اشاره اینکه همه شاعران بزرگ ما بدون استثنا برای حضرت ختمی‌مرتبت محمد مصطفی (ص) و همچنین امیرالمومنین علی مرتضی (ع) شعر دارند گفت بعضی‌ از تازه واردها گول می‌خورند که شعر آئینی و ارزشی نباید گفت در صورتی که برای شاعران بزرگ و نامدار ما با همین مهم گمراه شده است.

وی شاعران حلقه آفتابگردان‌ها را به رصد اتفاقات روز جامعه مسلمانان به ویژه کشور سوریه فراخواند و گفت: مثل ما و سوریه مثل دو خانه چوبی همجوار است که اگر یکی از این خانه‌ها آتش بگیرد ساکنان خانه دیگر نمی‌توانند آرام و بی‌دغدغه بخوابند چرا که به زودی آتش گریبان آنها را نیز خواهد گرفت.

او با اشاره به اینکه پیروزی‌های مسلمانان مدیون مقاومت‌های مردمی است به تاثیرگذاری حزب‌الله لبنان، کارگران افغانستانی و بچه‌های پایین شهر کشورمان در حفظ حریم حرم حضرت زینب (س) و همچنین تغییر معادلات منطقه به نفع مسلمانان پرداخت و گفت پیروزی‌های مسلمانان مدیون همین‌ها است و معادلات را همین‌ افراد عوض کردند نه توافقنامه‌های ژنو 2 و 3.

منبع: خبرگزاری فارس

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط