بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • مسئولان سعی می کنند بهانه دست طنزپردازان ندهند

مسئولان سعی می کنند بهانه دست طنزپردازان ندهند

نویسنده «فیض بوک» گفت: مسئولان محافظه کاری می کنند و سعی می کنند خیلی بهانه دست طنزپردازان ندهند. آنان می دانند قطعاً اگر خطایی بکنند، طنزپردازان متوجه این خطا می شوند و خیلی زود آن را آشکار می کنند، به همین دلیل یک نوع واهمه وجود دارد.

شنبه 17 خرداد 1399

«فیض بوک» این روزها با استقبال خوب مخاطبان روبه رو گشته است. اثری که امسال غرفه سوره مهر را در نمایشگاه کتاب به نوعی تحت الشعاع خود قرار داد. ناصر فیض معتقد است که در این اثر به دور از تخریب تنها قصدش انتقاد بوده است. مشروح گفت وگو با فیض را در ادامه می خوانید.

یک سال از انتشار «فیض بوک» گذشته است. این کتاب به چه میزان توانسته خواسته های شما را برآورده سازد؟

در کتاب «فیض بوک» همه شعرهایی که استفاده کرده ام سروده هایی است که در جای دیگری منتشر نشده است و شعرها همگی جدیدند. مردم با شعرهایی که درباره مشکلات اجتماعی و سیاسی است بیشتر ارتباط برقرار می کنند و چون احساس می کنند که این شعرها از دل جامعه بیرون آمده اند با آن بیشتر انس می گیرند؛ حتی زبان محاوره هم در شعر طنز به این موضوع کمک می کند. من سعی کردم در این کتاب از زبان راحت و قابل فهم تری استفاده کنم و بی دلیل از مضامین پیچیده استفاده نکنم تا مخاطب در فهم اشعار دچار مشکل شود.

همچنین، سعی کردم طنز ملایمی در کتاب باشد و هیچ گاه از شوخی هایی که بوی توهین می دهد استفاده نکردم و اجازه ندادم نقد غیرمنصفانه در مجموعه «فیض بوک» جایی داشته باشد، زیرا مردم وقتی که بینند منصفانه نقد می کنید و درباره یک موضوع اعتراض خود را منصفانه بیان می کنید آن را به خوبی می پذیرند.

قصد من در این کتاب فقط انتقاد بود و فقط با امید به اینکه آن مسئله در جامعه اصلاح شود، نه به امید اینکه تخریب کنم و بخواهم کسی را مسخره کنم. اگر ادب در یک مجموعه طنز رعایت شود و از کلمات زشت و ناپسند برای خنداندن مردم استفاده نشود، قطعاً آن مجموعه طنز بسیار خوب خواهد شد و من معتقدم که هرگز نباید با نژاد، لباس، لهجه، و قوم افراد شوخی کرد.

به نظر شما، آیا نام کتاب هم در جذب مخاطب مؤثر بوده است؟

قطعاً همین طور است؛ اسم کتاب برای مخاطب جاذبه داشته است؛ زیرا نام کتاب به سایت ضاله فیس بوک شبیه است.

شما به کدام یک از آثار خود علاقه بیشتری دارید و فکر می کنید که آن اثر توقعات شما را بهتر عملی کرده است؟

من هر یک از آثار خود را به دلیلِ خاصی دوست دارم. «املت دسته دار» به دلیل اینکه اولین اثر من بوده ارزشِ ویژه ای برای من دارد. «نزدیک ته خیار» را به این دلیل دوست دارم که نثرهای من نیز در آن موجود است و شعرهایی را که به آن ها علاقه مند بودم در «نزدیک ته خیار» آوردم؛ این تفاوت جنس کار با «املت دسته دار» برایم ارزشمند است. به «فیض بوک» نیز به این جهت علاقه مندم که اثری کاملاً نو است و هیچ شعری از آثار گذشته در آن وجود ندارد. گرایش های سیاسی زیادی در آن وجود دارد و چون زبان ساده ای دارد برای من حائز اهمیت است.

در طی یک سال پس از انتشار «فیض بوک»، بازتاب این اثر در جامعه چطور بوده؟ آیا خاطره ای برای بازگویی دارید؟

مردم و دوستانم برای اسمی که روی این کتاب گذاشته ام برخی اوقات با من شوخی می کنند و می گویند چقدر خوب شد که شما این کتاب را چاپ کردید و جامعه را از شرّ آن سایت ضاله نجات دادید. به هر حال، به واسطه سایت فیس بوک شوخی هایی با این کتاب می شد.

قبول دارید که «فیض بوک» خیلی سیاسی تر از دیگر آثار شماست؟

بله. گاهی در یک دوره یک سری از مسائل بیشتر مطرح می شود؛ به طور مثال، گاهی مسائل اجتماعی در جامعه بیشتر دیده می شود، به همین دلیل، بیشترِ آثار رنگ اجتماعی به خود می گیرند. در زمان دفاع مقدس نیز بیشترِ طنزها حال و هوای جنگ را داشت و اصطلاحاتی مانند «برجکش را زدند» وارد زبان شد. قطعاً وقتی مسائل سیاسی در یک دوره داغ تر باشد آثار شاعران و نویسندگان طنز نیز بیشتر به سمت و سوی سیاست می رود.

شما بر آنید که در دولت قبل سوژه های سیاسی بیش از سوژه های اجتماعی بود؟

بله. قطعاً همین طور است. در آن زمان وقتی یک مسئول کلان مملکتی حرفی می زد و یا حرکتی می کرد که از جایگاه او چنین انتظاری نمی رفت و انتظار می رفت که این مسئول باید ادبیات متفاوت تری داشته باشد یا فلان حرکت را انجام ندهد، آنگاه این رفتار تبدیل به سوژه سیاسی می شد و گفتنی است این گونه مسائل در دولت قبل بیشتر بود.

دلیل اینکه در برخی از شعرهای «فیض بوک» یک غلط را آگاهانه وارد شعر می کنید و خودتان آن را اصلاح می کنید چیست؟

یک مقداری به خاطر نشان دادن زبان و طنز است؛ مثلاً یک بیت وقتی خراب می شود به جای اینکه آن بیت را اصلاح کنم ترجیح می دهم با همین ظرفیت طنزْ، بیتِ اشتباه را در بیت بعد اصلاح کنم و به گونه ای با این شیوه می توان مخاطب را غافلگیر کرد، زیرا با مطالعه شعر وقتی مخاطب به این بیت می رسد و به مشکل بیت برمی خورد حس می کند که مچ شاعر را گرفته و وقتی شاعر در بیت بعد اشتباهِ بیت قبل را توضیح می دهد مخاطب را غافلگیر می کند و به نظرم این گونه بازی با شعرْ، اثر را جذاب تر می کند.

گفتنی است این گونه کارها در طنز جزء کشف ظرفیت های طنز محسوب می شود، زیرا شعر طنز ظرفیت های زیادی دارد که با کشف آن ها می توان به جذاب تر شدن شعر طنز کمک کرد. در آثار جدی نمی توان برخی از این گونه کارها را انجام داد. ولی شعر طنز چون ظرفیت بالایی دارد، اگر این گونه کارها آگاهانه باشد، نه تنها شعر را خراب نمی کند، بلکه به زیبایی شعر نیز می افزاید. بخشی از شعر طنز، از نظر من، غافلگیری مخاطب است و باید یک شاعر طنزپرداز بتواند در شعر خود مخاطب را غافلگیر کند و این موضوع شعر را ملیح تر و شیرین تر نیز می کند.

اگر آثار نظم و نثر خود را مانند «فیض بوک» جداگانه چاپ کنید، آیا آثار شما موفق تر نمی شوند؟

فکر می کنم اگر آثار نظم و نثر جداگانه منتشر شود، بهتر است. در کتاب «نزدیک ته خیار» مجموعه شعرهایی بود که به صورت پراکنده جمع آوری کردم و برخی از دوستان گفتند نثرهای طنز را نیز در این کتاب خود منتشر کن که تعدادی از نثرها را هم در این کتاب آوردم. یکی از دلایلی که دوباره برخی از شعرهای «املت دسته دار» را در کتاب «نزدیک ته خیار» آوردم این است که نشان دهم نگاه من امروز این است و خودم بیشتر این نوع شعر را قبول دارم. همچنین تأکیدی هم بود بر آثاری که به آن ها بیشتر علاقه داشتم. البته، بعدها به این نتیجه رسیدم که اگر جداگانه چاپ شوند، بهتر است، زیرا برخی فقط به اشعار طنز علاقه دارند و برخی دیگر به نثرهای طنز؛ پس بهتر است جداگانه چاپ شوند. در این فکر هستم که نثرهایم را به زودی با عنوان «نثرهای ناصری» منتشر کنم که فقط در این کتاب طنزهای نثر من منتشر خواهد شد.

بسیاری از منتقدان ادبی بر آن اند که سطح «فیض بوک» بالاتر از دیگر آثار شماست.، شما با این نظر هم عقیده اید؟

بنده چنین نظری ندارم؛ درست است که وقتی انسان آثار بیشتری منتشر می کند تجربیاتش بیشتر می شود و آراءِ منتقدان بر آثارِ گذشته اش را در کتاب های بعدی اش اعمال می کند و نقاط ضعفِ آثارش را برطرف می سازد، و من نیز در حالت طبیعی با هر اثری که منتشر می کنم یک گام رو به جلو برمی دارم، ولی من خودم نمی توانم این موضوع را بررسی کنم. ولی فکر می کنم زبان شعرها در «فیض بوک» راحت تر از دیگر آثارم هست و سعی کرده ام مخاطب بیشتر با آن درگیر باشد و مثل برخی شعرهای «املت دسته دار» نباشد که بعد از چاپ آن عده ای گفتند: «ناصر فیض از هیچی شعر می سازد!»؛ به همین دلیل خواستم در کتاب «فیض بوک» مضمون گراتر باشم.

در شعر طنز خط قرمزهای معیّنی وجود دارد؟

بله در طنز خط قرمز ها کاملاً مشخص اند. شما در هر جامعه ای که زندگی کنید خود جامعه خط قرمز ها را به شما نشان می دهد. یک بخش از خط قرمزها را جامعه به انسان نشان می دهد و بخش دیگر را شعور خود شاعر.

شما وقتی برای فرزند بیست ساله تان صحبت می کنید اجازه نمی دهید آن حرف ها را فرزند هفت ساله شما گوش کند و شما در آن لحظه سانسور نمی کنید، بلکه شعور به خرج می دهید، چون آنچه یک جوان بیست ساله نیاز به شنیدن دارد با آنچه کودکی هفت ساله باید بشنود متفاوت است. شنیدن بعضی تذکرهایِ والدین به جوان بیست ساله شان شاید اصلاً برای بچه هفت ساله صلاح نباشد و این شعور والدین را نشان می دهد.

اینکه شما در جمعی که چیزی برای آن ها ارزش است آن ارزش را زیر سؤال ببری به شعور بازمی گردد! در جامعه ای که نگاه های متفات وجود دارد شما حق ندارید ارزش ها و دیدگاه های آن ها را زیر سؤال ببرید و این موضوع به شعور فردی بازمی گردد.

توهین به اعتقادات و مسخره کردن دیگران نیز یک رشته از خط قرمزهای ما محسوب می شود. ما حق نداریم کسی را مسخره کنیم مگر در حقِ کسی که به سببِ اخلال در جامعه سزاوارِ مسخره کردن باشد. ما حتی می توانیم او را مسخره و هجو کنیم تا دیگران صفات زشت او را بدانند، ولی تا زمانی که امید به اصلاح او باشد حق نداریم این عمل را انجام دهیم. طنز گاهی یک نصیحت است و با شیرینی طنز باید تلخی نصیحت را از بین برد.

مسئولان سیاسی از شاعران طنزپرداز ترس دارند؟

ترس نه، می توان گفت محافظه کاری می کنند و سعی می کنند خیلی بهانه دست طنزپردازان ندهند. آنان چون می دانند که طنزپردازان مخاطبان زیادی دارند و قطعاً اگر خطایی بکنند، طنزپردازان متوجه این خطا می شوند و خیلی زود آن را آشکار می کنند، به همین دلیل یک نوع واهمه وجود دارد، ولی نه به آن معنا که شما می گویید ترس.

حاضرید طنز را با چه چیزی در دنیا عوض کنید؟

اگر طنز را هنر و توانایی بدانیم، فکر می کنم هیچ کس حاضر نباشد هنرش را با چیز دیگری معامله کند. چون هنرمند با هنرش زندگی می کند. و طنزپرداز نمی تواند طنز نگوید، چون اگر طنز نگوید، اذیت می شود. به هر حال، به نظر من، هنرمندْ هنر خود را با چیز دیگری عوض نمی کند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی