بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • «آن بیست و سه نفر» خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده منتشر شد

«آن بیست و سه نفر» خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده منتشر شد

کتاب «آن بیست و سه نفر» خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده از دوران اسارت روانه بازار کتاب شد.

جمعه 9 خرداد 1399

کتاب «آن بیست و سه نفر» خاطرات خودنوشت احمد یوسف زاده از دوران اسارت روانه بازار کتاب شد.

احمد یوسف زاده درباره این اثر اظهار داشت: «این کتاب به دلیل حماسه آفرینی های بیست و سه نوجوان در دوران اسارت قطعا به یکی از کتاب های شاخص دفاع مقدس تبدیل خواهدشد».

وی افزود: در جریان عملیات بیت المقدس در سال 61 عملیاتی که موجب آزادسازی خرمشهر شد به دست نیروهای عراقی اسیر شدیم، اکثر قریب به اتفاق این گروه 23 نفره بچه های کرمان و از تیپ ثارالله بودند ما در تاریخ 10/2/61 به اسارت نیروهای بعثی در آمدیم.

این نویسنده خاطرنشان کرد: «آوردن یک عده نوجوان 15ساله به کاخ صدام و واداشتن آنان به بیان اعترافاتی دروغین مبنی بر اجباری بودن اعزام رزمندگان نوجوان به جبهه های جنگ که می توانست افکار عمومی جهانیان را در جهت خواسته های رژیم بعث عراق تغییر دهد، موضوعی است که این کتاب را بی نظیر می کند.»

وی در مورد جنگ روانی صدام حسین گفت: دلیل این جنگ روانی هم این بود که عراقی ها در جریان عملیات بیت المقدس شکست سختی خورده بودند و قصد داشتند آن شکست را جبران کنند. صدام حسین پیش از این عملیات گفته بود که اگر ایران بتواند خرمشهر را آزاد کند من کلید بصره را به ایران تحویل خواهم داد. زمانی که بعثی ها خرمشهر را از دست دادند این پروژه را برای فرار از شکست خود ترتیب دادند و در روزنامه های عراقی اکاذیبی را به ما نسبت دادند.

یوسف زاده درباره چگونگی خروج از این جنگ روانی گفت: ما به دلیل رفتارهای آنها دست به اعتصاب غذایی زدیم و 5 روز کامل فقط آب می نوشیدیم، همچنین گفتیم تنها در صورتی اعتصاب خود را می شکنیم که نزد دیگر دوستان خود در اردوگاه بازگردیم و دست از این بازی ها بردارید. یکی از ژنرال های عراقی به ما گفت که شما می خواهید قهرمان بازی درآورید و ادای «بابی ساندز» را در آورید اما بدانید که از گرسنگی در زندان خواهید مرد و صدای شما را کسی نخواهد شنید.

وی افزود: اما بعد از اینکه چند تن از بچه ها به بیمارستان منتقل شدند. عراقی ها به خواسته های ما تن دادند و 8 سال و 3 ماه و 17 روز در اردوگاه بسر بردیم و در تاریخ 26/5/69 از زندان عراق آزاد شدیم.

این نویسنده به نحوه نگارش این خاطرات اشاره کرد و گفت: در دوران اسارت از آنجا که نوشتن ممنوع بود من نتوانستم چیزی بنویسم اما خاطرات را در ذهن حفظ کردم، خاطرات این کتاب از زمان اعزام به جبهه تا 8 ماه بعد از اسارت را در بر گرفته است.

کتاب «آن بیست و سه نفر» تولید دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری است که در قطع رقعی و در شمارگان 2500 نسخه توسط سوره مهر منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط