بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار اسنادی از پرونده انفجار نخست وزیری سال 60

انتشار اسنادی از پرونده انفجار نخست وزیری سال 60

کتاب «پرونده مسکوت» حاوی اطلاعات، اسناد و تمام ابعاد انفجار پیرامون پرونده نخست وزیری در سال 60 از سوی انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.

یکشنبه 11 خرداد 1399

مهدی رمضانی مدیر انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی پیرامون انتشار کتاب «پرونده مسکوت» اظهار داشت: این کتاب منتشر و از امروز توزیع می شود.

وی در پاسخ به اینکه ظاهرا کتاب برای مجوز به ارشاد رفته و با اصلاحاتی همراه شده است، عنوان کرد: این اصلاحات مختصر بود، نکته خاصی از اثر حذف نشده که به روند آن ضربه بزند، اسناد کتاب هم برای اولین بار منتشر می شود و با توجه به اینکه 30 سال از آن اتفاق ( پرونده انفجار نخست وزیری در سال 60) می گذرد بسیار حائز اهمیت است.

به گفته این مدیر انتشارات، «پرونده مسکوت» شرحی از ماجراست و جمع بندی در آن به خواننده واگذار شده است،  چرا که انفجار نخست وزیری موضوعی است که پس از حادثه به آن پرداخته نشده و در این اثر همه ابعاد، اسناد مرتبط و روایت این انفجار درج شده است.

این گزارش اضافه می کند، کتاب «پرونده مسکوت» نوشته حسن روزی طلب و محمدمهدی اسلامی است که در 4 فصل و با شانزده ضمیمه منتشر شده است. که برخی از گزارش های کتاب به شکل تفصیلی تاکنون منتشر نشده بود.

نویسندگان مهمترین هدف خود از تدوین این کتاب را مبارزه با تحریف ها درباره پرونده 8 شهریور بیان کرده اند.

این کتاب را می توان یکی از مهمترین کتاب های تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران دانست که در شمارگان 2 هزار نسخه و با قیمت 23 هزار تومان در 748 صفحه منتشر شده است.

از ویژگی های کتاب «پرونده مسکوت» اینکه حسن کامران اسنادی مبنی بر برائت خود در این پرونده و مشکل دار بودن فردی که به اتهام همکاری با سازمان مجاهدین خلق( منافقین) را زده است ارائه کرد که این اسناد عینا به همراه توضیحات حسن کامران در بخش اسناد کتاب قرار گرفته است.

از جمله ضمائم این کتاب مصاحبه با سعید حجاریان و گزارش لاجوردی در دادستانی پیرامون این پرونده است. نام کتاب نشان از آن دارد که نگارندگان قائل به مسکوت بودن پرونده هستند نه مختومه بودن آن.

لازم به ذکر است، مصاحبه با متهمین پرونده و استفاده از منابع متعدد از ویژگی های مثبت این کتاب شمرده می شود.

نگارنده از مرحوم حاج احمد قدیریان که امکان دسترسی به اسناد این پرونده را برای آنان فراهم کرده نیز تشکر کرده است.

در یکی از ضمائم کتاب اظهارات موسوی خوئینی ها درباره پرونده انفجار نخست وزیری و پاسخ یاران شهید اسدالله لاجوردی آمده منتشر شده است.

ضمیمه دیگر پاسخ سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به اتهامات پیرامون پرونده انفجار دفتر نخست وزیری است. اما نکته مهم و جالب توجه ضمیمه 5 این کتاب است که مربوط به سخنان سعید حجاریان است، حجاریان می گوید: شهید لاجوردی به من گفت شما از رجوی هم خطرناک ترید. ضمیمه دیگر کتاب شامل سخنرانی شهید لاجوردی در مراسم تودیع خودش از دادستانی است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی