بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

تازه ترین کتاب دانشگاه کمبریج درباره امام خمینی منتشر شد

دانشگاه کمبریج اخیرا کتابی درباره زندگی امام خمینی (ره) و انقلاب ایران با نام «نگاه انتقادی به [امام]خمینی» منتشر کرده است.

پنجشنبه 27 شهریور 1393


این کتاب که مجموعه ای از مقالات افراد مختلف درباره امام خمینی است به وسیله آرشین ادیب مقدم ویراستاری شده و نویسنده مقالات مختلف این کتاب هم عموما ایرانیانی هستند که در حوزه حقوق و سیاست و تاریخ تحصیل کرده و در همین حوزه ها در دانشگاه ها تدریس می کنند.

در این کتاب سعی شده است وجوه مختلف زندگی امام خمینی (ره) از تولد تا انقلاب اسلامی و پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کند و به دلیل اینکه این کتاب به عنوان یک کتاب مرجع و درسی برای دانشجویان رشته های مرتبط با تاریخ و شناخت خاورمیانه نگارش یافته به شیوه های آکادمیک و دانشگاهی و با ارجاع دادن های متعدد به پژوهش ها و منابع موجود نوشته شده است.

در این کتاب به شخصیت امام خمینی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شخصیت های قرن بیستم نگاه شده است که انقلاب او در ایران باعث تحول شگرفی هم در ایران و هم در دنیای اسلام شد و این تاثیرگذاری در حدی بود که در غرب نیز امام خمینی را می شناسند و اندیشه های او تاثیرگذار خوانده شده است.

در این کتاب همچنین نویسندگان امام خمینی را شخصیتی با اندیشه هایی می دانند که روح اندیشه های او در دنیای اسلام و در ایران همچنان موثر و قابل ارجاع است و همین بررسی اندیشه ها و انقلابی که او بنیان گذارش بوده را بسیار مهم کرده است.

در ابتدای این کتاب نویسندگان و سابقه علمی آنها به خوانندگان معرفی شده است. سپس زندگی امام خمینی از محل تولد تا زمان فوت به صورت مختصر در کتاب آمده است و پس از آن مقالات کتاب آغاز می شود.

نخستین مقاله و به نوعی مقدمه این کتاب نوشته ای به قلم ویراستار کتاب است که امام خمینی را به تعبیر خودش غول قرن بیستم (مبالغه برای نشان دادن میزان تاثیرگذاری اش) معرفی کرده است که به تایید همگان حرکت او دنیا را شوکه کرد و در ادامه به ارتباط او با مردم ایران می پردازد و بحث می کند که آیا این انقلاب انقلاب روحانیان بود یا انقلاب مردم؟ مقالات بعدی کتاب نیز در سعی دارند امام خمینی را از وجوه مختلف بررسی و به خواننده غربی معرفی کنند.

در مجموع این کتاب و نویسندگانش تلاش کرده اند موضوع انقلاب اسلامی ایران و شخصیت امام خمینی را از جنبه های مختلفی بررسی کنند و به همین دلیل سراغ موضوعات متعددی رفته اند. در این کتاب تاریخچه تشیع در ایران و گسترش آن در زمان صفویه بررسی شده و بحث مفصلی درباره حکومت ولایت فقیه و حکومت اسلامی دارد. همچنین بررسی مسائل قبل و بعد از انقلاب اسلامی، رویکرد امام نسبت به انقلاب سفید شاه، نقش رهبری ایشان در سال ها تبعید، نوع ارتباط برقرار کردن ایشان با مردم، رویکردشان نسبت به مردم و نگاهش نسبت به زنان و نقش زنان در پیروزی انقلاب اسلامی  و بررسی نهادهایی مثل مجلس خبرگان و شورای نگهبان و ساختار سیاسی حکومت ایران از دیگر بخش های مهم این کتاب است.

همچنین نویسندگان این کتاب علاوه بر مسائل سیاسی سراغ موضوعاتی چون ارتباط امام با شعر و عرفان رفته و بررسی رابطه فقیه و مردم و بررسی صحیفه امام از دیگر موضوعات مهم این کتاب است.

نکته جالب توجه اینکه یکی از مقالات این کتاب را با عنوان «قانون گذاشتن یا نگذاشتن؟ نگاهی متفاوت به زندگی سیاسی آیت الله خمینی بین سال های 1960 تا 1980» نوشته صادق زیباکلام است که در این کتاب آمده است. دیگر نویسندگان ایرانی که مقالاتی از آنها در کتاب آمده است عبارتند از فخرالدین عظیمی (نویسنده کتاب های بحران دموکراسی در ایران و حاکمیت ملی و دشمنان آن که در ایران نیز ترجمه شده است)، مجتبی مهدی، امر جی ثابت، علی رهنما (از این نویسنده کتاب هایی در ایران منتشر شده است)، مهران کامروا«نویسنده کتاب خاورمیانه معاصر)، آزاده کیان(از فعالان ایرانی زنان در خارج کشور)، بهروز قمری تبریزی (نویسنده آثاری چون «اسلام و شکاف در ایران پس از انقلاب» و «سی سالگی انقلاب ایران»)، آرزو اوسانلو و بابک رحیمی.

نکته این که برخی نویسندگان این اثر را خیلی نمی توان نسبت به انقلاب ایران و امام خمینی دارای نگاه مثبت دانست.

هرچند ظاهرا این کتاب مدعی است با نگاهی علمی و با استناد به گزاره های حقیقی نوشته شده است و نویسندگان مدعی اند تلاش کرده اند خود را بی طرف و مبری از داوری های شتابزده، و قضاوت های ناعادلانه نشان دهند اما به هر حال این کتاب چون دیگر کتاب های حوزه علوم انسانی و تاریخ از رویکردها و نظرات نویسندگان آنها نسبت به انقلاب ایران و شخصیت امام خمینی(ره) مبرا نیست و قضاوت های شخصی و تحلیل های هر نویسنده ای در رویکرد مقاله تاثیرگذار بوده است.

کتاب «درآمدی انتقادی درباره آیت الله خمینی» توسط انتشارات کمبریج در 344 صفحه به چاپ رسیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط