فراخوانی فراخوانی ...

گناهی که مرحوم ابوترابی در اردوگاه های عراق به گردن گرفت

نگاهی به کتاب «من اسیر زنده ام»

کتاب «من اسیر زنده ام» یک نمایشنامه خواندنی به قلم نویسنده و نمایشنامه نویس سرشناس کشورمان عبدالحی شماسی است. نمایشنامه ای متفاوت و با زاویه دید متفاوت تر نسبت به زندگی مرحوم سیدعلی اکبر ابوترابی در زندان های رژیم بعثی عراق.

دوشنبه 26 آبان 1393

کتاب «من اسیر زنده ام» یک نمایشنامه خواندنی به قلم نویسنده و نمایشنامه نویس سرشناس کشورمان عبدالحی شماسی است. نمایشنامه ای متفاوت و با زاویه دید متفاوت تر نسبت به زندگی  مرحوم سیدعلی اکبر ابوترابی در زندان های رژیم بعثی عراق.

روایت های این نمایشنامه مرتب با عوض شدن زاویه دید و افراد حاضر در صحنه عوض می شود و مرحوم ابوترابی با افراد مختلف روبرو می شود. افرادی که حتی در لشگر  صدام هستند اما ناچار به تحسین هوش و مقاومت او می شوند یا افرادی از آزادگان که در سال ها اسارتشان به شدت شیفته ابوترابی شده اند.

بعد از کمی جلو رفتن نمایشنامه فضای روایت مبهم می شود تا جایی که خواننده می ماند آیا روح از بدن این آزاده رفته و روح او نقش بازی می کند یا اینکه همه اتفاقات و گفت وگوها واقعی است و این ابهام اتفاقا جذابیت خوبی برای پیگیری این نمایشنامه به وجود می آورد.

در کنار اینها گفت وگوها و جا به جایی بین زمان های مختلف این امکان را به شماسی داده است که هم از گذشته ابوترابی برای خواننده اش بگوید هم از آینده ای که بعد از بازگشت به ایران انتظارش را می کشید و هم اتفاقات متنوعی که در اردوگاه ها برای آنها افتاد.

و در مجموعه تعدد روایت ها و رفت و آمد شخصیت ها فضای مناسبی ایجاد کرده که شما ماجراهای اسارت و اتفاقاتی که مرحوم ابوترابی و دیگر آزادگان با آن درگیر بودند را به قلم یک نمایشنامه نویس خوش ذوق و توانمند بخوانید.

**گناهی که ابوترابی به گردن گرفت

در قسمتی از کتاب می خوانیم:

ابوترابی: آقایان از این به بعد کار کنید و با عراق ها برخورد نکنید... شما باید سالم به ایران برگردید...

رحیم: بلوک زدن برای بعثی ها حرام است... بلوک زدن یعنی کمک به بعثی ها که بتوانند برادرانمان را شهید کنند آن وقت چه طور می خواهید آن دنیا جواب دهید؟

محمود: پس ایمانتان را از دست ندهید ... به اعتصاب ادامه دهید.

ابوترابی: اگر بلوک زدن برای بعثی ها حرام است، گناهش به گردن من... شما کاری کرده اید که از کسانی که 20 سال در حوزه های علمیه  تهذیب نفس کرده اند، مقامتان بالاتر است... باور کنید که این بلوک ها را برای جبهه نمی خواهند.

رحیم: این وعده را بعثی ها با چه قیمتی بهت داده اند؟

ابوترابی: هیچ وعده ای داده نشده

محمود: ما که می دانیم به بهانه سلامتی بچه ها با بعثی ها ساخت و پاخت کرده ای.

ابوترابی: هیچ سازشی انجام نگرفته. من با تیمسار رفیق قرار گذاشتم... قرار شد در ازای بلوک زدن، آرامش به اردوگاه برگردد. آقایان من به شما قول می دهم که این بلوک ها را برای جبهه نمی خواهند.

رضا: از کجا این قدر مطمئنی؟

ابوترابی: تیمسار رفیق قولش را داد.

محمود: قول یک بعثی!

رحیم و محمود و گروهش می زنند زیر خنده.

ابوترابی: آقایان ما مثل دونده هایی هستیم که باید همه با هم به آخر خط برسیم. اگر کسی نفس کم بیاورد و جا بماند، همه ما گناهکاریم... به خاطر این چند دستگی خیلی ها در  این چند ماه نفس کم آوردند... چرا باید گروهی آن طرف اردوگاه باشند و گروهی دیگر این طرف و از هم دور بمانیم؟»

از دیگر ویژگی های این متن نمایشی، استفاده هنرمندانه نویسنده از تعداد قابل توجهی کاراکتر نمایشی است، به طوری که در این متن 48 کاراکتر انسانی، دارای نقش مشخص و تعریف شده اند که به تدریج واردی فضای نمایش شده و هر یک به اندازه خود به نقش آفرینی می پردازند و جالب اینکه هیچ کدام از این شخصیت ها غیرواقعی نبوده و مخاطب می تواند شخصیت هر یک از آنها را از پس پرده کلامشان حس کند.

نمایشنامه «من اسیر زنده ام» را انتشارات کتاب نیستان در 116 صفحه و با قیمت 6500 تومان روانه بازار کرده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط