بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • روایت پیداشدن کتابی از جد مادری رهبر انقلاب در هند

روایت پیداشدن کتابی از جد مادری رهبر انقلاب در هند

قزوه گفت: در یکی از جلساتی که خدمت رهبر بودیم از جد مادری شان سوال پرسیدم و نام بردم. خندیدند و گفتند نکند چیزی درباره اش پیدا کرده ای! جواب دادم یک نسخه خطی از یکی از کتاب‎هایش را در هند یافته ام. چاپ همانند کردم و به آقا هدیه دادم چون ایشان نسخه خطی قبول نمی کنند.

سه‌شنبه 25 آذر 1393

کلاس قرار است در سالن اجتماعات دانشکده خبرگزاری برگزار شود. دانش جویان قرار است در کلاس ادبیات خود میزبان علیرضا قزوه باشند. راس 16:30 شروع می شود. دو کتاب «سوره انگور» و «قطار قونیه» هم از راه رسیده و قرار است، دانشجویان از هر کدام یک جلد سهم ببرند. تقدیرنامه ای هم از طرف دانشجویان مهیا شده تا به مهمان اهدا شود. فضای کلاس به سبب جوانانه و دانشجویی بودن، با مزاح و مطایبه جلو می رود.

استاد مطالبی در خصوص قزوه می گوید و ویژگی های شعری و آثارش. شاعر و نویسنده و مدیر فرهنگی و قس علی هذا! حول و حوش پنج، قزوه هم از راه می رسد و در صندلی های ردیف جلو جاگیر می شود. استاد از مظلومیت شعر انقلاب می گوید اما تاکید می کند که قزوه البته مظلوم نیست! راجع به نام خانوادگی او سخن می گوید و در ادامه از دانشجویانش می پرسد قزوه را با کدام یک از آثارش می شناسند. صداهایی به مانند لشگر شکست خورده از چند گوشه سالن بلند می شود و پاسخ هایی داده می شود به تناسب سلیقه و میزان مطالعه ای که در آثار شاعر داشته اند. از شعری در کتاب ادبیات دبیرستان گرفته تا «گودال قتلگاه پر از بوی سیب بود» و «مولا ویلا نداشت».

در ادامه هم از نپرداختن رسانه ها به چهره های شعر انقلاب می گوید و در مقابل توجه جدی رسانه های طیف مقابل به چهره های ادبی شان! امری که بعد از امدن قزوه به پشت تریبون تکمله خورد که تاکیدش که نه من جای کسی را تنگ کرده ام و نه کسی جای مرا: «... ما یاد گرفته ایم که حق خودمان را بگیریم. البته این به معنای دعوا نیست ولی خب بعضی جاها باید دعوا هم کرد.الان ادبیات انقلاب جا افتاده و وضعیتی خوبی دارد و خودش جاذبه ای برای بچه های ماست. بچه های ما الان قوی کار می کنند.

سکوت بر جمع سایه انداخته اما موج کوچک و ضعیفی هم قابل تشخیص است که دارد آرام میان صندلی حرکت می کند. تقدیرنامه دارد دست به دست می شود برای امضا: «... از دیپلم و اول دبیرستان به طور جدی شعر می گفتم. تا سال 62 در همه قالب های شعری شعر می گفتم مثل دونده ای که همزمان در دو ماراتن و پرتاب نیزه و دیسک شرکت می کند. اما بعدش دیدم باید یک رشته تخصصی را دنبال کرد و رتبه شد. باید قوانین را شناخت و حرکت کرد. از 19 تا 26 سالگی دائم وسوسه می شدم شعرهایم را منتشر کنم و عاقبت اولین کتابم در 26 سالگی چاپ شد. تا الان هم به نظرم 40 کتاب چاپ کرده ام اما خب خیلی از آنها را ندارم!»

تقدیرنامه رسیده به ردیف های آخر. بیست و اندی امضا پایش خورده. استاد میان صحبت های قزوه اشاره ای هم به حضورش در هند و فعالیت هایش می کند. قزوه ادامه حرف را می گیرد: «بیشتر نسخ خطی فارسی در هند است. تعدادی از این نسخه ها را با تبادلاتی که با بعضی کتابخانه ها داشتیم به ایران آوردم. در یکی از جلساتی که خدمت رهبری بودیم از جد مادری شان سوال پرسیدم و نام بردم. خندیدند و گفتند نکند چیزی درباره اش پیدا کرده ای! جواب دادم یک نسخه خطی از یکی از کتاب‎هایش را در هند یافته ام. چاپ همانند کردم و به آقا هدیه دادم چون ایشان نسخه خطی قبول نمی کنند.»

همهمه ضعیف عاقبت به نفر آخر می رسد و آخرین نفر هم پایش امضا می زند. قاب خاتم هم آماده شده که تقدیرنامه را بگذارند داخلش. صحبت های مهمان تقریبا رو به اتمام است. در پایان صحبت هایش یکی از دانشجویان در خصوص راه و مسیرش این بیست و اندی سال می پرسد. پاسخ قزوه چندان دور از ذهن نیست: «خط فکری من همان است که از 20 سالگی می رفتم و هنوز هم همان را می روم. طبعا با بالا رفتن سن، آدم پخته تر می شود اما خب مسیرم همان است. اصلا جالب است بدانید که یک معلم توده ای من را کشف و تشویق کرد. انشایم خوب بود. حتی می خواست مرا پیش به تعبیر خودش بزرگ شاعر توده ای، سیاوش کسرایی ببرد که نرفتم. با این حال مسیرم هنوز همان مسیری که از جوانی شروع کردم.»

یکی دو نفر از دانشجویان دارند تقدیرنامه را داخل قالب خاتم جاگذاری می کنند. قزوه در پاسخ به سوال دیگری از غرور جوانی اش می گوید: «جوانی هایم بیش از الان مغرور بودم. غرورم بیش از اینها بود. حتی بعضا فکر می کردم که مثلا فلان شعری که شهریار در بازدید از دانشگاه کرمان گفته بود چه شعری است! امروز اما اگر بخواهم مقایسه کنم قطعا شهریار را طور دیگری می بینم. بیت هایی دارد که همه دیوان های شعری من در برابر آن چیزی به حساب نمی آیند.» حرف هایش که تمام می شود، کار تقدیرنامه هم تمام شده است. دانشجویان بلند می شوند و می روند جلو برای اهدای تقدیرنامه ای که حالا دیگر وسط قاب خاتم جای گرفته است. مقرر می شود بزرگ ترین شان به نمایندگی از بقیه آن را اهدا کند. بعد هم عکس یادگاری است. خانم ها بالای سن می روند و آقایان پایین. قزوه هم میان شان با لوح تقدیری که به امضای جمعی از دانشجویان دانشکده رسانه خبرگزاری فارس رسیده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی