بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • کاربرد بسیج در جلد سی و چهارم تفسیر آیت الله جوادی آملی

کاربرد بسیج در جلد سی و چهارم تفسیر آیت الله جوادی آملی

«تفسیر تسنیم» آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه تفسیر سوره توبه از آیات 38 تا 79 به همت پژوهشگاه معارج تولید و از سوی مرکز بین المللی نشر اسراء منتشر و روانه بازار نشر شد.

یکشنبه 7 دی 1393

آیت الله العظمی جوادی آملی در جلد تازه تفسیر خود به مباحثی چون « دستور بسیج برای دفاع از اسلام » و بحث های قرآنی، فلسفی، عرفانی و روایی دیگر پرداخته است.

این جلد از تفسیر تسنیم مشتمل بر تفسیر آیات 38 - 79 سورهٴ مبارکه توبه است. این آیات با فراخوانی مؤمنان به نفر نظامی برای دفاع از سرزمین اسلامی آغاز می گردد و آنان را از تمرّد از جهاد و گرایش به زندگی دنیایی منع می کند، زیرا پیامد آن عذاب دردناک آخرت و نابودی در دنیاست و در ادامه به پاره ای از مسائل جنگ تبوک و اوصاف منافقان و کارشکنی های آنان می پردازد. این امور عبارت اند از:

1. نصرت و یاری مجاهدان؛ چنان که پیامبر اکرم(ص) و مصاحب او را در داستان هجرت از مکه به مدینه در غار ثور با جنود نامرئی یاری کرد.

2. بسیج عمومی مؤمنان به جهاد با مال و جان در راه خدا؛ امّا برخی از فرصت طلبان در اعزام های نزدیک و پرسود شرکت می کنند و از حضور در نبردهای دور و پر مشقت مانند جنگ تبوک به بهانه های واهی و سوگندهای ظاهر فریبانه طفره می روند، ازاین رو به پیامبرش فرمان می دهد که درباره این گروه تحقیق لازم را به عمل آورد، تا چهره دروغین آن ها آشکار گردد.

3. در برابر فرمان الهی به نفر و بسیج عمومی مردم دو گروه می شوند: أ. مؤمنان بی درنگ بسیج می شوند و برای جهاد مالی و جانی از پیامبر اکرم اذنی نمی خواهند. ب. منافقان چون در باطن به خدا و روز قیامت ایمان ندارند، از پیامبر برای تخلّف از جنگ اذن می طلبد، دل های این گروه همواره در شک و ریب است و زندگی متحیرانه دارند، هرچند اگر در نبرد هم شرکت کنند با ایجاد دلهره و تشویش اذهان عمومی، خبرچینی، تفرقه افکنی و شایعه پراکنی، فتنه بر پا می کنند، چنان که پیشینه این کار را داشتند؛ لیکن خدا علی رغم آن ها حق را پیروز می گرداند.

4. منافقان برپایه تفکر دنیاگرایی از پیروزی مؤمنان ناراحت و از شکست آنان شادمان اند، حال آنکه رزمندگان اسلام هدفمند می جنگند و براساس وظیفه می جنگند و تابع نتیجه نیستند، چون یکی از دو «حسنی» یعنی پیروزی یا شهادت نصیبشان می شود.
5. انفاق مالی منافقان پذیرفته نیست، چون گروهی فاسق و فتنه انگیزند و برپایه کفر درونی شان نمازشان از روی کسالت و انفاقشان از روی کراهت است، پس هرگز نباید کثرت اموال و فرزندانشان مؤمنان را به شگفتی آورد، زیرا خدای حکیم اراده کرده که آن ها را در دنیا بدین وسیله عذاب کند.

6. گروهی از منافقان با طعنه زنی درباره تقسیم صدقات و غنایم جنگی کارشکنی می کنند؛ اگر به آنان چیزی داده شود، خشنود می شوند، وگرنه ناراحت می شوند، حال آنکه باید به آنچه خدا و پیامبر عطا می کنند، راضی باشند، به همین مناسبت مصارف هشت گانه صدقات (زکات) را بیان می کند.

7. گروه دیگری از منافقان با زبان، پیامبر را آزار داده و او را ساده لوح و سراپا گوش می خواندند، حال آنکه گوش بودن وی حکیمانه بود، چون قبول و نکولش براساس وحی الهی است. به هر حال، منافقان برپایه صفت دورویی همواره می ترسند که خدا با نزول سوره ای از اهداف پلید آنان پرده برداری کند و ارتباط سرّی آنان با بیگانگان را آشکار سازد؛ آن گاه با تقابلی زیبا میان صفات منافقان و ویژگی های مؤمنان هر دو گروه را برای بشریت معرّفی می کند. و در پایان به پیامبرش دستور جهاد با کافران و منافقان را صادر کرده و جایگاه آنان را دوزخ می داند؛ آن گاه به گروه های دیگری از منافقان می پردازد.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط