فراخوانی فراخوانی ...

بررسی دولت اسلامی از نگاه شهید اول در یک کتاب

مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «دولت شهید» نوشته سید محمدرضا موسویان را منتشر کرد.

یکشنبه 7 دی 1393

در کتاب «دولت شهید» به دیدگاه شهید اول (از علمای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری) درباره نظام سیاسی و دولت مطلوب پرداخته می شود. در این بررسی، نظام سیاسی مطلوب در عصر غیبت و ولایت فقهای شیعه و دلایل آن و شرایط رئیس دولت و ساختار قدرت در آن دولت و روابط متقابل فرد و دولت که در دوران معاصر، نیاز به مطالعه آنها به شدت احساس می شود، اهمیت خاصی می یابد.

این کتاب بر آن است تا ضرورت مورد بحث را از نگاه «شمس الدین بن محمد مکی عاملی» مشهور به «شهید اول» از فقها و اندیشمندان بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری به مطالعه و بحث بگذارد و از دریچه نگاه وی به ضرورت و مشروعیت دولت و نظام سیاسی بپردازد و آنگاه حکومت و دولت مطلوب این فقیه برجسته را از لابه لای آثارش به مخاطبان معرفی کند. این فقیه شهید،  اگر چه عمر کوتاهی داشت و بدخواهان مانع از پرتوافکنی بیشتر وی به جامعه آن روز و به آیندگان شدند، با این همه، عمر کوتاهش ثمرات ماندگار و جاودانه ای به یادگار گذاشت. بدین منظور، نویسنده کتاب، ابتدا به معرفی شخصیت و مقام علمی آن فقیه ارجمند و والامقام اقدام می کند و سپس تحولات سیاسی اجتماعی زمانه وی را مورد واکاوی قرار می دهد. بررسی مبانی فکری شهید و بیان جایگاه عقل و شرع و نسبتِ میان آن دو، از زاویه نگاه وی در ادامه تحقیق مورد توجه نویسنده اثر است. ضرورت حکومت و مبنای مشروعیت آن از جمله مباحث اساسی این تحقیق است که محقق، ضمن استخراج نظر شهید، دیدگاه وی را در خصوص دولت مطلوب بررسی می کند و آنگاه دولت پیامبر (ص)، دولت امام (ع) و دولت فقیه عصر غیبت را از مصادیق دولت مطلوب برمی شمارد و در استدلال برای مطلوبیتِ دولت فقیه به دلایل عقلی و نقلی استناد می کند. بررسی مناصب فقیه شامل مناصب مالی و غیر مالی و برخی مباحث فرعی دیگر، مباحث پایانی نوشتار پیش رو را تشکیل می دهد.

کتاب «دولت شهید» در شمارگان 1000 نسخه و 100 صفحه و به قیمت 2500 تومان به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط