فراخوانی فراخوانی ...

کتاب «بصیرت تاریخی» به چاپ پنجم رسید

کتاب «بصیرتِ تاریخی؛ اصول شناخت تاریخ تحولات معاصر ایران» نوشته موسی نجفی برای اولین بار در سال ۹۰ چاپ شد و هم اکنون به چاپ پنجم رسیده است.

سه‌شنبه 9 دی 1393

همزمان با سالگرد حماسه 9 دی یکی از کتاب های پرطرفدار و پرفروش نشر آرما باز هم تجدید چاپ شد و به چاپ پنجم رسید. این کتاب «بصیرتِ تاریخی؛ اصول شناخت تاریخ تحولات معاصر ایران» نوشته موسی نجفی است که برای اولین بار در سال 1390 چاپ شد و در این 3 سال بارها تجدید چاپ شده است.

این کتاب مجموعه ای از گفتارها و نوشتارهایی است که محدوده زمانی پنج قرن اخیر تاریخ معاصر ایران را در بر می گیرد .یعنی از عصر صفویه تا انقلاب اسلامی؛ نویسنده در مقدمه کتاب معتقد است که کتاب با عبور از تحولات تاریخی به جنبش های اسلامی، ورود غرب به ایران و بررسی نقش علما در دو برهه صفویه و مشروطیت پرداخته است.

نویسنده به این نکته اشاره دارد که اهمیت بررسی این دو برهه به این دلیل است که اولا دوران صفویه به این دلیل که هنوز وام دار آن هستیم و استقلال ایران، مذهب تشیع و بسیاری از مسائل دیگر از همین عصر است. ثانیاً پیرامون  اهمیت مشروطه باید گفت که ما تا مشروطه را نشناسیم تاریخ صد ساله ایران را نمی توانیم بشناسیم.

نویسنده در فصل سوم کتاب به اصول شناخت تاریخ تحولات سیاسی ایران با محوریت مشروطه می پردازد و پیرامون چیستی و چرایی این برهه حساس از تاریخ اصول و مقدماتی را بیان می کند.

یکی از موارد جالبی که در انقلاب مشروطیت می توان یافت، بصیرت تاریخی است. این بصیرت تاریخی که از مشروطه حاصل می شود، می تواند بصیرت سیاسی را در عصر انقلاب اسلامی کلید بزند؛ یعنی بصیرت تاریخی از مشروطه منجر بشود به بصیرت تاریخی در انقلاب اسلامی و این خود می تواند یک توانی به ما در تحلیل مسائل و قدرت تفکر بدهد که در نتیجه ما را از تاریکی ها و شبهات نجات خواهد داد.

اندیشه اصلاح گری را می توان تا دور دست ترین افق های تاریخ در نظر گرفت و آن را همزاد با خلقت آدم انگاشت. بر اساس این تلقی از اصل آدم (علیه السلام) تا رسولان و ائمه معصومین(علیهم السلام) همگی بر همین مبنا حرکت کرده اند. فصل چهارم کتاب به بررسی اندیشه اصلاحات در تاریخ اندیشه سیاسی اسلام و ایران می پردازد که در آن مقدمه ای پیرامون اصلاح گری ذکر شده و در ادامه نگاهی بر اصلاح گری در  تشیع و اهل سنت و دین مسیحیت دارد.

فصل پنجم کتاب که با عنوان عقلانیت تاریخی  و تاریخ نگاری معاصر ایران و نقد رویکردهای ناصواب نامگذاری شده است، مقاله ای است که به بررسی بررسی تلاش های سازمان یافته از سوی غرب گرایان، مارکسیست ها، ملی گراهای افراطی می پردازد. همچنین نویسنده در آن به نقد تاریخ نگاری سکولار توجه ویژه ای دارد.

بحث تجدد و واژه های مترادف آن نزدیک به دو قرن است که در گوشه و کنار جامعه شنیده می شود. اما اینکه تجدد چیست؟ سکه آن چگونه در کشور رونق پیدا کرد؟ آثار آن چیست؟ مطالبی است که در فصل ششم با آنها آشنا می شوید. در فصل ششم کتاب شما با مفهوم واژه تجدد آشنا شده و سپس جریان شناسی تاریخی تجدد در ایران را می خوانید.

وقتی از تاریخ صحبت می کنیم باید بدانیم همه رویدادها در تاریخ ارزشمند نیستند. رویدادهایی ارزشمند هستند که ریشه داشته باشند؛ عمق داشته باشند، ادامه پیدا کنند. شما در فصل آخر کتاب با ده واقعه و موج تاریخی در پنج قرن اخیر آشنا می شوید.

در آخر کتاب نیز عمده ترین نهضت های سیاسی ایران در دوران معاصر(قاجار تا پهلوی) در جدولی رده بندی شده اند. از قیام مردم تهران و قتل گریبادوف در دوران فتحعلی شاه گرفته تا نهضت ملی کردن نفت.

نجفی در این اثر به تأثیر غرب و آثار مراجع و علما در تولید هویت ملی توجه داشته است.

کتاب «بصیرت تاریخی» را نشر آرما در قطع پالتویی و 251 صفحه منتشر کرده است.

علاقه مندان جهت تهیه کتاب می توانند به سایت «پاتوق کتاب فردا» به نشانی http://bookroom.ir/?a=entity.id&id=10353 مراجعه فرمایند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط