بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • پیش از گوگل چه کسی جواب سؤالات را می داد؟

پیش از گوگل چه کسی جواب سؤالات را می داد؟

آیا تابه حال این سؤال برایتان پیش آمده که قبل از اینترنت و گوگل چه کسی به سؤالات بی اندازه ما پاسخ می داد؟

یکشنبه 14 دی 1393

پاسخ این سؤال یک کلمه است و آن: «کتابدار» است. «کتابدار» دارنده دو صفت «دقت» و «آرام و متین» بوده است که به سؤالات کاربران پاسخ می دادند و البته به گفته مسئولان کتابخانه عمومی نیویورک همچنان این وظیفه را به خوبی انجام می دهند.
این کتابخانه اخیراً دست در جعبه ماشین زمان خود کرده و نمونه سؤالات و پاسخ های کاربران را از دهه 1940 تا 1980 در معرض دید عموم قرار داده است. این زمانی است که انسان پاسخ انسان را می داده است و به دلیل دقت بالا، اغلب پاسخ ها درست بوده است.
عمر ابروی انسان چقدر است؟ نام اسب ناپلئون چه بود؟ چند نفر آدم عصبی در امریکا داریم؟ چگونه کاغذدیواری را بچسبانیم؟
جالب اینجاست که کتابخانه عمومی نیویورک هر دوشنبه نمونه سؤالات را روی حساب کاربری اینستاگرام خود برای بازدید عموم می گذارد.
نحوه سؤالات نیز مانند سابق، تلفنی بوده و پیغام تلفنی پس از دریافت در کمتر از 24 ساعت پاسخ داده می شود.
جالب تر اینکه خانم روزا کابالرو-لی کتابدار کتابخانه می گوید هنوز هم روزانه یک صد سؤال به کتابخانه ارسال می شود تا پاسخ دهیم! سؤالاتی از قبیل قوانین و مقررات، نظرات، اطلاعات تماس و حتی شاپینگ کردن و اطلاعات در مورد خرید!
وی می گوید هم پوشانی خوبی میان سؤالات و پاسخ ها در گزارش سال 2014 وجود دارد و سؤالات اخیر درباره کتاب مقدس، چگونگی دانلود کتاب الکترونیکی (eBook) و برند خوب برای خرید کتاب خوان الکترونیکی است که در روزهای اخیر به دست ما رسیده است.
روزا کابالرو-لی می گوید دو نوع کاربر هنوز به کتابخانه برای دریافت پاسخ مراجعه می کنند: افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند و دوم افرادی که با گوگل پاسخ مناسب دریافت نکرده اند. به گفته وی در محیط آنلاین بسیاری از پاسخ ها وجود دارد اما ممکن است زمانی نتوانید دسترسی داشته باشید و یا پاسخ به یک سؤال شما را گیج کند و برای یافتن پاسخ درست از نادرست به کتابدار و کتابخانه مراجعه کنید!
کتابداران متخصصان اطلاعات هستند و برای یافتن منبع صحیح غیر آنلاین می توانند به کاربران کمک کنند.برخی اوقات نیز پاسخ باید انسانی باشد و نه ماشینی و اینجاست که نقش کتابدار کاملاً هویدا می شود.
این مقام مسئول در کتابخانه عمومی نیویورک می گوید ما سعی نمی کنیم مردم سؤال کننده را شرمسار کنیم،بلکه با نهایت صداقت سعی می کنیم پاسخ آن ها را به نحو شایسته بدهیم. شاید کتابداران همه پرسش ها را ندانند اما می توانند راهنمای خوبی در یافتن پاسخ باشند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط