بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • ناگفته های اختلاس ۱۲۳میلیاردی در جلد دوم خاطرات رفیق دوست

ناگفته های اختلاس ۱۲۳میلیاردی در جلد دوم خاطرات رفیق دوست

دفتر دوم خاطرات محسن رفیق دوست به کوشش سعید علامیان از سوی انتشارات سوره مهر در بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

شنبه 5 اردیبهشت 1394

جلد دوم خاطرات محسن رفیق دوست از سوی انتشارات سوره مهر در ایام بیست و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود. این اثر به کوشش سعید علامیان نوشته شده که همانند جلد نخست خاطرات، ساختار کتاب براساس سؤال و جواب تنظیم شده است.

سعید علامیان گفت: کار انجام مصاحبه ها با محسن رفیق دوست برای تدوین جلد دوم کتاب از نیمه دوم خرداد ماه سال گذشته شروع شد. پس از آن کار نگارش اثر آغاز شد که این امر به تازگی به سرانجام رسیده و اثر در حال حاضر برای آماده سازی در دست حوزه هنری است. این اثر بر اساس توالی زمانی تدوین شده است. ساختار این جلد همانند جلد نخست آن، به صورت سؤال و جواب تنظیم شده است.

این پژوهشگر و محقق ادامه داد: جلد دوم خاطرات محسن رفیق دوست از سال 68 آغاز می شود و تا سال 78 که مأموریت وی در بنیاد مستضعفان امام خمینی(ره) به پایان می رسد، ادامه دارد. رفیق دوست را شخصیتی جامع الاطراف دیده ام که از موضوعات مختلف اطلاعات گسترده ای دارد و نمی شود کتاب خاطرات چنین شخصیتی به صورت من راوی و داستان گونه تنظیم شود؛ با توجه به همین امر ساختار اثر را این گونه انتخاب کردم.

علامیان با اشاره به اینکه تنظیم سؤال و جواب را برای این کتاب به این دلیل انتخاب کرده که کمترین دخل و تصرف را داشته باشد، تصریح کرد: روش مصاحبه روش تاریخ شفاهی است، روش پرسش و پاسخ این مزیت را دارد که شما با ارائه خود سؤال و در قالب سؤال می توانید به خواننده اطلاعات بیشتری بدهید، سؤال ها با استناد به مطبوعات مطرح شده است و حوادث و گزارش هایی است که در روزنامه های آن دوران آمده است.

وی گفت: من در این مصاحبه به عنوان یک روزنامه نگار و مصاحبه گر سؤالات را مطرح می کنم، نه به عنوان یک مورخ و اگر دیگران هم این مسیر را طی کنند و خاطرات را گردآوری کنند، مورخان می توانند تاریخ انقلاب را از مجموع این خاطرات به دست بیاورند. رفیق دوست خاطرات دهه اول و دوم انقلاب اسلامی را بازگو کرده است و دیگران هم باید همین کار را کنند.

علامیان درباره تدوین جلد سوم خاطرات رفیق دوست اظهار کرد: انجام این کار دشوار است، چون تاریخ حوادث نقل شده نزدیک به دوران ماست و این نوشتن تاریخ و خاطرات را کمی دشوار می کند. هرچند در نوشتن خاطرات نظر اصلی بر راوی است. ما ابتدا در نوشتن جلد دوم هم تردید داشتیم، اما پس از آغاز این کار متوجه شدیم که خاطرات این جلد جذاب تر از جلد نخست است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط