فراخوانی فراخوانی ...

دایرةالمعارف بزرگ خط منتشر شد: از معرفی ابزار خوشنویسی تا خطوط رایج بعد از کوفی

جلد اول دایرةالمعارف بزرگ خط علی ­اصغر مقتدایی با عنوان «تاریخ خط و خوشنویسی» در ۱۲۰۰ صفحه منتشر شد.

دوشنبه 28 اردیبهشت 1394

جلد اول دایرة المعارف بزرگ خط علی ­اصغر مقتدائی با عنوان «تاریخ خط و خوشنویسی» که در 1200 صفحه تألیف شده، علاوه بر اینکه اطلاعات جامع و کاملی راجع به پیدایش خط و تحولات خوشنویسی در جهان را در بر دارد،کتابی فرهنگی، هنری، تاریخی، جغرافیایی، زبان شناسی و باستان­شناسی نیز است.

تاریخ خط و خوشنویسی جهان حاصل 10 سال تحقیق و نگارش و 7 سال پژوهش و بازنگری، و تطابق دست ­نوشته ­ها با منابع اصلی بوده و بنا به ضرورت و نیاز محققان و پژوهشگران، دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، خوشنویسان و هنرمندان، با استفاده از 120 منبع و مأخذ ایرانی، 27 منبع خارجی و 23 مجله و نشریه و فصلنامه تألیف و به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در 20 فصل تدوین گردیده و مباحث و مطالب زیر مورد توجه قرار گرفته است:

تاریخ پیدایش خطوط باستانی، تاریخ پیدایش خط و الفبا و سیر تکاملی خوشنویسی، ابداع انواع خطوط توسط مخترعین خط، تاریخ خط قریب به 50 کشور جهان، همراه با نمونه های مختلف خطوط آن­ها
خط پیامبران ا لهی و پیدایش خطوط عربی، تاریخ پیدایش خط عربی و کوفی و شرح بیش از 60 نوع خط کوفی، به همراه 350 نمونه از خط کوفی به خط استادان قدیم و معاصر، شرح خطوط رایج بعد از کوفی
ابداع اقلام سته (محقق، ریحان، ثلث، نسخ، توقیع و رقاع) توسط ابن مقله و وضع قواعد و تکامل آن­ها وضع اصول و قواعد خوشنویسی توسط استادان سبعه (یاقوت و شش شاگرد برجسته اش)، ابداع خطوط ایرانی ـ اسلامی تعلیق، نستعلیق و شکسته نستعلیق و ذکر اسامی خوشنویسان نامدار در خطوط یاد شده به همراه نمونه هایی از خطوط آن­ها، ذکر اسامی خوشنویسان کشورهای اسلامی به همراه برگزیدۀ آثارشان
پیدایش خطوط ابداعی و تفنّنی در ایران و سایر کشورهای اسلامی، تاریخ پیدایش مهر و سکه و اسکناس
تاریخ پیدایش ابزار نوشتاری، همچنین معرفی ابزار و ادوات خوشنویسی، ساخت مرکّب و رنگ کردن کاغذ
شرحی بر تأسیس انجمن خوشنویسان ایران، ذکر اسامی زنان خوشنویس ایران و جهان اسلام، و نمونۀ خطوط برخی از آنان، فهرست کتاب ها و رسالاتی که دربارۀ خط و خوشنویسی در 1000 سال گذشته تألیف شد.

تصویر برخی از مؤلفین کتاب­ های تاریخ خط و تذکرۀ خوشنویسان

تصاویری که در این کتاب آمده از کتب خوشنویسی ایرانی و خارجی و منابع معتبر از جمله آرشیو سازمان اسناد ملی ایران، موزه ها، تصاویر گرفته شده توسط مؤلف، مجموعۀ شخصی مؤلف و اینترنت مورد استفاده قرار گرفته، که اکثر این آثار برای اولین بار در ایران به چاپ می رسد. همچنین 46 قطعه از آثار رنگی قدما چاپ شده است.

منابعی که در تألیف این کتاب مورد استفاده قرار گرفته عبارت اند از: 1- کتاب­ هایی که درباره تاریخ پیدایش خط در ایران تألیف شده و از منابع معتبر به شمار می رود، 2ـ رسالات خوشنویسی، 3ـ کتاب هایی که دربارة تاریخ خط و خوشنویسی اسلامی در کشورهای: آلمان، انگلستان، فرانسه، ترکیه، مصر، سوریه، لبنان، عراق، عربستان سعودی، امارت متحده عربی، بحرین، یمن و افغانستان توسط مورخان، خوشنویسان و اهل قلم تألیف شده، 4ـ هفته نامه ها، ماهنامه ها، فصلنامه ها و نشریات متعدد هنری ایرانی و خارجی که در فهرست منابع و مآخذ ذکر شده است.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط