فراخوانی فراخوانی ...

خاطرات و زندگی نامه یکی از شهدای مبارزه با گروهک پژاک منتشر شد

کتاب «از تبار آسمان: زندگی نامه و خاطرات شهید سیدمحمود موسوی» (از شهدای درگیری با گروهک پژاک) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

جمعه 2 مرداد 1394

کتاب «از تبار آسمان» که به همت محمدحسین علیجان زاده روشن گردآوری و تدوین شده است، از زبان خانواده، دوستان و هم رزمان، خاطراتی از سید محمود موسوی در دوران کودکی، نوجوانی، جوانی، فعالیت در مسجد، بسیج و سپاه پاسداران و برخورد با خانواده و اقوام و آشنایان و... بیان می کند.
در بخشی از مقدمه نویسنده می خوانیم:

«اولین باری که نام آقا سید محمود به گوشم خورد زمانی بود که در راه مشهد بودم و از زیارت امام رئوف علی بن موسی الرضا(ع) برمی گشتم، دوستان تماس گرفتند و به من اطلاع دادند که روز قبل در بابل دو شهید را تشییع کردند. من با ذهنیت این که شهدای گمنام بودند، گفتم: کدام دانشگاه؟ دوستم گفت؛ نه، اشتباه نکن اینها شهدای گمنام نیستند. خوشحال شدم که بعد از مدت ها شهید مفقودالاثری پیکرش پیدا شده و به خانواده اش برگشته، سریع حرفش را قطع کردم و پرسیدم: شهید مفقود زمان جنگ؟! گفت: نه. تعجب کرده بودم. گفت: این شهدا فرق می کنند. در درگیری با پژاک به شهادت رسیدند. اسم پژاک را از قبل شنیده بودم. این که ماهیت این گروه چه بوده هنوز برایم مبهم بود ولی می دانستم شعبه ای از گروهک «پ.ک.ک» ترکیه و عراق هستند که چند وقتی بود که اقدام های ضدامنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دادند و این شهدا در درگیری با این گروهک به شهادت رسیدند...
مروری بر زندگانی شهید سید محمود می تواند چراغی درشب ظلمانی باشد. چرا که پیر ما فرمود: با این ستاره ها می توان راه را پیدا کرد. سید محمود از تبار آسمانیان بود با ما زندگی کرد، با ما نفس کشید. با چیرگی بر نفس خودش، به ما آموخت که می توان دل را به دریا زد و به ساحل مقصود رسید.»
پیمان نامه خون در غائله کوی دانشگاه
در یکی از خاطرات شهید از زبان جمعی از رفقای شهید و همچنین همسر شهید می خوانیم: «در ایام تیر ماه 78 که غائله کوی دانشگاه برپا شد با سید و تعدادی از بچه های محل جمع شدیم و متنی را نوشتیم و در آن پیمان نامه خون را نوشتیم و امضا کردیم که تا آخرین قطره خونمان در پای آرمانهای انقلاب بایستیم. سید یکبار تعریف می کرد، در درون اتوبوس واحد نشسته بودیم، یکی از مسافرین شروع کرد به داد و بیداد و توهین به روحانیت و شخص مقام معظم رهبری، خیلی جلوی خودم را گرفتم تا چیزی نگویم، گفتم شاید طرف ول کند ولی دیدم دارد ادامه می دهد. بلند شدم و رفتم طرفش، به او گفتم: اگر مشکلی داری، چرا توهین می کنی؟ مگر این سید خدا چه بدی در حق تو کرد. سید تاب و تحمل یک لحظه بی حرمتی به مقام معظم رهبری را نداشت. در ایام فتنه 88 سید اشک می ریخت و از مظلومیت آقا می گفت.»
ارتباط با علما، از جمله علامه حسن زاده آملی و آیت الله قرهی
در یکی دیگر از خاطرات شهید از زبان یکی از دوستان شهید و همچنین همسر شهید می خوانیم: «مدتی که به قم رفت و آمد می کرد سید نشانی دفاتر و خانه برخی از علما را یاد گرفته بود. شور وصف نشدنی در دیدار با علما داشت. مدتی بود که قرار بر این گذاشت که به منزل علامه حسن زاده آملی برویم. مثل اینکه از چند وقت قبل تر حضرت علامه را دیده بود و گفته بود که با خانمم می خواهیم خدمت برسیم و علامه هم اجازه داده بودند...
سید رابطه اش با علما به حدی بود که هر جا سخنرانی های معروف بود، اگر وقت داشت شرکت می کرد. در تهران پای درس آیت الله قرهی بیشتر از همه جا می رفت و به نحوی تحت تربیت اخلاقی ایشان قرار گرفته بود. سید در تفاسیر ایشان شرکت می کرد. چند روز بعد از شهادت سید محمود، آیت الله قرهی به بابل آمدند، و بر سر قبر ایشان رفتند در حالی که ما اصلاً خبر نداشتیم. بعد از مزار شهید آمدند به منزل پدر شهید و چند دقیقه ای نشستند و ذکر خاطره ای گفتند و رفتند تهران، هر چه اصرار کردیم نپذیرفتند که بمانند می گفتند: فقط برای ادای دین به این مرد خدا آمدم. می گفتند «سید محمود نور عجیبی در وجودش نهفته بود، او منتظر پرش و پرواز به سوی الله بود.» آیت الله قرهی در مدت بعد از شهادت سید محمود بارها در درس اخلاقشان از دین شهید یاد می کنند و از روح بزرگشان...
سید محمود به شخصیت آیت الله بهجت(ره) علاقه شدیدی داشت و از کتابهای زندگی و سخنان ایشان خیلی استفاده می کرد.»
شهید سید محمود موسوی، عضو یگان صابرین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1360 در شهر بابل مازندران متولد شد و در شهریور سال 1390 در درگیری با گروهک مزدور و وابسته پژاک در منطقه سردشت به شهادت رسید. از شهید یک دختر به یادگار مانده است.
چاپ اول «از تبار آسمان» در 168 صفحه، قطع پالتویی، تیراژ 1500نسخه و قیمت 6500 تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد. دفتر نشر معارف تاکنون در زمینه شهدا و دفاع مقدس، کتابهای «دیالمه» و «آقا وحید» (هر دو درباره شهید دیالمه)، «شهید فرهنگ» (درباره شهید سید مرتضی آوینی)، «شهید علم1: دانشمند شهید مجید شهریاری»، «شهید علم2: نخبه شهید داریوش رضایی نژاد»، «اولین فرمانده» (درباره سردار شهید جعفری کرمانشاه)، «فردی بودم مستضعف» (درباره شهید عبدالعلی مرادی ایذه)، «اسماعیل زنده است» (درباره شهید اسماعیل لجم اورک ایذه)، «بچه های محله تو و من» (نوشته مرحوم حجت الاسلام مهدی مطلبی) و... را منتشر کرده است و به زودی کتابهای «لبخند بزن ارتشی» (درباره سپهبد شهید صیاد شیرازی)، «فاتح قدس» (درباره سردار شهید حسن تهرانی مقدم)، حجله خون» (درباره سردار شهید علی پرنده (فاریابی)» را منتشر می کند.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
فراخوانی مجدد تصویر
اخبار مرتبط
اخبار مرتبط