بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت

گفتگو با امیرحسین بانکی پور نویسنده کتاب «دختران آفتاب»

نویسندگان مرتبط : امیرحسین بانکی پور فرد

نویسنده کتاب «دختران آفتاب» گفت: در این کتاب ضعیف کشی نکردیم؛ یعنی به نظرات مخالف هم فرصت دادیم و به طور احسن هم نظرات مخالف گفته شده است. البته این روش را از شهید مطهری یاد گرفته ایم.

یکشنبه 26 مهر 1394

«دختران آفتاب» کتابی است داستان گونه که به زبان ساده سعی در پاسخ گویی به شبهات مربوط به مسائل دختران و زنان در جامعه دارد. رهبر انقلاب در تقریظ خود بر این کتاب چنین نوشته اند: «در میان کتاب های داستانی که هدفش طرح مسائل فکری است، این بهترین کتاب از نویسنده ی ایرانی است. طرح کلی داستان و درونمایه های داستانی آن خوب و شیرین است. حرف ها هم دقیق و منطقی است.» به مناسبت رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب، با دکتر امیرحسین بانکی پورفرد، عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و یکی از نویسندگان این کتاب به گفت وگو نشستیم. بانکی پور پیش از این، کتاب هایی همچون «مطلع مهر»، «دل و دلبرانه»، «عیش ومعاش» و «حیا» را به رشته ی تحریر درآورده است.

آیا «دختران آفتاب» سبکی از رمان است؟

«دختران آفتاب» رمان نیست، «داستان مقاله» است. البته در آن زمان داستان مقاله متداول نشده بود. این کتاب، روح رمان را ندارد. اساسش داستان است، ولی محتوایش در واقع مجموعه شبهاتی است که دانشجوها دارند.

چه دلایل و عواملی باعث شد که به فکر نوشتن یک داستان با این مضمون بیفتید؟

من تدریس را سال 75 از دانشگاه امیرکبیر شروع کردم. اولین سؤالاتی که دانشجوها از من می کردند، در رابطه با مسائل زنان بود. جلسات اختصاصی در این مسائل برگزار می شد و کتاب های بزرگان را به دانشجویان معرفی می کردم. منتها پاسخ بعضی از سؤالات بچه ها در آن کتاب ها نبود یا شیوه ی پاسخ دادن با مرام آن ها نمی ساخت. این بود که تصمیم گرفتم کل سؤالاتی (شبهاتی) که دانشجوها از من کردند و جواب متناسب آن ها را به رشته ی تحریر درآورم و در خلال این کار، به ذهنم رسید که یک قالب داستانی به آن بدهم که گفت وگومحور جلو برود و فضای داستان را یک اردوی دانشجویی انتخاب کردم. دلیلش هم اردوهای زیادی بود که با بچه ها می رفتم و به نظرم تجربیاتی که از اردوها به دست می آوردم، برای این منظور مناسب بود.

درباره ی موضوعات مربوط به حوزه ی زنان، کتاب های زیادی نوشته شده است، اما علت انتخاب قالب داستان برای این مجموعه چیست؟

آن زمان که کار این کتاب را انجام می دادم، به دانشجوها گفتم کتاب های حوزه ی زنان را بیاورند. سبک کتاب ها را شناسایی کردم. بعد با خودم گفتم اگر کتابی مشابه این کتاب ها بنویسم، قاتى باقی کتاب ها گم می شود و خواننده به سراغش نخواهد رفت. گفتم چه کار کنم که خواننده به سراغ این کتاب برود؟ به ذهنم رسید که زبان داستان را انتخاب کنم تا این اثر، کتابی متفاوت باشد.

نکته ی دوم اینکه می خواستم مباحث ملموس تر و عینی تر بیان شوند و انتزاعی نباشند. داستان را هم طوری طراحی کردم که هر خواننده ای بتواند خودش را با یکی از شخصیت های داستان انطباق دهد و صحبت هایی که در خلال کتاب به ذهنش می رسد یا نقدهایی که به صحبت های کتاب دارد از زبان آن شخصیت در داستان بیان کرده ام. حدود چهار سال طول کشید تا این کتاب کامل شود. هر فصلی که می نوشتم، در محیط های دانشجویی می بردم، تکثیر می کردم و به این ترتیب کمبودهایش پیدا می شد و نقدهای مطرح شده را در داستان اعمال می کردم. صحبت هایی که می بینید بین این افراد اتفاق می افتد، تخیلات ذهنی من نیست. این ها واقعیاتی بود که بچه ها در اردوها یا کلاس ها بیان می کردند.

یعنی در اصل فاطمه خود شما هستید. درست است؟

تقریباً. دانشجوها هم همین را می گفتند. می گفتند فاطمه خود استاد بانکی پور است. در واقع من حرف هایم را بیشتر از زبان فاطمه می زنم.

در خلال داستان، به بحث کتاب «نامه های فهیمه» می رسیم که در مورد مثلاً شخصیت اجتماعی زنان، نقشی که یک زن می تواند در مدیریت مرد و نهایتاً مدیریت جامعه داشته باشد، از این شخصیت استفاده شده است. چرا از میان انبوه شخصیت های واقعی روزگارمان، این شخصیت را انتخاب کرده اید؟

آن موقع که مشغول نگارش «دختران آفتاب» بودیم، کتاب «نامه های فهیمه» اثر معروفی در بازار نشر بود و اسمش زیاد شنیده می شد. شوهر مرحوم فهیمه هم از دوستان نزدیک من بود. البته من نمی دانستم ایشان شوهر فهیمه است. روزی داشتم برای او می گفتم که در متن کتاب، از «نامه های فهمیه» استفاده کرده ام و او گفت که فهمیه همسر من است. بعد هم به قدری متأثر شد که دیگر نتوانست توی اتاق بماند و بیرون زد. این باعث شد از فهمیه اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم.

فهیمه دختری بود که به اصطلاح در سیر تحول یک مرد خیلی تأثیر داشت. بسیار اجتماعی و فعال بود و در عین حال سلوک فردی خودش را هم داشت. شوهرداری اش به نحو احسن بود؛ چه از نظر ظاهری و چه در رابطه ی شخصی با شوهرش. در عین حال از عفاف فوق العاده ای برخوردار بود. این ها مجموعه ی خصوصیاتی بود که در فهیمه جمع شده بودند.

شما در این کتاب برای بحث عفاف، مصادیق زیادی آورده اید؛ مثلاً گم شدن عاطفه یا برادرش، حساسیت های برادرش روی عاطفه و یا مثلاً شخصیت ثریا که ظاهراً یک شخصیت ضدعفاف است. بحث مفصلی هم در این زمینه بین بچه ها درگرفت. کمی در زمینه ی نیاز جامعه به موضوع عفاف توضیح بدهید.

حقیقتاً ما کتاب را به طور خاص روی موضوع عفاف متمرکز نکرده ایم، بلکه آن را درباره ی شخصیت زن و به طور دقیق تر، دفاع از شخصیت زنِ مسلمانِ ایرانی نوشته ایم؛ دفاع و حتی حمله به متخاصم. قطعاً یکی از شاخصه های شخصیت زن مسلمان ایرانی، عفاف اوست. کتاب بدون اینکه مستقیماً به عفاف پرداخته باشد، به سمت عفاف حرکت می کند. اگر کسی بخواهد عفاف را به عنوان مسئله ای تام حل کند، حتماً به خطا می رود. در این کتاب، عفاف به عنوان مسئله ای در کنار همه ی مسائل زن بررسی و حل می شود.

نکته ی دیگر اینکه در مورد ثریا سعی کرده ایم شخصیتش را خراب نکنیم و او را قابل قبول جلوه بدهیم، چون خیلی از دختران ما که خوب هستند، در این زمینه دچار به اصطلاح ضعف شده اند، ولی این بدان معنی نیست که شخصیت شان عفیف نیست. سعی ما در این کتاب این است که با افکار کار داشته باشیم، نه با اشخاص. هدفمان این بوده است که حرمت اشخاص را نگه داریم و شبهه را طوری بیان کنیم که هرکسی حرف ثریا را می شنود، بگوید حرف دل ما هم همین است.

ما در کتاب ضعیف کشی نکرده ایم؛ یعنی به نظرات مخالف هم فرصت داده ایم و به نحو احسن هم نظرات مخالف گفته شده است. البته این روش را ما از شهید مطهری یاد گرفته ایم. شهید مطهری وقتی صحبت از مارکسیسم می کرد، مارکسیست های دانشگاه تحسین می کردند؛ یعنی می گفتند ایشان خیلی خوب مارکس را درس می دهد. ما هم سعی کردیم با سبک ایشان این کار را انجام دهیم.

در کل، نظر کتاب در باب عفاف، نگاه فاطمه بود که متفاوت از نگاه سمیه است که سخت گیرانه به موضوع نگاه می کند. یکی از مشکلاتی که ما در حوزه ی حجاب و عفاف داریم، بیشتر از اینکه بحث پوشش باشد، بحث گرایش است. بیشتر از اینکه بخواهیم فکر را اصلاح کنیم، متأسفانه دنبال اصلاح رفتار بوده ایم. غالباً پیش فرض هایی مطرح شده که باعث می شود دختران ما احساس جدایی کنند و نگاه جبهه گیرانه داشته باشند و به همین دلیل، اصل حرف را نشنوند. مواجهه ای که فاطمه با سمیه در ابتدای سفر پیدا می کند، باعث می شود این جبهه گیری شکسته شود و آن بچه ها تبدیل به یک گروه همدل شوند. تا همدلی ایجاد نشود، هم زبانی ایجاد نخواهد شد و تا هم زبانی ایجاد نشود، نمی توانیم فکر را منتقل کنیم. در استدلال هایی که با دانشجوها می کنیم، باید به موضوع همدلی و هم زبانی توجه کنیم. معمولاً دانشجو و استاد، خودشان را در دو جبهه ی متفاوت می بینند و بنابراین نسبت به استدلال هم جبهه می گیرند. شاید مهم ترین کار این کتاب در حوزه ی عفاف و حجاب، شکستن این جبهه گیری مخاطب باشد. فاطمه بیشتر با رفتارش بچه ها را جلب می کند. در فصول اول کتاب، حرف های چندانی از فاطمه نمی بینید. فقط «رفتار» می بینید تا یخ های بچه ها ذوب شود.

مناظره های فاطمه با سمیه هم جالب بود. سمیه به اصطلاح امروزی ها خشک تر است، ولی فاطمه منصفانه بحث می کند.

ما همان رعایتی که در رابطه با شخصیت ثریا داریم، در رابطه با رفتار سمیه هم داریم. با اینکه رفتار سمیه را در کتاب رد می کنیم، اما شخصیتش را خراب نمی کنیم. به مخاطب نشان می دهیم چه عاملی باعث این رفتار غلط در سمیه شده است. او هم دردهایی کشیده است که این جور برخورد می کند. لذا شیوه ی مواجهه با مشکلات جوانان چند مرحله دارد. اول اصلاح رفتار است که همدلی ایجاد می کند و ما این را در رفتار فاطمه داریم. دوم گوش دادن به نسل جوان است تا حرف هایشان را کامل بزنند و به یک هم زبانی و ادبیات مشترک برسیم. من سعی کردم تجربیاتم از صحبت های دانشگاهی را در این کتاب منتقل کنم. لذا فاطمه بعد از داشتن رفتار خوب، گوش شنوایی است برای بچه ها. این همان شیوه ای است که شهید مطهری به عنوان شیوه ی مجانب مطرح می کنند. می گویند وقتی کنار امام صادق علیه السلام می نشستند، ایشان طوری سخنان افراد را می شنیدند که فکر می کردند همه ی سخنان آن ها را باور دارند و از خودشان به هیچ وجه عکس العمل منفی نشان نمی داد. ما سعی کردیم این مسئله را در رفتار فاطمه نشان بدهیم.

مرحله ی سوم این است که یک شیوه ی استدلال متقن ارائه بدهیم. بازهم فاطمه این کار را به خوبی انجام می دهد. موضوع چهارم این است که استدلال صحیح مرحله بندی دارد. استدلالی که باید در مرحله ی سوم گفته شود، درست نیست در مرحله ی اول بگوییم. شما در ادبیات فاطمه این مسئله را می بینید که حرف ها را می زند و بعد می رود در سطح های عمیق تر. ما باید ابتدا در سطح های اولیه پاسخ جوان ها را بدهیم و بعد وارد بحث های عمیق شویم. این شیوه ای است که در مباحثات فاطمه نشان داده ایم. وقتی استدلال می کنیم، باید فرصت بدهیم که نسل جوان به استدلال ما اعتراض کند. بگذاریم این استدلال مثل آهنی باشد که در تهیه ی چدن، آن را دو بار حرارت می دهند و در این بین، یک استراحت حرارتی به آن می دهند تا چدن مستحکم تری به دست بیاید. این شیوه را هم به تأسی از مرحوم شیخ انصاری در «مکاسب» به کار برده ایم. ایشان حرفی می زد و بعد خودش شبهه می کرد. دوباره خودش استدلال می کرد و بحث به خوبی جا می افتاد. این هم کار دیگری است که در شیوه ی رفتار فاطمه نشان داده ایم.

دست آخر هم باید بدانیم غیر از زبان استدلال، زبان احساس هم مهم است. با نسل جوان در دنیای امروز، فقط با زبان استدلال نمی شود حرف زد. احساس هم باید با آن همراهی کند.

برای همین آخر کتاب را با آن فضای احساسی قوی در مسئله ی بمب گذاری حرم امام رضا علیه السلام و شهادت فاطمه تمام کردید؟

بله، این را هم من از منبرها و سنت عزاداری هایمان وام گرفته ام. سخنران سخنرانی می کند، ولی در آخر گریزی به کربلا می زند و با آن احساسی که به وجود می آورد، منبر را تمام می کند. این مانند آب یا نمک بعد از غذاست. مباحث منبر غذاست و توسل و اشکی که در آخر منبر از مستمع گرفته می شود، حکم همان آب یا نمک را دارد. به هرحال اگر این الگوی رفتار و استدلال و احساس همراه شوند، می توانیم شبهات نسل جوان را به خوبی حل کنیم.

راوی این کتاب مریم است که دچار گسست خانوادگی است. ما اول با مریم و دلیلش برای این سفر مواجه می شویم. جدایی عاطفی فرزندان از والدین تا چه اندازه در جامعه ی ما جدی است؟

چون این کتاب از زبان مریم مطرح می شود، سعی کرده ایم آن چیزی را که در فضای عمومی جامعه رخ می دهد، در مریم پیاده کنیم. مریم فردی است که نه متدینِ آن چنانی است و نه بی دین. نسبت به مسائل، نظراتی مثل عموم مردم دارد. متأسفانه فضای خانواده های ما دارد پر از تشتت می شود. یعنی آن حظی که یک جوان باید از فضای خانوادگی خود ببرد، نمی برد. این واقعیتی است که در دنیای مدرنیته دیده می شود و به کشور ما هم متأسفانه سرایت کرده است. ما مریم را می بینیم که در یک دوراهی گیر کرده است. از یک طرف باید هم راستا با مادرش باشد و از طرف دیگر، خودش ضربه دیده و آن حس مادری را در مادرش ندیده است. در واقع زنی است که از جایگاه جدید زنان ضربه دیده است. یک حالت سرگردان دارد و نمی داند که خواسته های مادرش درست است یا غلط. مریم یک دختر است؛ هم احساس مادرانه ی مادر را کم دارد و هم احساس می کند به مادرش ظلم شده است. این دوگانگی را در مریم طراحی کرده ایم تا کاملاً این عطش و تشنگی برای حل این معما در او ایجاد شود. مادر برای مریم یک مسئله ی ذهنی نیست، بلکه مسئله ای مربوط به زندگی است. جایگاه زن کجاست؟ گاهی شما در فضای ذهنی، دچار مشکلی می شوید و گاهی مسئله در زندگی و عینیتش را لمس می کنید. ما سعی کرده ایم این ها را در مریم قرار بدهیم. بیشترین حس همذات پنداری را عموم خوانندگان با مریم پیدا می کنند.

شروع کتاب طوری است که مخاطب ممکن است این گونه برداشت کند که کار مادر در بیرون از خانه، مهم ترین عامل بر هم خوردن شرایط مطلوب در خانواده است. آیا مهم ترین عامل همین موضوع است؟ راهکار میانی چیست؟ آیا این امکان وجود دارد که زن هم دارای نقش اجتماعی باشد و هم وظیفه ی مادری خود را انجام دهد؟

ما سعی کرده ایم جا بیندازیم که نه پدر مریم با اصل کار مادر مریم مخالف است و اصلاً او را در این حرفه دیده و انتخاب کرده است و نه خود مریم با اصل کار مادرش مخالف است، بلکه مشکل در افراطی است که مادر مریم در کارش دارد انجام می دهد و در نتیجه، کار را به جدایی کشانده است. مثلاً در جاهایی که تعارض بین کار و خانواده وجود دارد، مادر کار را انتخاب کرده است، درصورتی که اشتغال، حق زن محسوب می شود، ولی وظیفه ی او نیست. لذا بیشتر داستان در این فضاست که چرا باید اشتباه های ما طوری موضوعیت پیدا کند که حتی موجودیت خانواده به خطر بیفتد.

پدر مریم هم در خانواده نیست.

اینجا بازهم تفاوت بین جایگاه زن و مرد در خانواده مطرح می شود. زن رکن خانواده است. خانه ای که زن در آن نباشد، به تعبیر مقام معظم رهبری، مسافرخانه است. دیگر اسم خانه نمی شود روی آن گذاشت. اگر در خانه ای مادر از دنیا برود، خانواده پاشیده می شود. خانواده بدون زن نمی تواند قوام پیدا کند. مرد حامی خانواده هست و نقش اقتصادی و حمایتی اش پررنگ است، ولی قوام داخلی خانواده با مرد نیست. لذا وقتی مردی فوت شود یا حضور عینی اش به دلیلی مسائلی مثل مسائل شغلی، کم شود، خانواده پاشیده نمی شود، ولی اگر زن فوت شود، خانواده از هم پاشیده می شود.

فرایند آموزش فرهنگی و اجتماعی در جامعه باید به چه نحوی باشد که هم والدین با نقش و رفتار خود آشنا باشند و هم فرزندان با وظایف اجتماعی شان؟ سیستم آموزشی ما در این زمینه دارای چه ضعف هایی است؟

ما مردها باید نقش زنان را به رسمیت بشناسیم. متأسفانه در جامعه یک نقش فقط به عنوان نقش انسانی شناخته می شود و آن هم نقش مردان است. زن برای اینکه نقش انسانی خودش را ثابت کند، باید در جلد نقش مردانه درآید و این خیلی غلط است. انسان هم به جذب نیاز دارد و هم به دفع. انسان هم به فعالیت نیاز دارد و هم به انفعال، هم به تأثیر نیاز دارد و هم به تأثر. انسان همیشه بین این دو نیروی زندگی است و همیشه با این دو نیروی طبیعی جلو می رود. دو نیرویی که هر دو آن ها به یک میزان برای انسان لازم هستند. انسان هم به ادراک نیاز دارد، هم به احساس. در یک قرائت مردانه، در زندگی از دو نیرا یک نیرا پررنگ تر می شود. بین جاذبه و دافعه معمولاً دافعه پررنگ می شود. در تأثیر و تأثر و فعل و انفعال هم همین طور. کلاً وقتی یکی از این دو بُعد قرار باشد غالب شود، بُعد مردانه برجسته می شود. این اشتباه همه گیر بوده و به دلیل این غلبه ها، مرد جنس اول و زن جنس دوم شناخته شده است. این اتفاقی بود که در گذشته ی تاریخ افتاد. یا این تصور غلط که زن باید خودش را مثل مرد کند تا جنس اول حساب شود؛ اتفاقی که امروزه دارد می افتد. هر دو این ها اشتباه است. انسان تعادلی از این زوج ها و دوئیت هاست؛ هر جفت این هاست. زن در یکی خیلی برجسته تر است و مرد در دیگری و بنابراین تعادلش بین زن و مرد یکسان است. زن قدرت جذب قوی تری دارد، مرد قدرت دفاع قوی تری. زن تأثرات قوی تری دارد، مرد تأثیرات قوی تری. زن احساس قوی تری دارد، مرد ادراک قوی تری. زن عواطف قوی تری دارد، مرد دقت های نظری قوی تری. اگر تعادل بین دو نیرا را در نظر بگیریم، انسان برایند این دو نیرو خواهد بود. نقش زنانه به اندازه ی نقش مردانه برجسته می شود. در کتاب های درسی باید گفت که هر دو نقش متعادل اند. ما باید در کتاب های درسی به هر دو جنس به صورت متعادل بپردازیم تا یکی پررنگ نشود و دختران ما احساس نکنند برای کسب هویت، باید در همان مسیری حرکت کنند که بیشتر نقش های مردانه است.

به عنوان آخرین مطلب، آقا در مورد کتاب شما گفتند: «این بهترین کتاب از نویسنده ی ایرانی است. طرح کلی داستان و درونمایه های داستانی آن خوب و شیرین است.» به نظر شما، به دلیل کدام ویژگی است که آقا به عنوان یک کتاب خوان حرفه ای، این تعبیر را برای «دختران آفتاب» به کار برده اند؟

آقا از لطف و بزرگواری خودشان بوده است که این جمله را فرموده اند. ما لایق این جمله ی ایشان نیستیم. این جمله ی ایشان برای ما قوت قلب و آرامش خاطری است. خوشحالیم که این اثر ناقابل مورد تأیید و توجه ایشان قرار گرفته است. من فکر می کنم این مسئله حاصل آن حسی است که در نگارش «دختران آفتاب» وجود داشت. این کتاب ماحصل چندین سال کار است. ما مرتب با خواننده در ارتباط بودیم. شاید باورتان نشود که دویست مرتبه این کتاب بازنویسی شده است تا به چاپ برسد. کتاب مخاطب محور جلو رفته؛ یعنی مخاطب نقش زیادی در آن داشته است. بیشتر دنبال اثرگذاری کتاب بوده ایم. نویسندگان ما بیشتر به این موضوع نگاه می کنند تا به مخاطب. شاید یکی از ویژگی های این کتاب، این بود که مخاطب جلوی چشم ما قرار داشت و لحظه به لحظه خودمان را با مخاطب می سنجیدیم. حتی اگر در جایی می گفتند جای فلان کلمه، اگر این کلمه را بگذارید، بهتر است، حرف آن ها را به نظر خودم ترجیح می دادم. شاید یکی از دلایلی که این کتاب مورد توجه حضرت آقا هم قرار گرفته است، این موضوع باشد.

یکی دیگر از دلایل این است که ما سعی کردیم حرف هایمان اصیل باشد؛ از قرآن و سنت باشد. در عین حال، زبان و ادبیاتمان را به روز انتخاب کردیم. این را هم باز از خود حضرت آقا یاد گرفتیم. نظر آقا این است که محتوا اصالت خودش را حفظ کند. البته سراسر این کتاب در واقع دیدگاه هایی است که حضرت آقا در رابطه با شخصیت زن دارند. ترجمان دیدگاه و نگاه خود ایشان به زن است. نگاه و افکار ایشان را در کتاب های دیگر به طور مستقیم آورده ایم و من اینجا سعی کرده ام که به صورت تدریجی و داستانی این رویکرد را انتقال بدهم. کاش در دانشگاه های ما گاهی در پایان نامه ها، مثلاً مقایسه ای بین نظریات رهبری در رابطه با موضوع زن و پاپ یا رهبران دیگر دنیا انجام می شد؛ نه فقط در عصر فعلی، بلکه در عصرهای مختلف.

یکی از لطف هایی که خداوند به حضرت آقا کرده اند، به عنوان شخص حقیقی، منهای جایگاه فعلی و رهبری شان، عمق نگاه ایشان در موضوع زن و کل موضوعات فرهنگی است که یکی از آن ها موضوع زن است. اشراف نگاه ایشان در بین رهبران دنیا، بی نظیر است. ما سعی کرده ایم محتوای این کتاب کاملاً برگرفته از آن چیزی باشد که از خود آقا در رابطه با نگاه به زن آموخته ایم.

یکی دیگر از ویژگی های کتاب، نداشتن موضع دفاعی است. یکی از خواسته هایی که آقا از قدیم داشتند و مرتب هم بیان می کردند، این بود که می گفتند ما در مواجهه با فرهنگ غرب، نباید از افکارمان دفاع کنیم، بلکه باید حمله کنیم و طلبکار باشیم. جناب آقای سیدابوالقاسم حسینی ژرفا، از فضلای بزرگ قم که در ادبیات خیلی قوی هستند و کتاب هایشان مرجع و از کتاب های دانشگاهی است، اولین ناظر این کتاب بودند. برای ایشان جالب بود که در موضوع زن یا موضوعات فرهنگی، همه به دنبال دفاع در برابر شبهات هستند و این اولین باری است کتابی می خواندند که به جای موضع دفاعی، موضع حمله ای به خودش گرفته است. این دقیقاً خواسته ای بود که خود حضرت آقا از فرهنگیان و رسانه ها داشته اند.

برای خرید این کتاب می توانید به فروشگاه اینترنتی پاتوق کتاب فردا مراجعه نمایید.

کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی
اخبار مرتبط
محصولات مرتبط