بعدی
بعدیبازگشت
بعدیبازگشت
  • انتشار چهلمین شماره راه
  • تصویر شماره چهل مجله راه

انتشار چهلمین شماره راه

چهلمین شماره مجله فرهنگی تحلیلی راه از سوی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد.

این شماره‌ راه مشتمل است بر گفتگویی با حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا جهانشاهی٬ طلبه سیرجانی متهم به تشویش اذهان عمومی٬ پرونده‌ای درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی به‌مناسبت هشتمین سالگرد صدور فرمان هشت ماده‌ای رهبر انقلاب و میزگردی با حضور جواد طوسی٬ مسعود فراستی و مسعود ده‌نمکی درباره فیلم اخراجی‌ها.

در "گفتگوی‌ویژه" این شماره راه با عنوان "سرمان را زیر برف کنیم؟" حجت‌الاسلام جهانشاهی که در آخرین روزهای سال 87 پس از هشت ماه زندان آزاد شد وقایع دوران بازداشت٬ محاکمه و زندان و همچنین هدف از آغاز راهپیمایی به‌سوی تهران را -که منجر به بازداشت او برای بار دوم شد- روایت کرده است.

گفتگوهایی با دکتر عماد افروغ و دکتر حسن سبحانی با عناوین "چرا گروه‌های مدنی ضعیفند؟" و "بازخواست بجای درخواست" از مطالب مندرج در پرونده فساد هستند. یادداشتی از دکتر محمدصادق کوشکی با عنوان "در غیاب نظارت و وجدان" هم در این پرونده چاپ شده که حاوی پیشنهادی است برای قطع رابطه قدرت و ثروت در انتخابات.

"ببینید هر دلار از مالیات‌تان چگونه هزینه می شود؟" عنوان مطلبی است ذیل پرونده مبارزه با فساد اقتصادی درباره نحوه اطلاع‌رسانی در سه پایگاه اینترنتی درباره چگونگی هزینه‌کرد بودجه دولت در آمریکا.

"آز کجا آورده بود؟" هم عنوان یادداشتی است از فرزاد مخلص‌الائمه درباره قانون "از کجا آورده‌ای؟" و چرایی اجرا نشدن آن.

"ضدتوسعه‌های ضددیجیتال" هم گفتگویی است با محمدرضا محمدخانی یکی از عوامل تهیه گزارشهای جنجال برانگیز هفته نامه صبح در سال 76 درباره سوئ مدیریت و تخلف در وزارت پست و تلگراف و تلفن.

"ماه هفتی‌ها" عنوان یادداشت کوتاهی است درباره اجرای بند هفتم پیام هشت ماده‌ای رهبر انقلاب. این بند مربوط به نهادها ودستگاههای زیرنظر رهبری است.

"عید پاک با 9200 تخم مرغ رنگی!" گزارشی است از محمدحسن مصلی‌نژاد درباره نحوه پوشش رسانه‌ای خبر دادگاه شکایت جاسبی از سلیمی‌نمین در روزنامه‌های اصولگرا و غیراصولگرا. در حاشیه این گزارش گفتگوی کوتاهی هم با سخنگوی انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان درباره همین موضوع چاپ شده است.

میزگرد جواد طوسی٬ مسعود فراستی و مسعود ده‌نمکی درباره فیلم اخراجی‌ها٬ با عنوان "بگذارید فکر کنند دارم طنز می‌سازم" چاپ شده است. در کنار این میزگرد سه یادداشت‌ هم درباره این فیلم به چاپ رسیده است.

در "راه" چهل٬ یوسفعلی میرشکاک با یادداشتی درباره شهید آوینی حضور دارد. "نشانه‌های آخرین دوران رنج" یاداشتی است انتقادی درباره برخورد همایشی و بزرگداشتی با شهید آوینی و افکارش. در این شماره راه گفتگویی هم چاپ شده با مسعود فراستی (همکار آوینی در سوره) درباره سید شهدای اهل قلم با عنوان "مرد تقوای ستیز."

شماره چهل "راه" همچنین حاوی مقاله‌ایست از رضا زاده‌محمدی با عنوان "حیف و میل در چارچوب ضوابط." موضع این مقاله اسراف و مصرف ناصحیح منابع در دستگاههای دولتی است و بهانه آن٬ اعلام سال 88 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف.

"سال نبرد رسانه‌ای" هم عنوان یادداشتی است از سیدمرتضی هاشمی مدنی درباره افزایش تعداد رسانه‌های تصویری فارسی‌زبان در دنیای ماهواره.

بخش رسانه این شماره راه حاوی دو پرونده است. پرونده اول درباره آغاز تولید بازی‌های کامپیوتری در داخل کشور است. این پرونده حاوی گفتگویی است با رئیس بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای٬ یادداشتی شفاهی از محمد آزین از طراحان بازی والفجر هشت با عنوان "قدرت ناشناخته بازی"٬ و معرفی بازی "تحت‌الرماد" از بازیهای رایانه‌ای تولید شده درباره انتفاضه فلسطین.

در بخش رسانه این شماره راه پرونده‌ای هم درباره فضای مجازی و وبلاگها چاپ شده است. "فقر٬ آنلاین!"٬ "متولد دنیای زور در دست مستضعفان" و "وبلاگ‌شهر ستون ششم نبرد" از عناوین این پرونده است.

در یادداشت "شورش مسلحانه در مهد تمدن پسامدرن؟" سیدمرتضی هاشمی مدنی پیامدهای اجتماعی بحران ملی در غرب را برسی کرده است. "تانک مبارزه با فقر" عنوان گفتگوی احمد سبحانی مدیرکل آمریکای وزارت امورخارجه با یاسر عسگری درباره حضور ایران در آمریکای لاتین است که در بخش جهان این شماره راه به چاپ رسیده است.

"کینه‌های بدر و خیبر" عنوان یادداشتی است درباره اتهامات اخیر مصر علیه حزب‌الله لبنان به قلم حجت‌الاسلام حمیدرضا غریب‌رضا

"می‌کاریم، درو نمی‌کنیم" هم عنوان گفتگویی است با دکتر احمد بخشی معاون پژوهشی مرکز مطالعات آفریقای دانشگاه تربیت مدرس درباره روابط ایران با کشورهای آفریقایی.

"اژدهایی با شلوار جین" هم عنوان گزارش‌سفرچین عباس احمدی است و خاطراتش از دیدار با مسلمانان "هوهات" .

در بخش طنز این شماره راه هم آثاری از نعمت‌الله سعیدی و امید مهدی‌نژاد چاپ شده است.

"مثل هندوانه فروشی!" گزارش مفصلی است از یکی از واحدهای جبهه فرهنگی انقلاب درباره چگونگی راه‌اندازی یک موسسه توزیع کتاب در شیراز. "آخرین حلقه نبرد هم گزارش کوتاهی است از ایستگاهی که تعدادی از اعضای جبهه فرهنگی انقلاب در زمان برگزاری اردوهای راهیان نور در جبهه های جنوب برپا کرده بودند برای تشویق رزمندگان به ثبت خاطرات دوران جنگ. جمله کلیدی این گزارش این است: آخرین حلقه رزم یک رزمنده، نه تحویل سلاح به واحد تسلیحات،که نوشتن خاطرات نبرد است."

علاوه بر دکه های مطبوعاتی و مراکز توزیع پارتیزانی مجله راه ٬ این مجله در فروشگاههای دفتر نشر معارف و سایت پاتوق کتاب قابل تهیه و دسترسی است.

منبع: وبلاگ مجله راه
http://rahmag.blogfa.com

جمعه 16 خرداد 1399
کاربر گرامی توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظر شما در رابطه با همین مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که در این رابطه سوالی دارید و یا نیازمند مشاوره هستید از طریق تماس تلفنی و یا بخش مشاوره اقدام نمایید.
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
نظر
کد امنیتی